Daniel Křetínský – profil zázračného podnikatele

Tuzemská média Daniela Křetínského po dlouhá léta nazývají nejmladším českým miliardářem, přestože dnes šéfovi Energetického průmyslového holdingu už táhne na „čtyřicítku“.

Dokonce je proto často označován za „bílého koně“, který pouze investuje peníze anonymních investorů, kteří nechtějí být vidět. Sám Daniel Křetínský tato tvrzení rezolutně odmítá s tím, že jde o pomluvu šířenou několika jednotlivci a dodává, že ten, kdo věří na utajené finanční toky od neznámých investorů, má bujnou fantazii a prokazuje naprostou neznalost legislativy.

Sparťan podnikatelem roku?   

Jeden z nejschopnějších českých top manažerů a první muž pražské Sparty v jedné osobně v poslední době podnikatelskou aktivitou jenom hýří a už dnes si vrabci na střeše štěbetají o tom, že právě Křetínský je jasným adeptem na titul podnikatele roku.

Nejdříve získal slovenské tranzitní plynovody, které hrají klíčovou roli v distribuci ruského plynu do Evropské unie, poté se z něj stal vydavatel, když spolu s Patrikem Tkáčem ovládl nakladatelství Ringier a za sebou má navíc i transakci, kterou lze označit za Křetínského „životní příležitost“, když opět spolu s Patrikem Tkáčem dohromady za více než 30 miliard korun vykoupili 44procentní podíl PPF Petra Kellnera v EPH. To upevnilo Křetínského pozici v čele holdingu a zároveň z něj učinilo jeho významného akcionáře. Složité situaci s energiemi v Evropě navzdory.

Vystudovaný právník svému podnikání zkrátka věří - až na výjimky své firmy (nebo podíly v nich) neprodává a spíš v nich posiluje, řadí se tak mezi dlouhodobé investory, které ke svému podnikání mají možná až příliš velký citový vztah. Na rozdíl třeba právě od Petra Kellnera, který se jako většina byznysmenů snaží především o to, aby co nejlevněji nakoupil a co nejvýhodněji prodal, což se mu v případě EPH podařilo na výbornou. Právě Kellner je totiž vítězem této transakce – ale zpátky k muži, kterému každý sparťanský fotbalista neřekne jinak než „pane Křetínský“, tykání s Tomášem Řepkou se mu prý totiž neosvědčilo.  

Budoucnost „pana Křetínského“

Poslední obchod respektive vyrovnání s PPF z Křetínského udělalo jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších Čechů, který se s odhadovaným majetkem (hodnotou aktiv) kolem 30 miliard korun definitivně zařadil do extraligy českého byznysu.

Přitom je to jen něco málo přes 10 let, kdy současný vládce fotbalové Sparty uskutečnil vůbec svůj první obchod v oboru energetiky tehdy ještě v dresu J&T. Později se ale osamostatnil a dnes už je podnikatelem, který nese kompletní rizika za své případné chyby.

Nicméně, byznys se bez rizika dělat nedá a doktor práv Křetínský se riskovat nebojí, ostatně, kdo jiný má podstupovat riziko než hlavy finančních skupin. Kromě práce ve skupině EPH, jež musí konsolidovat a snížit její hodně vysoké zadlužení (dluh EPH se odhaduje na 100 miliard), Křetínský ze své kanceláře v Pařížské ulici stejně jako ostatní čeští miliardáři spřádá plány na založení nové televize. Chtějí tím vyvážit vliv Andreje Babiše a vzhledem k tomu, že tanečky kolem Novy a Primy nezabraly, musí se budovat nová televize na zelené louce.

Sparta – drahá milenka

Další jeho plány jsou dozajista spojeny i s pražskou Spartou, právě ukojení fotbalové vášně Křetínského stálo minimálně několik stovek milionů, a to nepočítaje vstupní náklady a nedávné odkoupení 40 % akcií od J&T. Právě Křetínského šéfování na Letné je navíc jediným škraloupem v jeho jinak úspěšně podnikatelské kariéře a v kuloárech se už začíná spekulovat, že pravidelné stomilionové ztráty největšího českého klubu, které Křetínský musí doplácet, začínají poškozovat jeho dobré jméno v byznysu.

Zde se ovšem dostáváme k paralele s nedávno publikovaným článkem o Petru Kellnerovi. Je to právě Kellner, který má podle informací jiných médií pronajatý sky-box na Stamford Bridge, kde hrají své domácí zápasy hvězdy londýnské Chelsea. To by ovšem Křetínskému nestačilo, a tak i přes nabídky na odkoupení pražského fotbalové Sparty zůstal nadále jejím majitelem.  

Na pořadu dne je ale i polemika, zda pro energetického magnáta formátu Daniela Křetínského není vyšší ztráta Sparty připustitelná, přece jen je ve světě byznysu důležitá image a vlastnit největší fotbalový klub v Česku může Křetínskému otevřít cestu na zahraniční trhy, jelikož Sparta má nejen v Evropě stále zvuk. Tím spíš když sparťanská obec očekává, a nejspíš oprávněně, lepší časy.  

Stejně tajemný jako Kellner?

Zde lze odpověď jednoduše – nikoliv. Zatímco o skutečné existenci Petra Kellnera se leckdy vedou pochyby, soukromí mladého miliardáře původem z vlivné brněnské rodiny není tak ostražitě střeženo. Křetínského proto obvykle nepotkáte v obležení armády bodyguardů a je to vlastně celkem logické. Někdo, kdo by chtěl být nenápadný, by si nepořídil největší fotbalový klub v zemi, kde je fotbal jedním ze dvou národních sportů, a stejné je to i s transakcí největšího mediálního domu v zemi, nakladatelství Ringier. Jeho podnikání však pozornost veřejnosti také nevyžaduje, a tak se médiím také přímo nepodbízí. 

Střípky z jeho soukromí

Křetínský obývá pražskou vilu U Mrázovky, ve které za první republiky bydlel průmyslník Jaroslav Preiss a za totality komunistický pohlavár Vasil Biľak. Lukrativní nemovitost sdílí se svou družkou Klárou Cetlovou, členkou rozkladové komise České národní banky, a malým synem.

Rozhodnutí nebudovat megalomanský palác někde za Prahou, jak mají ve zvyku ostatní miliardáři, potvrzuje jeho zálibu v umění, do kterého se nebojí také investovat. „Dům jsem koupil s tím, že ho postavil Jaroslav Preiss. To on mu vtiskl jeho podobu a ráz. Pozdější nájemníci mě opravdu nezajímají,“ řekl Křetínský v rozhovoru pro bulvární deník Aha!.

Také je o něm známo, že se ve volném čase věnuje hrání golfu a konzumaci exotických čajů. Samozřejmostí je pak soukromý letoun, (nejen) na pracovní schůzky létá tryskáčem Embraer Legacy 600 za půl miliardy.
 
To byl profil nejmladšího českého miliardáře Daniela Křetínského - ale ještě jedna rada na závěr, pokud s ním někdy budete obchodovat, nenechte se ošálit vizáží školního šprta a maminčina mazánka. Jeho kolegové o něm tvrdí, že jakmile jde o peníze a investice, nikdo pro něj není příliš silný nepřítel a je hodně dobrý střelec.

Podobné články

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě
Podnikání

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě

Milan Charvát - 16.08.2018

Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 6,7 miliardy dolarů desátým nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi…

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?
Podnikání

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?

Milan Charvát - 16.08.2018

Není samozřejmě nijak těžké si domyslet, že vydělat miliardu dolarů samotným sportem je i přes rychle rostoucí odměny v podstatě nemožné. Například…

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus
Podnikání

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Chcete objevit nenápadné psychologické triky a techniky, s nimiž se vám podaří přesvědčit druhé, dostat je na svou stranu a dočkat se od nich podpory…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 14.08.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

7 jasných znamení, podle kterých poznáte toxické přátele
Podnikání

7 jasných znamení, podle kterých poznáte toxické přátele

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Záleží vám na tom, kolik štěstí v životě pocítíte, kolik inspirace se k vám dostane a kolika úspěchů dosáhnete? Pak vězte, že všechny tyto tři věci…

Podnikatelské superhvězdy a 6 myšlenek, které změní váš pohled na byznys
Podnikání

Podnikatelské superhvězdy a 6 myšlenek, které změní váš pohled na byznys

Redakce magazínu MontyRich - 13.08.2018

Miliardářem se nemůžete stát z pouhého rozhodnutí. Pro vybudování takto velkého byznysu je potřeba myslet o krok napřed než vaše konkurence, neustále…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam