x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Hrdinové ze Star Wars díky Magic Leap ve vašem obýváku

100 miliardový startup a výzvy virtuální reality

26.06.2016 / Pavel Hejkrlík
Tajemný startup Magic Leap, který má již nyní bez uvedení jediného výrobku na trh hodnotu přes 4,5 miliardy dolarů, se spojil s trikovým studiem Lucasfilm ILMxLAB. Společně hodlají lidem do jejich obýváků přinést oblíbené postavy ze série Star Wars.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Fanoušci hvězdné ságy si tak budou moci sednout kolem stolu se svými oblíbenými postavami, například droidy C-3PO a R2D2. Magic Leap oznámil partnertsví s Lucasfilm ILMxLAB, díky čemuž si tuto zkušenost budou moci již brzy dopřát. xLab vznikla teprve v minulém roce, aby fanouškům série mohla přinášet nové způsoby interakce.

Šéf Magic Leap Rony Abovitz nepřinesl více detailů, je však jistě, že postavy nebudou jen stát, ale budou s vámi i mluvit. Neodbytný C-3PO vás tak bude obtěžovat různými dotazy k misi, přičemž je jako vždy pesimistický: “Hledá nás armáda imperiálních vojáků, určitě nás rozstřílí!” Droid R2D2 zase lidem v obýváku klidně promítat hologram se zprávou od princezny Leii (viz přiložené video). Půjde o zcela nový zážitek a to je teprve začátek objevovování toho, co rozšířená virtuální realita dokáže. A Magic Leap v něm může hrát prim.

“Ve společnosti Magic Leap tvoříme nový svět, kde se dokonale propojuje digitální realita s fyzickou a umožňuje nové úžasné zážitky," řekl Rony Abovitz, zakladatel, prezident a generální ředitel společnosti Magic Leap. Společnost Magic Leap vyvíjí zařízení, které by znamenalo odklon od tradičních televizí směrem k virtuální realitě přímo v obývacích pokojích. Její hlavní pracovní náplní je vývoj "filmové reality", která se má od virtuální a rozšířené reality lišit právě tím, že posune onu realitu o notný kus kupředu a přidá ještě interaktivitu.

Podle Abovitze bude zážitek prý připomínat zčásti Matrix a zčásti Harryho Pottera. “S Magic Leap váš mozek nerozezná, co je realita a co už Magic Leap, pro mozek jde prostě o realitu,” je si jistý Abovitz. Cokoli může člověk dělat na chytrém telefonu, může dělat i s Magic Leap, obrazovkou je svět okolo. A jak celý ten zázrak funguje?

Nová filmová realita

Obraz je vytvářen pomocí dynamického digitálního světelného pole, které se vytváří uvnitř speciálního přístroje, který si uživatel nasadí na hlavu. Následně se mu díky zabudovaným křemíkovým optickým kabelům obraz promítne na sítnici oka, přičemž vzniká dojem, že trojrozměrný obraz obživl přímo před nimi. Vzhledem k softwaru a technologii lze takto převést do života celou škálu objektů, přičemž díky vysokému rozlišení se obraz jeví jako opravdu skutečný a vzniká rozšířená realita. Firma pro podobné výjevy začala používat nový termín “kinematografická realita”.

Pod svá křídla již dokázal Magic Leap získat řadu veteránů z oboru. Například z novozélandského trikového studia Weta (které založil Peter Jackson a stálo za všemi speciálními efekty v trilogii Pána prstenů) spolupracuje s firmou Richard Taylo. Na důvěryhodnosti přidal firmě i renomovaný sci-fi spisovatel Neal Stephenson, který se k firmě připojil jako expert v prosinci roku 2014.

Pokud skutečně z dílny Magic Leap vyskočí produkt, o jakém tvůrci hovoří, rozhodně by to znamenalo revoluci v celé řadě odvětví. Děti ve školách by se nemusely učit například biologii z obrázků v knížkách, ale z 3D modelů. Historické bitvy v rámci hodin dějepisu se jim budou moci promítat přímo na lavici před nimi.

Výraznou pomoc pak v podobě plastických modelů dostanou strojaři či designéři nebo architekti. Další využití této technologie se nabízí především v oblasti zábavy a her, ale i například ve zdravotnictví.

100miliardová hodnota bez produktu

Zajímavostí určitě nezůstává ani fakt, že současná hodnota firmy, přestože ještě ani nepředstavila finální produkt, činí po několika investičních kolech firem venture kapitálu již přes 4,5 miliardy dolarů.

V říjnu 2014, když firma ještě pracovala v utajeném módu, již dokázala získat obří investici ve výši 540 milionů dolarů od venture kapitálu z firem jako Google, Qualcomm či Andreessen Horowitz. V prosinci loňského roku dokázal Magic Leap získat od investorů částku 827 milionů dolarů, letos v únoru pak dalších 800 milionů, což hodnotu celé společnosti vyhnalo na více než 4,5 miliardy dolarů (přes 106 miliard korun). Mezi firmami, které zainvestovaly, byl například i obří asijský portál Alibaba.com.

Společnost Magic Leap nesídlí jako řada jiných nadějných technologických firem v kalifornském Silicon Valley, ale na Floridě a pobočky má i ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Izraeli.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání