Stát se rentiérem do 40? Tady jsou tipy od profíků

Návod od lidí, kterým se to skutečně povedlo

Pokud toužíte po tom být rentiérem v mladém věku, nemusíte jen vyhrát jackpot v loterii. Jde to i jinak, jak ukazují příběhy a rady lidí, kterým se to povedlo.

Abyste se také dokázali stát rentiérem před čtyřicítkou, přináší MontyRich pár rad od lidí, kterým se to podařilo. Například “Mr. Money Mustache”, který měl během deseti let práce inženýra průměrný roční plat 67 tisíc dolarů a zvládl do důchodu odejít ve 30 letech. Nebo jako Jeremy Jacobson a Winnie Tseng, kterým společné roční příjmy ve výši asi 135 tisíc dolarů také umožnily odejít do důchody s miliony už kolem třicítky.

Přemýšlejte o penězích jako o investici


Celý základ šetření je přemýšlet o penězích jako o něčem k investování, spíše než k utrácení. Takto dokázal Peter Adeney ohlásit odchod do důchodu po třicítce, tehdy se psal rok 2005. Dokázal to tím, že dvě třetiny z toho, co s manželkou společně vydělali, prostě šetřili.

“Mám rád ideu, že všechny své peníze investuji. Takže pokud mám více peněz, nepřemýšlím tak, že bych si za něco navíc koupil, ale  spíše přemýšlím, do čeho peníze dát, aby začaly opět vydělávat, takže je hned převedu z klasického bankovního účtu a investuji do indexových fondů.” A zatímco většina z nás by v případě peněz navíc, ať už by šlo o dárek, či výhru, nejspíše vedla k utrácení. Adeney však tyto peníze do poslední koruny investuje obratem dál. I proto se mu povedlo jít do důchodu brzy.

Co nejvíce navyšte svůj příjem


“Aby se člověk stal finančně nezávislým, je třeba vytvořit si pořádný finanční polštář, jde to lépe, když slušně vyděláváte", říkají s úsměvem Jeremy Jacobson a Winnie Tseng, kteří si založili portál Gocurrycracker.com, kde píší i tipy, jak optimalizovat příjmy. Ostatně po třicítce už nepracují a peníze jim vydělávají finanční investice. Pracovali přitom jen kolem deseti let.

Dalším lidem, kteří neměli tak vysoké startovací příjmy, však radí nezoufat. “Ti, kteří nechcete jít na vysokou nebo jste vyučení, vždy se dá najít další práce bokem. Pokud do toho dáte vše, časem se vám podaří zvýšovat si hezky příjem. A pokud budete šetřit spíše než  žít rozhazovačným stylem, časem se vám majetek bude hezky zvyšovat,” tvrdí oba.

Co ušetříte, obratem investujte

Pokud se vám daří zvyšovat si příjem, bude třeba, aby peníze začaly co nejdříve pracovat samy. Z dlouhodobého hlediska bude proto dobré podívat se po investicích a čím dříve s tím začnete, tím lépe. “Naučit se efektivně investovat je asi tou nejcennější dovedností, jakou se můžete naučit", tvrdí i Jacobson a Tseng."Pokud plánujte žít jako rentiér po desítky let, je třeba vytvořit si odpovídající portfolio, které to zajistí. Akciový trh je jedním z největších tvůrců bohatství, jaké lidstvo vymyslelo,” dodávají.

Vykašlete se na auto

Někomu to může znít neuvěřitelně, ale pokud to půjde, zbavte se auta a využívejte veřejnou dopravu nebo choďte pěšky. Ušetříte stres za ježdění v přeplněných městech, uděláte něco pro své zdraví a navíc ušetříte nezanedbatelné prostředky v řádech tisíců korun měsíčně. Pokud už auto třeba kvůli dojíždění do práce potřebujete, měli byste si podle doporučení úspěšných pořídit takové auto, které nebude drahé na provoz a údržbu.

“Řada lidí mého věku a podobného příjmu má několik aut, která si pořídili na splátky,” tvrdí Peter Adeney. “Jakoby si ani neuvědomovali, že si mohou koupit aut, za peníze, které skutečně mají. Takováto rozhodnutí vám v průběhu desítek let postupně odčerpají stovky tisíc. Pokud všechny úvěry, leasingy a další věci zoptimalizujete, nebo je mít nebudete, uvidíte, že vám dlouhodobé výdaje klesnou třeba i o polovinu.”

Sledujte své výdaje

Máte představu, kolik měsíčně utratíte za jídlo, kolik vás stojí měsíční předplatné toho a toho, kolik dáváte za kávu? Pravděpodobně více, než byste si v první chvíli řekli. Každá taková malá položka se nasčítá a když se sečtou, mohou to být další tisíce pro další investice.

“Sepište si všechny výdaje a zanalyzujte je. Garantujeme vám, že najdete něco, co vás překvapí. Buď jste nevěděli, že za to dáváte tolik, nebo vám něco najednou přijde úplně zbytečné,” dodávají Jacobson a Tseng. Doporučují seznam nebo aplikaci na sledování výdajů.

Druhý díl seriálu a další tipy najdete ZDE.

Podobné články

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát
Podnikání

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát

Milan Charvát - 20.08.2018

Proč byste měli vědět něco zajímavého zrovna o Amazonu, říkáte si? Proč by vás měla zajímat nějaká americká firma prodávající všechno možné? No…

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým
Podnikání

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Milan Charvát - 20.08.2018

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část…

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě
Podnikání

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě

Milan Charvát - 16.08.2018

Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 6,7 miliardy dolarů desátým nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi…

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?
Podnikání

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?

Milan Charvát - 16.08.2018

Není samozřejmě nijak těžké si domyslet, že vydělat miliardu dolarů samotným sportem je i přes rychle rostoucí odměny v podstatě nemožné. Například…

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus
Podnikání

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Chcete objevit nenápadné psychologické triky a techniky, s nimiž se vám podaří přesvědčit druhé, dostat je na svou stranu a dočkat se od nich podpory…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 14.08.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam