x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Stát se rentiérem do 40? Tady jsou tipy od profíků

Návod od lidí, kterým se to skutečně povedlo

03.06.2017 / Pavel Hejkrlík
Pokud toužíte po tom být rentiérem v mladém věku, nemusíte jen vyhrát jackpot v loterii. Jde to i jinak, jak ukazují příběhy a rady lidí, kterým se to povedlo.

Abyste se také dokázali stát rentiérem před čtyřicítkou, přináší MontyRich pár rad od lidí, kterým se to podařilo. Například “Mr. Money Mustache”, který měl během deseti let práce inženýra průměrný roční plat 67 tisíc dolarů a zvládl do důchodu odejít ve 30 letech. Nebo jako Jeremy Jacobson a Winnie Tseng, kterým společné roční příjmy ve výši asi 135 tisíc dolarů také umožnily odejít do důchody s miliony už kolem třicítky.

Přemýšlejte o penězích jako o investici


Celý základ šetření je přemýšlet o penězích jako o něčem k investování, spíše než k utrácení. Takto dokázal Peter Adeney ohlásit odchod do důchodu po třicítce, tehdy se psal rok 2005. Dokázal to tím, že dvě třetiny z toho, co s manželkou společně vydělali, prostě šetřili.

“Mám rád ideu, že všechny své peníze investuji. Takže pokud mám více peněz, nepřemýšlím tak, že bych si za něco navíc koupil, ale  spíše přemýšlím, do čeho peníze dát, aby začaly opět vydělávat, takže je hned převedu z klasického bankovního účtu a investuji do indexových fondů.” A zatímco většina z nás by v případě peněz navíc, ať už by šlo o dárek, či výhru, nejspíše vedla k utrácení. Adeney však tyto peníze do poslední koruny investuje obratem dál. I proto se mu povedlo jít do důchodu brzy.

Co nejvíce navyšte svůj příjem


“Aby se člověk stal finančně nezávislým, je třeba vytvořit si pořádný finanční polštář, jde to lépe, když slušně vyděláváte", říkají s úsměvem Jeremy Jacobson a Winnie Tseng, kteří si založili portál Gocurrycracker.com, kde píší i tipy, jak optimalizovat příjmy. Ostatně po třicítce už nepracují a peníze jim vydělávají finanční investice. Pracovali přitom jen kolem deseti let.

Dalším lidem, kteří neměli tak vysoké startovací příjmy, však radí nezoufat. “Ti, kteří nechcete jít na vysokou nebo jste vyučení, vždy se dá najít další práce bokem. Pokud do toho dáte vše, časem se vám podaří zvýšovat si hezky příjem. A pokud budete šetřit spíše než  žít rozhazovačným stylem, časem se vám majetek bude hezky zvyšovat,” tvrdí oba.

Co ušetříte, obratem investujte

Pokud se vám daří zvyšovat si příjem, bude třeba, aby peníze začaly co nejdříve pracovat samy. Z dlouhodobého hlediska bude proto dobré podívat se po investicích a čím dříve s tím začnete, tím lépe. “Naučit se efektivně investovat je asi tou nejcennější dovedností, jakou se můžete naučit", tvrdí i Jacobson a Tseng."Pokud plánujte žít jako rentiér po desítky let, je třeba vytvořit si odpovídající portfolio, které to zajistí. Akciový trh je jedním z největších tvůrců bohatství, jaké lidstvo vymyslelo,” dodávají.

Vykašlete se na auto

Někomu to může znít neuvěřitelně, ale pokud to půjde, zbavte se auta a využívejte veřejnou dopravu nebo choďte pěšky. Ušetříte stres za ježdění v přeplněných městech, uděláte něco pro své zdraví a navíc ušetříte nezanedbatelné prostředky v řádech tisíců korun měsíčně. Pokud už auto třeba kvůli dojíždění do práce potřebujete, měli byste si podle doporučení úspěšných pořídit takové auto, které nebude drahé na provoz a údržbu.

“Řada lidí mého věku a podobného příjmu má několik aut, která si pořídili na splátky,” tvrdí Peter Adeney. “Jakoby si ani neuvědomovali, že si mohou koupit aut, za peníze, které skutečně mají. Takováto rozhodnutí vám v průběhu desítek let postupně odčerpají stovky tisíc. Pokud všechny úvěry, leasingy a další věci zoptimalizujete, nebo je mít nebudete, uvidíte, že vám dlouhodobé výdaje klesnou třeba i o polovinu.”

Sledujte své výdaje

Máte představu, kolik měsíčně utratíte za jídlo, kolik vás stojí měsíční předplatné toho a toho, kolik dáváte za kávu? Pravděpodobně více, než byste si v první chvíli řekli. Každá taková malá položka se nasčítá a když se sečtou, mohou to být další tisíce pro další investice.

“Sepište si všechny výdaje a zanalyzujte je. Garantujeme vám, že najdete něco, co vás překvapí. Buď jste nevěděli, že za to dáváte tolik, nebo vám něco najednou přijde úplně zbytečné,” dodávají Jacobson a Tseng. Doporučují seznam nebo aplikaci na sledování výdajů.

Druhý díl seriálu a další tipy najdete ZDE.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Článek

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek

5 největších výzev, kterým čelí každý malý podnik. Jak je zvládnout?

Podnikání není procházka růžovým sadem, zejména v začátku

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 1/5

Článek

Strategie k udržení zaměstnanců v době akutního nedostatku pracovní síly

S nezaměstnaností na bodu mrazu se nábor nových lidí mění v otevřenou válku

Článek
Další články z rubriky Podnikání