x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Co by vám poradil Vlk z Wall Street? Přestaňte se vymlouvat!

Umělé překážky jsou naším největším nepřítelem

26.09.2016 / Zdravko Krstanov
Vlk z Wall Street, respektive jeho předloha Jordan Belfort, není samozřejmě vzorem ideálního podnikatele. Ačkoli jeho podvodné jednání a klamání klientů odsuzujeme, samotný příběh je v určitých směrech velmi inspirativní. Přečtěte si několik tipů, kterou mohou v pozitivním světle ovlivnit vaše podnikání.

Sestavte loajální tým

Vaši lidé nemusí mít doktorát z ekonomie, ba dokonce ani vysokou školu jako takovou. Co by však mít měli, je víra ve vás. Víra v to, na čem všichni každý den pracujete, víra ve firemní vizi. Jakožto ředitel byste nikdy neměl být ve funkci stroje na příkazy, ale raději v roli mentora a člověka, ke kterému ostatní vzhlíží. 

Zjednodušte vše, co se dá

Jordan Belfort uspěl, poněvadž byl schopný vysvětlit firemní strategie tak, jako by jej poslouchalo malé dítě. Jakmile není excelová tabulka absolutní nutností, vyhněte se jejímu používání. Po celou dobu porady si musíte být jisti, že všichni všemu rozumí. Mnohdy je nejlepším řešením fixa, magnetická tabule a graf o jedné křivce. 

Studujte historii

Belfort sám řekl: “Velmi věřím v to, že každý, kdo nestuduje chyby z minulosti, je odsouzen k jejich opakování”. Tuto myšlenku pronesla již celá řada lidí, přesto se v žádném případě nejedná o klišé. Zjistěte, jaké chyby v minulosti udělali vaši konkurenti – jaké kampaně se jim nepovedly, jaké produkty se nesetkaly s úspěchem, popřípadě o jaké služby nebyl zájem. Vždy se pokuste analyzovat příčiny těchto chyb a na tomto základě plánujte. 

Vytvořte silnou firemní kulturu postavenou na výsledcích

Ať už máte startup o pár lidech, nebo středně velký podnik, nikdy nepodceňujte faktor firemní kultury. Vždy se snažte, aby se vaši lidé do práce těšili a měli důvod o ní v soukromí mluvit v dobrém světle. Zohledněte názory každého člena týmu. Kritizujte mezi čtyřma očima a chvalte veřejně. 

Měli byste také odložit některé korporátní přežitky – pakliže někdo svou činnost zvládne za polovinu stanoveného času, nedržte jej na pracovišti další hodiny zbytečně. Jestliže se někomu podaří udělat solidní obchod, odměňte jej několika procenty navíc. Dejte všem najevo, že v případě snahy a skvělých výsledků si mohou vydělat více, než kolik mají ve smlouvě.

Přestaňte se vymlouvat!

Pokud vašemu nápadu nebrání fyzika, většinou se nebude jednat o nic nereálného. Říct si, že něco nejde, je však mnohem snažší, a tak spousta z nás končí u slov. Těmto skeptickým myšlenkám se braňte všemi silami. Ptejte se sami sebe – stavěli si úspěšní lidé před sebe stejné překážky?

“Jediná věc, která stojí mezi vámi a vaším snem, je ta stupidní historka, kterou si ospravedlňujete, proč něco nejde” – Jordan Belfort

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peníze v chmelovém moku aneb Jak se stát pivovarníkem (1.)

Minipivovar jako podnikatelská příležitost

Článek

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek
Další články z rubriky Podnikání