x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Zkrotit peníze podle Warrena Buffetta? Přečtěte si 10 tipů od legendy

Pravidla věštce z Omahy

24.11.2017 / Pavel Hejkrlík
Warren Buffett patří mezi legendy investování. Jeho výsledky nemají konkurenci – za posledních 40 let na trzích si dokázal v průměru každoročně polepšit o 9,9 procenta. Jaké rady by udělil těm, kteří aspirují na podobný rekord?

1. Nikdy neprodělávejte peníze

Buffettovo pravidlo číslo jedna může znít až směšně jednoduše, ovšem má svůj význam. Pokud se hned ze začátku dostanete při investování do ztráty, je pak o to těžší dostat se do zisku. K první radě se váže i pravidlo: Nikdy nezapomínej na první pravidlo.

2. Získejte vysokou hodnotu za nízkou cenu

První pravidlo se výborně doplňuje s druhým. To, co platíte, je cena, to, co dostáváte, hodnota. Tratit peníze podle Buffetta znamená, že platíte cenu, která neodpovídá hodnotě, kterou získáváte. Jako příklad uvádí úroky na kreditních kartách či útraty za zbytné věci. Buďte jako Buffett a pracujte na skromnosti. “Ať už se bavíme o ponožkách, nebo akciích, rád nakupuji kvalitně, když věci musím platit,” říká sám Věštec.

3. Vytvářejte si zdravé finanční návyky

“Většina chování je o návycích a říká se, že řetěz návyků a zlozvyků nejde cítit, pokud už není pozdě se zlozvyků zbavit,” pronesl v minulosti Buffett, podle něhož se dají zvyky měnit, je třeba na tom však začít pracovat zavčas. Je třeba popsat, které návyky finančně prospívají a které naopak škodí. “Myslím, že jednou z největších chyb je nenaučit se šetřit. Šetření je totiž také zvyk.”

4. Vyhněte se dluhům, speciálně na kreditních kartách

Buffett se stal miliardářem a ikonou, protože dokázal, aby úroky pracovaly pro něj namísto toho, aby je platil on. “V tomto světě se nepotřebujete zadlužovat. Pokud jste dost chytří, vyděláte hromady peněz i bez jejich půjčování. Specificky si bere na paškál kreditní karty, lidé by se jich podle něj měli zbavit. “Úroky jsou absolutně nesmyslné. Kdybych si já půjčoval za 18 nebo 20 procent, byl bych na mizině.”

5. Mějte u sebe vždy nějakou míru hotovosti

Abyste byli méně náchylní k výkyvům, doporučuje Buffett držet hotovost. “Většinou máme nejméně dvacet miliard dolarů v hotovosti, většinou o dost více,” napsal o Berkshire Buffett v roce 2014 ve výroční zprávě. “Hotovost je pro firmu jako kyslík pro jednotlivce. Nemyslíte na něj, dokud vám nezačne scházet.”

6. Investujte především do sebe

“Investujte co nejvíce do sebe, jste ta zdaleka nejcennější část vašeho majetku. Cokoliv vám pomůže zvýšit váš talent a dovednosti, vás učiní cennějším. Všechno, co investujete do sebe, se vám vrátí desetkrát, navíc vám nic z toho nikdo nemůže zdanit, nebo dokonce vzít,” tvrdí Buffett.

7. Vzdělávejte se o penězích

Jednou z věcí spojenou s investicemi do sebe je i lepší správa vlastních peněz. Jako investor potřebujete především chápat riziko a umět s ním pracovat. “Čím více budete vědět o osobních financích, tím budete jistější a budete rizika všude zvládat lépe," doporučuje Buffett. Prostě se snažte jít večer spát o něco chytřejší, než když jste se ráno vzbudili. A jak na to? “Musíte hodně číst, tak se získávají vědomosti,” říká Buffett.

8. Pro své portfolio věřte indexům s nízkými náklady

Přestože řada rad od Buffetta se pro malého investora úplně nehodí, i pro něj má Buffett radu. Doporučuje mu indexové fondy. “Dejte 10 procent hotovosti na krátkodobé vládní dluhopisy a 90 procent peněz investujte do nízkonákladového fondu z indexu S&P 500,” zní jeho rada. Pokud takto začnete, povedete si podle Buffetta lépe než devadesát procent ostatních začínajících investorů.

9. Vracejte v rámci filantropie něco zpět

Buffett  je známým filantropem a spolu s přítelem Billem Gatesem stojí za výzvou Giving Pledge. “Pokud patříte mezi procento nejšťastnějších na planetě, dlužíte zbytku lidstva, abyste o nich alespoň přemýšlel.” Buffett spolu s Gatesem už k výzvě přivedli přes 130 miliardářů z celého světa a sami jdou příkladem.

10. Nahlížejte na peníze jako na dlouhodobou hru

“Dnes můžete sedět ve stínu, protože před mnoha lety tady na tom místě někdo zasadil strom.” Investice mají přece jen něco společného se zahradničením – o své plody a ovoce své práce se člověk musí starat. Volnost od dluhů, správné finanční návyky, schopnost šetřit, vše spolu souvisí. Díky tomu nebude problém se zaplacením škol potomkům či se zdrojem peněz na stáří. Ve výročních zprávách radí, že by lidé měli investovat s výhledem na několik dekád.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 4/5

Článek

David Ogilvy: Jak dělat reklamu, která prodává - díl 1.

Co si lze odnést z díla otce reklamy i dnes

Článek

5 důvodů, proč financovat podnikání prostřednictvím Hard Money Loans

Aneb zajištěné rychlé půjčky pro podnikatele

Článek

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek
Další články z rubriky Podnikání