Zkrotit peníze podle Warrena Buffetta? Přečtěte si 10 tipů od legendy

Pravidla věštce z Omahy

Warren Buffett patří mezi legendy investování. Jeho výsledky nemají konkurenci – za posledních 40 let na trzích si dokázal v průměru každoročně polepšit o 9,9 procenta. Jaké rady by udělil těm, kteří aspirují na podobný rekord?

1. Nikdy neprodělávejte peníze

Buffettovo pravidlo číslo jedna může znít až směšně jednoduše, ovšem má svůj význam. Pokud se hned ze začátku dostanete při investování do ztráty, je pak o to těžší dostat se do zisku. K první radě se váže i pravidlo: Nikdy nezapomínej na první pravidlo.

2. Získejte vysokou hodnotu za nízkou cenu

První pravidlo se výborně doplňuje s druhým. To, co platíte, je cena, to, co dostáváte, hodnota. Tratit peníze podle Buffetta znamená, že platíte cenu, která neodpovídá hodnotě, kterou získáváte. Jako příklad uvádí úroky na kreditních kartách či útraty za zbytné věci. Buďte jako Buffett a pracujte na skromnosti. “Ať už se bavíme o ponožkách, nebo akciích, rád nakupuji kvalitně, když věci musím platit,” říká sám Věštec.

3. Vytvářejte si zdravé finanční návyky

“Většina chování je o návycích a říká se, že řetěz návyků a zlozvyků nejde cítit, pokud už není pozdě se zlozvyků zbavit,” pronesl v minulosti Buffett, podle něhož se dají zvyky měnit, je třeba na tom však začít pracovat zavčas. Je třeba popsat, které návyky finančně prospívají a které naopak škodí. “Myslím, že jednou z největších chyb je nenaučit se šetřit. Šetření je totiž také zvyk.”

4. Vyhněte se dluhům, speciálně na kreditních kartách

Buffett se stal miliardářem a ikonou, protože dokázal, aby úroky pracovaly pro něj namísto toho, aby je platil on. “V tomto světě se nepotřebujete zadlužovat. Pokud jste dost chytří, vyděláte hromady peněz i bez jejich půjčování. Specificky si bere na paškál kreditní karty, lidé by se jich podle něj měli zbavit. “Úroky jsou absolutně nesmyslné. Kdybych si já půjčoval za 18 nebo 20 procent, byl bych na mizině.”

5. Mějte u sebe vždy nějakou míru hotovosti

Abyste byli méně náchylní k výkyvům, doporučuje Buffett držet hotovost. “Většinou máme nejméně dvacet miliard dolarů v hotovosti, většinou o dost více,” napsal o Berkshire Buffett v roce 2014 ve výroční zprávě. “Hotovost je pro firmu jako kyslík pro jednotlivce. Nemyslíte na něj, dokud vám nezačne scházet.”

6. Investujte především do sebe

“Investujte co nejvíce do sebe, jste ta zdaleka nejcennější část vašeho majetku. Cokoliv vám pomůže zvýšit váš talent a dovednosti, vás učiní cennějším. Všechno, co investujete do sebe, se vám vrátí desetkrát, navíc vám nic z toho nikdo nemůže zdanit, nebo dokonce vzít,” tvrdí Buffett.

7. Vzdělávejte se o penězích

Jednou z věcí spojenou s investicemi do sebe je i lepší správa vlastních peněz. Jako investor potřebujete především chápat riziko a umět s ním pracovat. “Čím více budete vědět o osobních financích, tím budete jistější a budete rizika všude zvládat lépe," doporučuje Buffett. Prostě se snažte jít večer spát o něco chytřejší, než když jste se ráno vzbudili. A jak na to? “Musíte hodně číst, tak se získávají vědomosti,” říká Buffett.

8. Pro své portfolio věřte indexům s nízkými náklady

Přestože řada rad od Buffetta se pro malého investora úplně nehodí, i pro něj má Buffett radu. Doporučuje mu indexové fondy. “Dejte 10 procent hotovosti na krátkodobé vládní dluhopisy a 90 procent peněz investujte do nízkonákladového fondu z indexu S&P 500,” zní jeho rada. Pokud takto začnete, povedete si podle Buffetta lépe než devadesát procent ostatních začínajících investorů.

9. Vracejte v rámci filantropie něco zpět

Buffett  je známým filantropem a spolu s přítelem Billem Gatesem stojí za výzvou Giving Pledge. “Pokud patříte mezi procento nejšťastnějších na planetě, dlužíte zbytku lidstva, abyste o nich alespoň přemýšlel.” Buffett spolu s Gatesem už k výzvě přivedli přes 130 miliardářů z celého světa a sami jdou příkladem.

10. Nahlížejte na peníze jako na dlouhodobou hru

“Dnes můžete sedět ve stínu, protože před mnoha lety tady na tom místě někdo zasadil strom.” Investice mají přece jen něco společného se zahradničením – o své plody a ovoce své práce se člověk musí starat. Volnost od dluhů, správné finanční návyky, schopnost šetřit, vše spolu souvisí. Díky tomu nebude problém se zaplacením škol potomkům či se zdrojem peněz na stáří. Ve výročních zprávách radí, že by lidé měli investovat s výhledem na několik dekád.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam