x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Formule, delfíni z Miami i nová čtvrť. Miliardář Ross jede

26.11.2016 / Pavel Hejkrlík
Americký miliardář Stephen Ross (76) chce do Spojených států přivést show nejrychlejších kol na planetě–- závody F1. Kromě toho staví v New Yorku největší současný realitní projekt v Americe – novou čtvrť Hudson Yards. I díky tomuto projektu za poslední tři roky ztrojnásobil své jmění na 12 miliard dolarů.

O projektu Hudson Yards jsme na našem webu psali ZDE. Americký miliardář Stephen Ross, je člověkem, který celý projekt dále posunuje. V rámci výstavby v blízkosti Manhattanu získá New York šestnáct nových mrakodrapů, ve kterých bude skoro 1,2 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch, bytů a obchodů.

Hudson Yards staví Rossova firma Related Companies společně s Oxford Properties a městem New York. První část se otevřela na konci května, přičemž stavět se bude nejméně do roku 2024 a celá stavba spolkne více než 25 miliard dolarů.

Je lehčí vytvořit obří developerský projekt než sestavit tým, který vyhraje SuperBowl, tvrdí Ross, který vlastní tým Miami Dolphins, takže ví, o čem mluví. Kdo by si myslel, že projekt je tak náročný, že Ross nemá čas na nic jiného, mýlil by se. Už od loňského roku totiž Ross společně s katarskými investory řeší možnou koupi celého seriálu F1.

Rychlá kola do USA?

Nápad koupit byznys F1 a více ho představit v USA dostal realitní miliardář už před čtyřmi lety. Tehdy se byl podívat na exhibiční zápas fotbalové Barcelony při jejím americkém turné, který se hrál na stadionu Miami Dolphins. Ross tak na svém domácím stadionu pozoroval, že fotbal přitáhl mnohem více diváků než americký fotbal v podání “Delfínů”.

Ross tedy zauvažoval, jak by šli američtí diváci zaujmout více a rozhodl se pro rychlá kola. Ross totiž věří, že se mu podaří F1 marketingově lépe prodat v USA a Asii. Společně s konsorciem investorů z Kataru tak nabídl fondu CVC Capital Partners, že by odkoupili jeho podíl ve výši 35 procent. Nabízel za něj kolem 8,5 miliardy dolarů a i když byl obchod podle šéfa F1 Bernieho Ecclestona blízko, zatím dotažen nebyl. Možná i proto, že se na scéně prý objevil druhý zájemce, spekuluje se o Číňanech, kteří měli nabídnout stejnou sumu. CVC Capital se do prodeje zatím nehrne.

Správný odhad trhu

Stephen Ross se narodil v Detroitu, studoval na Floridě v Miami a univerzity navštěvoval v Michiganu i New Yorku. Začínal jako daňový poradce, poté se však přesunul do New Yorku, kde chvíli dělal asistenta viceprezidentovi jedné realitní pobočky. Zlom nastal v roce 1971, když se vrhl do realit poté, co vláda dala daňové úlevy na podporu bydlení. Ross správně předpokládal, že to přitáhne pozornost investorů a začal stavět nízkonákladové bydlení.

O rok později proto zakládá firmu The Related Companies, pod níž bude své projekty sdružovat. Začínal přitom jen s 10 tisíci dolary, které si vypůjčil od matky. Jen během prvního roku je dokázal rozmnožit na 150 tisíc dolarů a postupně si na svá bedra nabíral složitější projekty. Do karet mu hrál i fakt, jak se z Floridy začal stávat čím dál větší ráj důchodců. 

Do roku 1980 postavil přes pět tisíc domů a hlavně budoval vztahy s investory. Během několika desítek let se podnikání jeho Related Company rozrostlo do oblasti financí, marketingu i managementu a akvizic. Staví od Los Angeles přes Chicago a New York až po Abú Zabí a Šanghaj.

Sportovní fanoušek i filantrop

V letech 2008 a 2009 koupil Ross 95 procent akcií Miami Dolphins a stadionu Sun Life Stadium, kde hrají za 1,1 miliardy dolarů. Jako minoritní vlastníky do klubu přivedl například Glorii Estefan, Marca Anthony či obě sestry Williamsovy. Kromě toho vlastní například společnost RSE Ventures investující do sportu a zábavy s důrazem na nové technologie. Peníze neutrácí jen za sportovním poli, ale je velmi štědrým filantropem zejména v oblasti vzdělání. V roce 2004 věnoval University of Michigan částku 100 milionů dolarů, škola na počest po něm pojmenoval Ross School of Business. O devět let později přidal dalších dvě stě milionů dolarů pro atletická družstva. Ross byl také členem komise, která lobbovala za pořádání olympijských her v New Yorku (prohrál s Londýnem).

Mezi Rossovy dobré přátelé patří i nynější republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. O čem spolu mluví: “No Donald rád mluví… o Donaldovi,” říká se smíchem Ross.

Společně se ženou Karou vychovávají čtyři dcery, manželka dokonce pro první dámu USA vytvářela designovou kolekci šperků. Přátelé o něm říkají, že “pseudo-syny” si to alespoň nahrazuje v práci na pozicích manažerů jednotlivých hlavních firem. Jeho jmění i díky projektu Hudson Yards stouplo z 4,5 miliardy dolarů v roce 2012 na nynějších asi 12,5 miliardy.  

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

MontyRich Business Night #28

Tradiční MontyRich byznysové setkání

Článek

Z pana energetika majitelem internetové televize

Kamil Ouška míří do Evropy, stane se OBBOD konkurencí Netflixu?

Článek

7 chyb, které mohou odradit zákazníky vašeho e-shopu. Jak se jim vyhnout?

Vysoká návštěvnost internetového obchodu přijde vniveč, pokud se nestanou z návštěvníků klienti

Článek

Vlastní McDonald's nebo CrossCafe? Přečtěte si návod, jak začít podnikat v rámci franchisingu

1. díl seriálu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Chcete vést efektivní porady? Bezos, Jobs a Branson poradí

Pohled největších byznys mozků na to, jak vést porady efektivněji

Článek

Bonjour, Victor!

MontyRich Leden 2018

Článek
Další články z rubriky Podnikání