x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Velké srovnání: do čeho ukládají peníze čeští a slovenští milionáři?

Kde vidí tuzemská podnikatelská elita největší příležitosti

02.06.2016 / Pavel Hejkrlík
Jak se čeští a slovenští bohatí staví k výzvám finančního světa? Kde vidí příležitosti a hrozby pro svůj majetek? Co nejvíc ohrožuje vybudovaný majetek a jak jej chtějí ochránit? Přečtete si, jak se mění investiční strategie těch nejúspěšnějších u nás.

Průměrný dolarový milionář v tuzemsku má kolem padesátky a v drtivé většině případů jde o muže, který si peníze vydělal dlouhodobým rozvojem vlastního byznysu. Typický milionář nastartoval své podnikání v 90. letech minulého století, přičemž nemohl počítat s dědictvím nebo výraznějším majetkem od rodičů, jak tomu často je ve vyspělém světě. I proto je dědictví zdrojem majetku jen pro osm procent místních milionářů.

Stejně jako v uplynulých letech je pro české a slovenské milionáře prioritou bezpečnost investic. I díky tomu v posledních letech stoupají v oblibě investice do zemědělské půdy. V ČR je preferují dvě pětiny milionářů, před rokem jich bylo 34 procent. Na Slovensku je to aktuálně 18 procent úspěšných milionářů. Trendy ukazují, že kupující neplánují na této půdě hospodařit ani ji nechtějí přeměnit ve stavební parcely. Jejich cílem je propojit pozemky do velkých celků a ty pak výhodně prodat nebo pronajmout.

“Tak dlouho se o půdě mluvilo, až na ni vlítli všichni, zvlášť Babiš, ale i PPF, Tykač nebo Penta. Před dvěma třemi lety stál metr čtvereční 10‒11 Kč, dneska je to u té lukrativní půdy i 20‒25 korun, a to už není taková rozkoš,“ zhodnotil situaci jeden z respondentů.

 

 

 

V zahraničí je to jinak

Chování Čechů a Slováků se v některých ohledech poměrně výrazně odlišuje od chování milionářů v zahraničí. Milionáři v Severní Americe mnohem více investují do akcií (33 % portfolia dolarových milionářů). V Japonsku výrazně více do hotovosti a jejích ekvivalentů (44 % portfolia). Naopak čeští a slovenští milionáři mají ve svém portfoliu výrazně větší podíl nemovitostí než Japonci nebo milionáři ze Severní Ameriky.

Rozdíly ČR versus Slovensko

Čeští i slovenští dolaroví milionáři se shodnou v tom, že očekávají růst v oblasti IT služeb. Pak už se ale jejich názory výrazně liší. V Česku respondenti (34 %) nejvíce věří nanotechnologiím, biotechnologiím (30 %) a také sociálním službám, kterým důvěřují výrazně více než v minulosti (v roce 2013 očekávalo růst v této oblasti 13 %, v roce 2016 už to bylo 29 %).

Na Slovensku se respondenti nejvíce (57 %) zhlédli v automobilovém průmyslu. Loni se oznámilo, že na Slovensku vybuduje Jaguar Land Rover novou továrnu za 1,1 miliardy liber, půjde již o čtvrtou automobilku u našich východních sousedů. Slovenští respondenti očekávají růst také v oblasti turismu (34 %, v roce 2013 to bylo jen 11 procent), kde předpokládají, že dojde z důvodu obav o bezpečnost a hledání jiných destinací k odklonu turistů od „jižních moří“. V obou zemích výrazně méně než před 3 lety dolaroví milionáři očekávají růst v oblasti energetiky.

 

Kde vidí příležitosti

Již druhým rokem považují čeští i slovenští dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci více za příležitost než za hrozbu pro své investice. Kvůli rekordně nízkým sazbám úroků hledají nové cesty kam investovat, přičemž platí, že hlavním pravidlem zůstává ochrana majetku. I tak ale chtějí roční výnosy ze svých investic alespoň ve výši 4 až 5 %. To jim ale až doposud oblíbené termínované vklady nejsou schopné přinést, a proto se poohlížejí jinde. V Česku začaly tvořit hlavní složku portfolia nemovitosti (27 %), akcie (23 %) a dluhopisy společně se směnkami (21 %). 

Na Slovensku představují až třetinovou (33 %) složku portfolia dluhopisy společně se směnkami, 26 % tvoří nemovitosti. Akcie, resp. podíly ve firmách mají u Slováků výrazně menší zastoupení (14 %) v jejich portfoliu, než je tomu u Čechů (23 %). Roste i obliba investic do startupů. A právě startupy naplňují trend investice se vztahem. Investor si v nich „nekupuje“ pouze určitý podíl, ale sám může přispívat svými zkušenostmi a kontakty.

 

 

Průzkum, který probíhal mezi únorem až březnem 2016, provedla J&T Banka ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Cílem průzkumu bylo zmapovat investiční chování a životní styl lidí, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (přibližně 24,1 milionů korun). Do průzkumu se zapojilo celkem 239 respondentů z řad dolarových milionářů (160 Čechů a 79 Slováků).  

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání