x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Řemeslo má zlaté dno aneb šikovnýma rukama k bohatství

Druhý díl seriálu

15.04.2017 / Roman Peterka
Říká se, že řemeslo má zlaté dno. Ten zlatý lesk na dně má ale své limity. Šikovnýma rukama se lze propracovat k solidní obživě. Na opravdové zbohatnutí to ale obvykle není.
Britský instalatér Charlie Mullins to dokázal. Z řemeslníka, který se sám honil po zakázkách – a rozhodně z nich nezbohatl – se postupem času vypracoval na majitele firmy Pimlico Plumbers, která dává práci jiným řemeslníkům. Mullins už se dnes věnuje řízení firmy a rozvoji byznysu. Na práci na zakázkách má jiné. Jeho firma patří k nejrespektovanějším v oboru a její roční obrat dosahuje výše 22 milionů liber, tedy cca 809 milionů Kč, což je na řemeslnickou firmu skutečně úctyhodný objem peněz. A ambiciozní Mullins chce v dohledné době obrat zvýšit na úroveň 100 milionů liber.

Hodinový manžel – šance pro kutily?

Obor jeho firmy se trochu podobá nabídkám služeb populárních „hodinových manželů“. Ale na poněkud vyšším levelu. Kromě instalatérů má mezi svými spolupracovníky i tesaře, klempíře a další řemeslnické profese – a nabízí tak možnost nejen opravit kapající kohoutek či protékající záchod, ale prakticky cokoli na domě.

V Česku se už pár let rozjíždí oblast služeb „hodinových manželů“, z velké části však nikoli v podobě firem vybavených specialisty na různé řemeslné profese, ale jakýchsi univerzálních všeumělů pracujících na vlastní triko ve stylu „Ferda mravenec – práce všeho druhu“.

Záběr působnosti hodinových manželů je široký – obvykle se však omezuje na méně odborné práce, které si manuálně zručný člověk zvládne doma udělat i sám – klientela těchto podnikatelů však buď je na obě ruce dostatečně „levá“, nebo se jimi nemá čas (či chuť) ve svém volném čase zaobírat. Tedy – opravit kapající kohoutek ano, ale na prasklou trubku ve zdi raději (pokud sám...
...
Pokračování článku pouze pro předplatitele.
Staňte se členy klubu MontyRich a získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peníze v chmelovém moku aneb Jak se stát pivovarníkem (1.)

Minipivovar jako podnikatelská příležitost

Článek

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek
Další články z rubriky Podnikání