x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Chybí vám kapitál pro rozvoj podnikání? Pak vás bude zajímat tato alternativa

Půjčka není vždy ideální cestou

27.05.2016 / Zdravko Krstanov
Kam pro peníze, když se vám nechce do banky? Pomocí equity crowdfundingu můžete získat investici od profesionálů i nadšenců, a to výměnou za minoritní podíl ve vaší firmě. O specifikách tohoto druhu financování jsme hovořili s Andreou Lauren.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Andrea Lauren je výkonnou ředitelkou finanční skupiny Roklen a zároveň také CEO nového projektu Fundlift, který startuje právě dnes. Jedná se o první equity crowdfundingovou platformu v České republice. 

V jakou chvíli je pro mne výhodné umístit svou nabídku (společnost) na fundlift?
V době, kdy mám již tržby a možná i zisky, ale vidím velké příležitosti k expanzi a hledám růstový kapitál. V některých případech jej mohu získat i od banky, ale když chci třeba i pozvat své zákazníky, aby ko-investovali do mé firmy, a podpořit tím třeba i růst počtu zákazníků a tržby, je to spojení dvou věcí, financování a marketingu, a je v tom i velký komunitní prvek. Financování přes Fundlift se dá použít v kombinaci s dalšími formami financování, včetně bankovního dluhu nebo financování od soukromého investora.
 
Pro jaké typy projektů je crowdfunding ideální? Pokud to lze nějak zobecnit.
Ideálním projektem je takový, který má silný manažerský tým, má inovativní produkt nebo službu, která si už našla své zákazníky, má dobrou znalost svého trhu a koncového zákazníka, ví, jak se na ten trh dostat, respektive na něm růst, a dokáže řídit svůj růst, tedy svou spotřebu hotovosti. 
Obecně je to vhodné pro veškeré typy výroby a služeb inovativních produktů, které jsou B-2-C, tedy mají koncového zákazníka / spotřebitele. Ať se jedná o výrobu potravin, nebo řetězec prodejen, nebo sportovní zařízení, nebo internetovou službu.
 
Čeho by se měl člověk, dávající svůj projekt / svou společnost na Fundlift, potažmo každou crowdfundingovou platformu, vyvarovat?
Crowdfundingové platformy se liší typem financování (dary versus investování), a to je odvozeno od stádia vývoje firmy. V každém případě se jedná o financování max. do výše minoritního podílu na firmě a financování růstu, konkrétní potřeby dle business plánu. Nikdo by neměl chtít tímto způsobem prodávat většinu firmy, protože investoři spoléhají na zakladatele, že firmu aktivně řídí. Vždy by měl být jasný plán, na co se peníze použijí a kdy bude třeba další kolo financování, případně jakým způsobem se bude investorům splácet, pokud se jedná třeba o dluhopis.
 
Existují také nějaká negativa či rizika (equity) crowdfundingu? Jak pro příjemce investice, tak pro investora.
(Equity) crowdfunding má omezenou likviditu, tedy pro investory je v případě navýšení základního jmění firem třeba čekat, kdy bude další kolo financování, případně nabídka na odkup od nějaké větší firmy, protože růstové firmy málokdy mohou platit dividendy. Samozřejmě je možné prodávat podíly, které investor přes (equity) crowdfunding získá, ale žádný organizovaný trh na to ještě nějakou dobu fungovat nebude. Příjemce se musí naučit aktivně s investory komunikovat o všech důležitých ukazatelích, včetně finančních výsledků. To je pro mnoho firem vlastněných jedním nebo málo zakladateli skutečná změna. 
 
Jsou stanovena nějaká minima a maxima toho, kolik lze vybrat / jakou část firmy "upsat"?
Jedná se o minoritní podíly, případně o emise konvertibilních dluhopisů směnitelné do minoritních podílů, nebo o dluhopisy, kdy v každém případě firma touto cestou může poptávat max. 1 milion EUR, jinak by musela publikovat prospektus, který schvaluje Česká národní banka.

 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání