x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Město ve městě. V New Yorku se staví nej realitní projekt USA

Nová čtvrť Hudson Yards vyjde na 25 miliard dolarů

17.06.2016 / Pavel Hejkrlík
V americkém New Yorku probíhá stavba celé nové čtvrti, která vyjde na nejméně 25 miliard dolarů. V těsném sousedství Manhattanu v blízkosti řeky Hudson roste největší realitní projekt současné Ameriky. První část se otevřela na konci května.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Až bude celá nová čtvrť postavena, bude v ní nových šestnáct mrakodrapů, ve kterých bude skoro 1,2 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch, bytů a obchodů. Součástí budou i restaurace, markety, kavárny, hotel, kulturní prostory nebo škola pro 750 dětí. A aby toho nebylo málo, celá čtvrť se nestaví na zemi, ale na speciálních vyvýšených platformách, které zastřešují jeden z nejvíce využívaných železničních uzlů. Pod celým Hudson Yards tak budou jezdit vlaky.

Celý projekt je dítětem miliardáře a developera Stephena Rosse, jehož společnost Related Companies společně s Oxford Properties a městem New York celý obří komplex staví. Jde v současnosti o největší soukromý developerský projekt v USA.

“Je to poměrně náročný projekt, postavit uprostřed historického New Yorku novou čtvrť,” tvrdí miliardář Stephen Ross, předseda společnosti Related Companies. “Projekt by se mohl stát novým srdcem New Yorku. Lidé dlouhá léta uvažovali, jak revitalizovat oblast West Side na Manhattanu, přemýšleli, jaké by to bylo postavit uprostřed New Yorku zcela novou čtvrť. A nyní stojíme na místě, kde vznikne město ve městě,” pyšní se Ross. Celý komplex má být dokončen asi do roku 2024. Podívejte se na detaily v přiloženém videu.

Po desetiletích plánů se konečně kope

Okolí řeky Hudson působilo dlouho jako neutěšený prostor. Již v padesátých letech existoval projekt na zvelebení, přičemž součástí měl být tehdy největší mrakodrap světa. Projektu však nedaly banky zelenou, a tak upadl do zapomnění. O revitalizaci se pokusili v 80. letech i sportovní vlastníci týmů New York Jets a New York Yankees, kteří u Hudsonu chtěli vybudovat svůj svatostánek. Opět k ničemu nedošlo.

V novém tisíciletí myšlenku oživil Michael Bloomberg, který chtěl u Hudsonu vystavět obří sportovní komplex, kam chtěl přitáhnout olympijské hry v roce 2012. Nic nevyšlo, až se do věci vložil Ross. Stavba započala 4. prosince 2012, první věž či mrakodrap s kancelářemi o výšce 273 metrů byla otevřena na konci letošního května v komplexu 10 Hudson Yards. Do 10 Hudson už míří první nájemníci – například L’Oreal USA, Boston Consulting Group nebo německý výrobce softwaru SAP.

Samotného Rosse netrápí ani tak velikost projektu, jako fakt, že jde o transformaci části města, která tam zůstane po desetiletí. Pokud projekt uspěšně zvládne, podepíše se i na jeho bohatství, zatímco při startu v roce 2012 činil Rossův majetek asi 4,5 miliardy dolarů, od té doby si trojnásobně polepšil.

Ceny luxusních apartmánů však v USA za poslední rok poklesly někde až o pětinu, což by podle Rosse mohl být problém. Polovina komerčních prostor je už ale dopředu vyprodána novým zájemcům. Ross chtěl velkou část komplexu nabídnout Číňanům ,ale vzhledem ke zpomalení čínské ekonomiky panují obavy, zda to bude platit. Větší profil miliardáře Stephena Rosse přinese MontyRich o víkendu.  

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání