x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Vysokoškolské studium: Mýty a fakta

05.02.2015 / Tomáš Durčák
Možná stále žijete v iluzi a ani o tom nevíte. V jaké? V té vzdělávací přece! Starší generace totiž ještě zdaleka nezaregistrovaly plíživý trend úpadku smyslu, důležitosti i kvality vzdělání v ČR. Provozování vzdělávacího ústavu se místo toho stává velmi atraktivním byznysem a velká většina českých vysokých škol již dávno opustila své poslání objektivně vzdělávat, vyvolávat diskuzi a ukazovat mladým lidem realitu.
Svou úroveň si zpravidla stále udržují jen vysoce odborné obory, avšak o těch zde řeč nebude.

Studium vs Start od píky v praxi

Budeme se zabývat spíš tím, co všechno může za investovaný čas vysoká škola přinést člověku, hledajícímu nové poznatky a informace pro svůj oblíbený obor, ve kterém by jednou rád našel uplatnění jakožto podnikatel a něco dokázal. Na řadu tak přichází jednoduchá otázka: „Jsem schopen vlastními silami a pílí získat za 3 až 5 let víc vědomostí a zkušeností, než kolik mi potenciálně nabízí vysokoškolské studium?“

Stále častěji je možné odpovědět si na tuto otázku kladně, protože zejména soukromý sektor si u nás pomalu a jistě uvědomuje, že ze škol do něj proudí především davy robotů, chápajících pouze dávno neplatné teorie, modely, poučky a jednolité neflexibillní pracovní postupy, avšak bez povědomí o situaci na trhu, nebo firemních mechanikách či potřebách.

Kde je zakopaný pes?

Studenti očividně nestudují s potřebnou vášní a zájmem, které by je donutily k sebevzdělávání mimo požadavky školy, kde často skripta k jednotlivým předmětům stojí na názorech a argumentech jediného sebevědomého profesora. Proto vám celá řada vysokoškoláků na rovinu řekne, že studuje pro titul, pohodlný status studenta a aby měli rodiče radost. Co chtějí po škole dělat, často ještě ani v polovině studia úplně nevědí, ale na druhou stranu je to většinou ani příliš netrápí.

Zde je několik nejpalčivějších mýtů, které i přes aktuální situaci v českém vzdělávacím systému stále existují:

1. Až vystuduješ vysokou školu, můžeš si říct, že jsi něco dokázal

Schopnost studovat a samostatně se vzdělávat bez větších potíží člověk prokazuje již složením maturity. Vysoká škola by měla hrát roli vysoce specializovaného vzdělání, kam si jde člověk pro vlastní dobro rozšířit obzory a získat informace od renomovaných lidí, ke kterým by se jinak dostal jen těžko.

V principu nemá jít o žádné dokazování ani dosahování – každý by měl jít na VŠ s pocitem, že je připraven investovat 5 let svého života, aby se po intelektuální i mentální stránce výrazně posunul kupředu. A vybraná škola by mu toto měla umožnit. Z mého pohledu je smutné vidět lidi, kteří ještě 20, nebo i 30 let po ukončení studia stále vystavují na obdiv především svůj titul (ne své výsledky), protože to je jejich největší životní úspěch.

2. Je jedno, co chceš dělat – zadní vrátka se vždycky hodí

Zadní vrátka k čemu? Aby člověk jednou mohl dělat místo toho, co jej baví to, co jej nebaví? V dnešní době bych za zadní vrátka považoval spíš všeobecný rozhled a obecné povědomí o tom, jak věci okolo nás fungují. S trochou té praxe a zápalu do práce dokážete jakéhokoliv dobrého podnikatele přesvědčit, aby vám dal šanci ukázat své schopnosti, klidně i zadarmo. A pak už je to jen na vás.

3. Titul je titul

Pro pohlazení ega určitě. V byznysu se na ně až tolik nehraje a v soukromém podnikání vám na hru na titul neskočí nikdo, právě naopak – dobrý obchodník si vás rychle přečte a vaši upjatost nakonec použije proti vám. Proč? Je klidně možné, že zatímco jste studovali, on pracoval a během let jednal už se stovkami lidí, díky čemuž se naučil své protějšky číst a dostat vždy přesně tam, kam potřebuje.

4. Bez VŠ nenajdeš uplatnění

Bez vize se může stát cokoliv, ale pro lidi s vizí tento problém vůbec neexistuje. Vědí až moc dobře, co chtějí, než aby jim jejich plány a rozhodný postup překazily nějaké formality. Příkladem síly vize budiž osobnosti jako Bill Gates, Steve Jobs, Michael Dell, Elon Musk a řada dalších. Ani jeden vysokou školu nikdy nedokončil, druhý jmenovaný svou pouť kolektivním vzděláváním ukončil dokonce ještě na střední škole. Všichni však svým způsobem dokázali změnit svět, protože měli nápad, myšlenku, vizi a rozhodli se za ní jít. 

5. S vysokou se na tebe budou lidé dívat jinak

Záleží na tom, čí pozornost byste rádi upoutali. Pokud jde o to udělat dojem na vaše sousedy a známé, aby mohli obdivovat váš titul na schránce či zvonku, pak jde určitě o pravdivé tvrzení. Zrak těch správných lidí však nakonec musíme upoutat spíš svou osobností a svými schopnostmi než dosaženými studijními výsledky.

Závěrem

Díky internetu a všeobecné znalosti angličtiny se dnes schopný člověk místo vysedávání v posluchárnách může vydat rovnou do světa (ať už prostřednictvím online světa, nebo cesty do zahraničí) a všechny skutečnosti zkusit rovnou na vlastní kůži, nikomu nic nebrání. Snaha jít za úspěchem vlastní cestou však znamená, že vydat se stejným směrem, jako všichni ostatní, nemusí být nutně tím pravým ořechovým.

Jednu věc však vysokoškolákům a zejména absolventům nejoblíbenějších oborů upřít nelze. Dokončením školy prokázali jistou míru vůle a svědomitosti, což z nich dělá potenciálně velmi schopnou pracovní sílu, pokud máte čas a trpělivost uvést je do praxe. Proto dnes společnosti jako Microsoft, Apple, Dell či PayPal nabírají téměř bez výjimek jen vysokoškolsky vzdělané lidé nehledě na to, jak vzdělaní lidé stáli u zrodu obou společností. 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání