x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Měl by Apple koupit Teslu? Někteří akcionáři jablečného giganta mají jasno

aneb AppTesla v praxi

16.05.2016 / Zdravko Krstanov
Výrobce elektronických automobilů má oblíbený produkt a slibný potenciál růstu. Samotný vůz se pro svůj segment v určitých směrech jeví částečně jako iPhone pro ten mobilní. V souvislosti s nedávným a poměrně nezvyklým poklesem ceny akcií Applu tak mnozí volají po radikálním kroku.

Apple se momentálně potýká s novým problémem. Prodeje nejzásadnějšího produktu – iPhonu – se zpomalily. Poprvé za třináct let tak poklesly kvartální tržby. To celé se pochopitelně podepsalo na ceně akcií, a tedy i na náladě mnohých investorů. Část z nich tvrdí, že Apple ke vzpamatování potřebuje novou akvizici, a tou by prý mohla být Tesla. Hlavní důvody jsou dva. Obě firmy vyrábějí velmi kvalitní, uživatelsky příjemné produkty a chlubí se vysokou mírou loajality zákazníků. V technologických kruzích se navíc říká, že Apple pracuje, minimálně ve formě návrhů, na vlastním elektrickém autě. Akvizice Tesly by tak celý proces značně urychlila. Co tedy stojí v cestě tomuto, na první pohled harmonickému, spojení?

                                

Faktor Musk

Dnes již nikdo nepochybuje, že úspěch Tesly stojí a padá s jejím CEO, Elonem Muskem. Lidé věří v jeho auru vizionáře a ví, že i kdyby společnost potřebovala jeho poslední dolar, Musk nebude otálet. Zákazníci i talentovaní inženýři po celém světě k němu vzhlíží. 

Historie je nám důkazem, že Muskovi nevyhovuje být odpovědný někomu nad sebou. V případě akvizice by byla ohrožena pozice CEO, neb by se okruh jeho autonomie částečně zmenšil. A jelikož by Tesla mohla Apple přijít až na 50 miliard dolarů, risk, že Musk odejde, se zkrátka nevyplatí. V tomto případě by se hodnota firmy dramaticky zmenšila. 

Faktor Musk 2

Objevily se komentáře, že v případě výše zmíněné akvizice by se Elon Musk mohl stát ředitelem Applu. Cook prý v roli CEO nepřichází s ničím revolučním a firma potřebuje vizionáře, který by ve stylu Steva Jobse udělal zemětřesení v odvětví. 

Nikde však není napsáno, zda by se Musk dokázal pro jablečné produkty (a zejména pro iPhone) nadchnout alespoň z části podobně jako pro Teslu nebo SpaceX. Riskantní by také mohl být Muskův časový přístup. Tesla se v minulosti potýkala s tím, že slíbený produkt dodala o týdny i měsíce později. Podobné časové hrátky si Apple nemůže dovolit, protože na to jeho zákazníci zkrátka nejsou zvyklí.

A co ty akcie?

Obří akvizice by z hlediska ceny akcií vůbec nemusela přinést kýžené ovoce. Podle analytiků budou příjmy Applu v následujícím roce dosahovat 227 miliard dolarů. Tesla by měla vygenerovat okolo 11 miliard. Z hlediska přijmů by se tak jednalo přibližně o 5% navýšení. Musk sice prohlašuje, že v roce 2020 by měla Tesla produkovat na jeden milion vozidel ročně, jedná se však o pouhá slova. A na ty Apple sázet nemůže. Když už by se chtěl, jakože to tak nevypadá, v Tesle nějak angažovat, bude mnohem smysluplnější koupit v ní určitý podíl. Takovéto partnerství by mohlo být prospěšné pro oba.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání