x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Americké společnosti dál tíží nízké ceny ropy

Co dalšího odhalila výsledková sezóna?

14.05.2016 / Ing. Jiří Šimara, CYRRUS

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Právě v těchto dnech končí zámořská výsledková sezóna, v rámci níž odtajnily svá čísla za uplynulý kvartál nejvýznamnější burzovně obchodované společnosti z USA. Hned na úvod je nutno podotknout, že očekávání před zahájením reportů byla na velmi nízkých úrovních. V průměru se odhadovalo, že čisté zisky firem spadajících do akciového indexu S&P 500 poklesnou v meziročním srovnání o více než 10 procent, přičemž na úrovni tržeb dojde k redukci o dvě procenta. Pokles čistých zisků byl predikován v jedenácti z celkových šestnácti segmentů amerického korporátního sektoru. Nejhorší vývoj se očekával v ropném a energetickém sektoru, následoval průmysl a odvětví základních materiálů.

Rozsah negativních revizí byl nejcitelnější za poslední roky s tím, že ještě na začátku roku se očekávalo, že čisté zisky poklesnou pouze o jedno jediné procento. I díky tomu, že odhady byly takto skepticky nastaveny, se většině firem podařilo je překonat. Konkrétně jsme byli svědky toho, že 75 procent firem z S&P 500 předčilo reportovanými čísly očekávání na úrovni čistého zisku a 54 procent na úrovni tržeb. Jde tak o mírně lepší průběh výsledkové sezóny oproti té předchozí, která byla sice co do úspěšnosti naplňování predikcí na úrovni čistého zisku obdobná jako ta současná, ale na úrovni tržeb bylo pouze 46 procent společností schopno překonat nastavené laťky.

Celkově čisté zisky firem za první čtvrtletí poklesly o 8,9 procenta na 227 miliardy dolarů při 2,4procentní redukci výnosů na 2 150 miliard dolarů. Nejvýraznější propad hospodaření byl patrný v ropném sektoru, který reportoval dokonce čistou ztrátu převyšující jednu miliardu dolarů oproti 13 miliardám čistého zisku z prvního čtvrtletí předchozího roku. Viníkem těchto výrazně negativních čísel je samozřejmě propad cen ropy na světových trzích. Citelný pokles zisků a tržeb vykázal i segment základních materiálů a technologické společnosti. Příznivý vývoj hospodaření vykázaly pouze tři sektory, a sice zdravotnictví, spotřebitelské služby (media, maloobchod, turistika) a telekomunikace.

Výsledková sezóna dopadla v očích investorů lehce pozitivně, ovšem jen díky velmi pesimisticky nastaveným úvodním odhadům. Ač nedošlo k realizaci černých scénářů, nemají nově zveřejněná data sílu zapůsobit jako katalyzátor pro růst akciových trhů. Hospodářské výsledky za druhý kvartál začnou společnosti zveřejňovat zhruba od poloviny července a už nyní je zřejmé, že se nadcházející série reportů nebude od té aktuálně končící příliš lišit.

Znovu zde bude výrazně cítit dopad meziročního poklesu cen ropy a silnějšího dolaru. Aktuálně platné odhady počítají s poklesem čistých zisků firem z S&P 500 o necelých šest procent a již nyní je zřejmé, že se bude znovu opakovat jev postupného poklesu očekávání spolu s tím, jak se bude zahájení výsledkové sezóny blížit. Trend klesajícího čistého zisku by se měl zastavit až v posledním kvartále letošního roku, kdy již nebudou v meziročním srovnání negativně působit nízké ceny ropy a dalších významných komodit.  

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

MontyRich Business Night #28

Tradiční MontyRich byznysové setkání

Článek

Z pana energetika majitelem internetové televize

Kamil Ouška míří do Evropy, stane se OBBOD konkurencí Netflixu?

Článek

7 chyb, které mohou odradit zákazníky vašeho e-shopu. Jak se jim vyhnout?

Vysoká návštěvnost internetového obchodu přijde vniveč, pokud se nestanou z návštěvníků klienti

Článek

Vlastní McDonald's nebo CrossCafe? Přečtěte si návod, jak začít podnikat v rámci franchisingu

1. díl seriálu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Chcete vést efektivní porady? Bezos, Jobs a Branson poradí

Pohled největších byznys mozků na to, jak vést porady efektivněji

Článek

Bonjour, Victor!

MontyRich Leden 2018

Článek
Další články z rubriky Podnikání