x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Americké společnosti dál tíží nízké ceny ropy

Co dalšího odhalila výsledková sezóna?

14.05.2016 / Ing. Jiří Šimara, CYRRUS

Právě v těchto dnech končí zámořská výsledková sezóna, v rámci níž odtajnily svá čísla za uplynulý kvartál nejvýznamnější burzovně obchodované společnosti z USA. Hned na úvod je nutno podotknout, že očekávání před zahájením reportů byla na velmi nízkých úrovních. V průměru se odhadovalo, že čisté zisky firem spadajících do akciového indexu S&P 500 poklesnou v meziročním srovnání o více než 10 procent, přičemž na úrovni tržeb dojde k redukci o dvě procenta. Pokles čistých zisků byl predikován v jedenácti z celkových šestnácti segmentů amerického korporátního sektoru. Nejhorší vývoj se očekával v ropném a energetickém sektoru, následoval průmysl a odvětví základních materiálů.

Rozsah negativních revizí byl nejcitelnější za poslední roky s tím, že ještě na začátku roku se očekávalo, že čisté zisky poklesnou pouze o jedno jediné procento. I díky tomu, že odhady byly takto skepticky nastaveny, se většině firem podařilo je překonat. Konkrétně jsme byli svědky toho, že 75 procent firem z S&P 500 předčilo reportovanými čísly očekávání na úrovni čistého zisku a 54 procent na úrovni tržeb. Jde tak o mírně lepší průběh výsledkové sezóny oproti té předchozí, která byla sice co do úspěšnosti naplňování predikcí na úrovni čistého zisku obdobná jako ta současná, ale na úrovni tržeb bylo pouze 46 procent společností schopno překonat nastavené laťky.

Celkově čisté zisky firem za první čtvrtletí poklesly o 8,9 procenta na 227 miliardy dolarů při 2,4procentní redukci výnosů na 2 150 miliard dolarů. Nejvýraznější propad hospodaření byl patrný v ropném sektoru, který reportoval dokonce čistou ztrátu převyšující jednu miliardu dolarů oproti 13 miliardám čistého zisku z prvního čtvrtletí předchozího roku. Viníkem těchto výrazně negativních čísel je samozřejmě propad cen ropy na světových trzích. Citelný pokles zisků a tržeb vykázal i segment základních materiálů a technologické společnosti. Příznivý vývoj hospodaření vykázaly pouze tři sektory, a sice zdravotnictví, spotřebitelské služby (media, maloobchod, turistika) a telekomunikace.

Výsledková sezóna dopadla v očích investorů lehce pozitivně, ovšem jen díky velmi pesimisticky nastaveným úvodním odhadům. Ač nedošlo k realizaci černých scénářů, nemají nově zveřejněná data sílu zapůsobit jako katalyzátor pro růst akciových trhů. Hospodářské výsledky za druhý kvartál začnou společnosti zveřejňovat zhruba od poloviny července a už nyní je zřejmé, že se nadcházející série reportů nebude od té aktuálně končící příliš lišit.

Znovu zde bude výrazně cítit dopad meziročního poklesu cen ropy a silnějšího dolaru. Aktuálně platné odhady počítají s poklesem čistých zisků firem z S&P 500 o necelých šest procent a již nyní je zřejmé, že se bude znovu opakovat jev postupného poklesu očekávání spolu s tím, jak se bude zahájení výsledkové sezóny blížit. Trend klesajícího čistého zisku by se měl zastavit až v posledním kvartále letošního roku, kdy již nebudou v meziročním srovnání negativně působit nízké ceny ropy a dalších významných komodit.  

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek

Módní impérium právníka Jaroslava Havla je zase o krok napřed

PFB zavedlo concierge servis

Článek
Další články z rubriky Podnikání