x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Vznikne liga obřích bojujících robotů? Podívejte se na video

Technologie a netradiční souboj jeden na jednoho

11.05.2016 / Pavel Hejkrlík
Souboj muž proti muži – nejčistší forma boje. Jsou na něm postaveny (a také náležitě zaplaceny) souboje v boxerském ringu, ale i v řadě dalších bojových umění až po show wrestlingu. Nově by se diváci mohli dočkat i soubojů obřích ovladatelných robotů.

Už od počátku vývoje počítačů a dalšího navázaného technologického rozvoje je snaha o vytvoření rozličných robotů. A tak se v posledních letech vyvíjí zvláštní “běhací robopsi” například z dílny Boston Dynamics, v Japonsku zase uvedli loni do provozu “robo recepční”, která dokáže lidem vysvětlit základní informace. Zejména nadšenci se pak vrhli na stavění menších robotů určených k vzájemným soubojům. Počátky lze najít v univerzitních týmech a jejich laboratořích a postupně se z tohoto odvětví stal, zejména v USA a Japonsku, určitý minikult a nabízí i vlastní turnaje, kterých se učastní jak jednotliví nadšenci, tak i celé rodinné klany. Více v přiloženém videu.

 

Zdá se však, že nyní se zamíří výš, a to pořádně. Kalifornský startup MegaBots, který vyvíjí velké tunové ovladatelné roboty, získal investici 2,4 milionu dolarů. Plánem je vytvoření celosvětové ligy, ve které by se robomonstra mohla utkat. Trio zakladatelů společnosti Gui Cavalcanti, Matt Oehrlein a Brinkley Warren se netají ambicemi udělat zatím z projektu téměř v plenkách divácký spektákl podobný Formuli 1.

Již si na to najali právnickou firmu Latham Watkins, kterou zastupuje Christopher Brearton, který je ve službách Mezinárodního olympijského výboru a má zkušenosti s profisoutěžemi jako NBA, NFL či MLB. Místo a přesný termín nového zápasu nejsou ještě známy, zástupci MegaBots stále hledají zemi, kde by se zápas mohl uskutečnit, případně kde by se v budoucnosti konaly turnaje.

V loňském roce se MegaBots dohodla na zápase proti japonskému výrobci Suidobashi Heavy Industries. Do boje dal vlastní stroj Kuratas, MegaBots svůj MkII. Pro případnou ligu již vyvíjí nové verze bojujících hydraulických robotů, kteří váží několik tun.

  

V minulosti dokázala firma získat asi 550 tisíc dolarů díky crowdfundingové kampani, další milion vynesl prodej suvenýrů a zisk ze vstupného za vystoupení. Mezi investory v tomto kole patřily firmy Azure Capital PartnersAME Cloud ventures, Autodesk a Maveron.

„Je zde velký potenciál na divácky vděčné akce, které budou přitahovat zájem diváků. Podobně je to vidět v případě závodní série Nascar či wrestlingu," uvedl partner Azure Capital Michael Kwatinetz. Překážkou nové ambiciózní ligy může být jen fakt, že na světě není mnoho firem a inženýrských týmů, schopných podobné megaroboty stavět. 

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání