x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Kdo kraluje žebříčku nejvíce padělaných značek? Louis Vuitton to není!

Vítězové a poražení půlbilionového trhu

20.04.2016 / Zdravko Krstanov
Asi každý z nás se již v životě setkal s padělkem. Boty, oblečení, kabelky, ale dokonce i hodinky a brýle. To vše je v hledáčku skupin, které se zaměřují na padělání výrobků známých značek a jejich následnou distribuci. Trh s padělky představuje obrovský byznys a zatímco padělatelé profitují, firmy ztrácejí. A ne málo.

Všechny tyto ztráty maji širší dopad, než se na první pohled může zdát. Jestliže se snižují prodeje jedné firmy, tak ta poté méně nakupuje od svých dodavatelů. V měřítku stovek a tisíců firem se tak vytváří bludný kruh, v jehož jádru přichází o práci na půl milionu lidí a postiženo je tedy mnoho sektorů. Pokud ale zůstaneme u módních společností, tak zcela největší ztráty zaznamenává firma Nike, jejíchž padělaných produktů koluje po světě nejvíce. Potvrzuje to dva dny stará zpráva vypracovaná OECD.

Z konkrétních produktů pak tvoří největší část obuv. Specifické důvody se zjišťují velmi těžko, nicméně lehkou úvahou lze dojít k tomu, že nabídka reflektuje poptávku. Tenisky Nike jsou již několik desetiletí naprostým hitem a bylo by pošetilé si myslet, že padělatelé jsou vůči tomuto slepí. Druhým faktorem je relativně snadná výroba zejména ve srovnání s technickými výrobky. Nelichotivé prvenství Nike je následováno luxusními značkami typu Louis Vuitton, Prada, Emporio Armani, ale i Ray Ban. 

Na výše zmíněné produkty čekají dva scénáře. V prvním případě doputují do oficiálních obchodů, kde budou zákazníkům podvodně nabídnuty jako originální zboží. Zde v českém prostředí budeme obeznámeni spíše s druhou variantou, tedy takovou, kdy zákazník kupuje padělek vědomě. Častým důvodem bývá povrchní snaha proniknout do vyšších sociálních vrstev za relativně nízkou cenu. Je však otázkou, nakolik působí takové snažení reálně. Ať již směšně, či ne, zájem o padělky nijak nesnižuje.

Organizace pro ekonomickou spolupráci také uvedla, že v roce 2013 dosáhl byznys s padělanými věcmi hodnoty půl trilionu dolarů. Zhruba pro představu – jedná se o přibližně stejný objem, který tvoří ilegální trh s drogami. Padělané věci také tvoří nemalých 5 % z celého evropského importu. A odkud pochází? Čína s přehledem kraluje.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání