x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Investice do zlata: Je lepší zlatá cihla, mince nebo papírové zlato?

Jak investovat do zlata a nemuset kupovat trezor

18.04.2016 / Roman Peterka
Ke zlatu se investoři obracejí především v dobách, kdy na finančních trzích začnou řádit turbulence. A ti, kdo mají peníze, hledají bezpečnější aktiva, než jsou akcie a další produkty finančního trhu, jež jsou v případě finančních krizí a praskání investičních bublin nejvíc náchylné na prudký sešup. Což se děje právě teď.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Indexy Dow Jones i Nasdaq ztrácejí. Projevují se tu obavy z dalšího vývoje v Číně a z vývoje cen ropy. Oproti tomu zlato má od začátku letošního roku nakročeno velmi dobře. A v meziročním srovnání jde zatím stále nahoru.

Zlato na vzestupu

Nicméně má za sebou i poměrně výrazný propad. V roce 2011 se zlato vyšplhalo k téměř 1 900 dolarům, na sklonku roku 2013 však začalo prudce zlevňovat. „Od roku 2013 cena padá, v letošním roce se cena mírně zvedla, ale pořád jsou to relativně nízké úrovně. Zlato ztratilo svou atraktivitu. Investoři se přesunuli spíše k akciím a dluhopisům,“ upozorňuje Tomáš Menčík z analytické společnosti Cyrrus. K vrcholu z roku 2011 se tak zatím stále nedošplhalo.

Data o proměnách ceny zlata však lze interpretovat různě. „Cena zlata od zrušení zlatého směnného standardu v roce 1971 postupně stále roste,“ tvrdí Martin Kahoun ze společnosti Golfstart. „Od roku 2000 do roku 2008 to bylo kolem 10 % ročně, poté v roce 2011 bylo dosaženo zatímního vrcholu. Do konce loňského roku cena postupně klesala a v letošním roce zlato připsalo 16 procent růstu. Lze vysledovat jednoznačnou tendenci, kdy růst ceny zlata pomalu kopíruje tvorbu nového dluhu v systému,“ dodává.

Kup si cihlu – nebo minci?

Zlato coby investiční nástroj může mít více podob. Klasikou jsou zlaté slitky, roste zájem o investiční a pamětní mince. V případě investičních mincí není v podstatě rozdílu mezi pořízením mince a pořízením slitku či zlaté cihly – jde o investici do určitého množství zlata, jeho konkrétní podoba je pak vcelku lhostejná. Cena produktu roste či klesá v závislosti na vývoji cen zlata.

Naopak u pamětních mincí, určených především pro sběratele, je to trochu jinak. Mincí se sběratelským potenciálem je jen omezené množství – to je odlišuje od investičních zlatých mincí. Některé výjimečné emise si žijí vlastním životem a mohou v mezidobí, kdy klesá cena na burze, paradoxně růst kvůli atraktivitě pro sběratele v řádech desítek až stovek procent.

Papírové zlato

Mít zlato v trezoru může dávat pocit jistoty – na druhé straně investice do fyzického zlata s sebou nese i různá úskalí. Velkou nevýhodou je především nutnost fyzické zlato bezpečně uskladnit. V případě uskladnění v bankovních trezorech to něco stojí a navíc tím poněkud padá výhoda držení fyzického zlata coby pojistky proti pádům bank či zhroucení měnového systému či změně režimu. Zlato v bankovních trezorech lze v takovém případě „znárodnit“ či jinak „vyvlastnit“ vcelku jednoduše. Do zlata lze však investovat i jinak, než jeho fyzickým nákupem. Prostřednictvím nástrojů finančních trhů. Investor tak fyzicky žádné zlato nedrží – a  nemusí se o něj tak ani nijak starat – byť jeho investice se zlatem souvisí.

Asi nejrozšířenějším „papírovým“ nástrojem investic do zlata jsou investice prostřednictvím ETF (burzovně obchodovaných fondů).  Tyto fondy vznikly jako nástroj pro investory, kteří sice chtějí vlastnit fyzické zlato, ale nemusí ho mít uskladněno doma a chtějí ho mít za levnější peníz. Ne vždy je za investicemi do těchto fondů ale fyzické zlato.

Jaké jsou výhody a nevýhody investic do "papírového zlata"? Jaké další produkty navázané na zlato kromě ETF finanční trh investorům nabízí? Jaká jsou pravidla úspěchu pro investování do zlata, ať už papírového, nebo fyzického? To vše se dozvíte v květnovém čísle magazínu MontyRich.
 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání