x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Je SkyNet za rohem? Umělá inteligence v hledáčku velkých hráčů

Investice do firem zabývajících se vývojem umělé inteligence jsou na prudkém vzestupu

11.04.2016 / Pavel Hejkrlík
Investice do firem zabývajících se vývojem umělé inteligence jsou na prudkém vzestupu. Prim v oblasti hraje podle mnohých společnost DeepMind, jejíž software už dokázal porazit nejlepšího světového hráče ve hře go. Pozadu nezůstávají ani další giganti – Facebook, IBM či Microsoft.

Již od dob zakladatele prapočítače Alana Turinga a jeho Turingova testu se vědci snaží zkonstruovat přístroj, který by dokázal napodobovat funkce lidského mozku a sám myslet. S rozvojem moderních technologií se tento okamžik stále více přibližuje. Boom je tak velký, že vizionář Elon Musk i nejznámnější investor na světě Warren Buffett oba shodně varovali před příliš rychlým a nekontrolovaným vývojem umělé inteligence. Roboti mohou podle známého britského vědce Stephena Hawkinga přinést konec lidstva v dnešní podobě.

“Myslím, že v otázce umělé inteligence musíme být velmi obezřetní. Pokud bych si měl tipnout, co je největším ohrožením lidstva, je to právě tato technologie. S ní vypouštíme démona,” varoval i Musk. Jejich obavy vedly k vytvoření neziskové organizace Open AI, která má k dispozici investici ve výši miliardy dolarů.

Umělá inteligence se totiž stává další oblastí, kam v čím dál hojnější míře míří peníze od velkých technologických firem. Objem investiční aktivity v oblasti vývoje umělé inteligence dosáhl loni v posledním čtvrtletí celkem 24 obchodů, což bylo nejvíce v historii. Letošní první čtvrtletí trend potvrdilo, když překonalo pětiletý rekord s 27 investicemi. Nejvíce peněz pak do odvětví nateklo v posledním čtvrtletí roku 2014, kdy investice dosáhly celkem 201 milionů dolarů. Podívejte se na hlavní hráče v odvětví a na co sází.

 

Firmy, které vyvíjí vlastní AI

Facebook

Do vývoje AI mohutně investuje i největší sociální síť světa Facebook. Například umělá inteligence pomáhá nevidomým, když jim přes aplikaci popíše, co se nachází na obrázku, který “vidí”. A slepci pak hlas z aplikace sdělí například, že na fotce je matka se dvěma dětmi stojící u auta.

Kromě toho AI ve službách Facebooku vytváří mapy hustoty osídlení populace a přístupu k internetu. Navíc AI by měla být schopná popsat, co je pro uživatele Facebooku důležité a podstatné. Už v roce 2010 firma představila systém schopný rozpoznávat tváře z fotografií.

Apple

Apple nedávno koupil start-up zabývající se umělou inteligencí Emotient, který by měl do budoucna vyvíjet software schopný rozpoznávat tváře a zkoumat reakce lidí na reklamy. Loni si Apple pořídil firmu Vocal IQ, pomocí níž by rád upgradoval hlas své asistentky Siri.

Google

Google udělal pořádný krok k umělé inteligenci již v roce 2014, když koupil start-up geniálních britských matematiků, který se dokáže sám učit, což demonstroval na příkladu vlastního hraní počítačové hry Arkanoid. Od doby akvizice Googlem inženýři dál pracují na vývoji pod podkličkou. A výsledky na sebe nenechávají dlouho čekat – na začátku letošního roku dokázal program ve strategické hře go (která je složitější než šachy) porazit nejlepšího světového hráče, Jihokorejce Lee Sedola. A rozhodně nešlo o náhodu, počítač vedl už 3:0 a zápas nakonec skončil přesvědčivě 4:1.

Microsoft

Projekt Microsoftu Oxford si klade za cíl rozpoznávat obličeje a emoce. Program již prý dokáže na základě mimiky a výrazu sdělit, jaké emoce osoba prožívá. V budoucnu by třeba mohl automaticky editovat fotky, podle toho, jak na ně čtenáři reagují.

IBM

IBM je vlastníkem jednoho z nejvýkonnějších počítačů na světě – Watsona. Za další milník si firma stanovila schopnost vykládat význam textů, videí, fotek i mluveného slova. K lepším výsledkům se firma spojila s výrobcem grafických procesorů nVidia.

Skype

Skype, který patří pod Microsoft, nabízí uživatelům překlady do celkem šesti jazyků v reálném čase. Další mají brzy následovat, systém má ve finále porozumět, co kdo říká, a převést to rovnou do přeloženého textu.

Salesforce

Kromě velkých a zavedených hráčů na trhu působí například i menší firma MetaMind, kterou získala firma Salesforce. MetaMind vyvíjí software, který by měl být schopný na základě přečtení textu dokázat odpovědět na dílčí otázky ke smyslu textu a jeho porozumění.  

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání