x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Chcete uspět? Zapomeňte na okolí!

03.12.2014 / Tomáš Durčák
Je to hnusné, sobecké a necitlivé? Ano, ale pokud vaši přátelé nebo příbuzní nemají na práci nic jiného, než neustále hodnotit váš život a ordinovat své pravdy, své názory a své předsudky, zatímco vy byste rádi vyrazili svou vlastní cestou, moc možností na výběr nezbývá.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Zejména rodiče často tvrdí, že chtějí, aby se jejich děti měly lépe, než oni sami a přitom je pokrytecky nutí jít znova úplně identickou cestou.

Vyčníváte? Lišíte se? Budou vás kritizovat

Téměř každý, kdo se v mládí rozhodne opustit svět školního vzdělání a vydat se dobrovolně do světa reality a praxe, narazí na vlnu kritiky a nepochopení. Pokud navíc školu zvládá, poklepou si příbuzní nechápavě na čelo – „proč nestudovat, když jsi chytrý a škola ti jde sama?“ To samé může platit v případě odchodu z pohodlného zaměstnání. Nikdo nechápe, proč opouštět svět pohodlí a jistoty, proč si neužívat, když je možnost.
 
Nikoho totiž nenapadne zeptat se, zda člověku jeho aktuální životní náplň dává dostatek uspokojení a umožňuje tolik chtěný osobnostní růst. Nikoho nezajímá, že přesně víte, co chcete a věříte si, že toho dosáhnete. V hlavách kritiků mají podobné nápady nálepku „šílenost“, neboť jim zřejmě přijde nutnost řídit se pouze na základě vlastních rozhodnutí příliš riziková. A tak si často iniciativní lidé vyslechnou spršku negativních a pesimistických slov i od těch nejbližších. 
 
Jakmile jste pevně přesvědčeni o tom, co chcete, už vás samozřejmě jen tak něco nerozhází a mnohdy budete výčitky o svém potenciálu poslouchat s úsměvem – zejména proto, že všichni kritici vždy jednohlasně zopakují pohádku o tom, co je pro vás nejlepší a jak to má být, i když ani jeden z nich si viditelně svůj vlastní život příliš neužívá (možná proto mají potřebu starat se především o životy ostatních).
 
Na druhou stranu není dobré odstřihnout se kompletně od reality a vždy jít tvrdohlavě jen sám. Ideálním řešením může vždy být zdravý partnerský vztah, kde nejen že nejste neustále pod drobnohledem hodnoceni a posuzování, ale partner je vám naopak oporou i podporou zároveň.

Guru je zde jen pro inspiraci

Návody, příručky nebo knihy o tom, jak porazit sám sebe a dostat se na vrchol. Každý podnikatel ve svých začátcích aspoň jednu takovou zkusil přelouskat v naivním očekávání toho, že možná existuje nějaký ultimátní návod, jak vyzrát na úspěch. Dnes stovky různých „guru“ nabízejí své rady také online na internetu a často si hrají na vítěze, kteří mají tu moc komukoliv ukázat, jak na to.
 
Pravda však leží úplně jinde. Neříkám: „Nečtěte Kiyosakiho a další byznysové učitele nebo motivátory!“ Právě naopak, neustálé sebevzdělání je hlavním charakteristickým znakem každého, kdo chce jít světem svou vlastní unikátní cestou. Avšak nenechte se pohltit euforií a vnější motivací, která nemá s opravdovým odhodláním nic společného. Myšlenky a postřehy idolů slouží především jako informace pro vlastní rozjímání a měly by vám v důsledku pomoci najít své vlastní pravdy a přesvědčení.

Nikdo z nás tady přece nejsme proto, abychom šli slepě přesně v něčích stopách a dobrovolně tak snižovali hodnotu a jedinečnost naší osobnosti. Můžeme hledat inspiraci, můžeme hledat vhodné a užitečné principy, avšak vždy bychom se měli primárně soustředit na sebe a snažit se vyšlapat si svou vlastní cestu, která vzniká našim osobitým způsobem.

Na závěr: Buďte na výši a nenechte se vyprovokovat

Samozřejmě, že je nepříjemné, nebo minimálně unavující vysvětlovat desáté blízké osobě znova všechny důvody toho, proč jste se vydali na rizikovější, ale svobodnější cestu životem, kde se lze spolehnout pouze na své schopnosti a um. Pokud je to navíc desátý člověk v řadě, který projeví skepsi či vám dokonce začne celý nápad opatrně vymlouvat, může to na první pohled vypadat, jako že se proti vám všichni spikli. Taky, že spikli, jenomže si to vůbec neuvědomují.

Není možné mít těmto lidem opatrné a nejisté reakce za zlé, neboť jejich chování vyplývá z přirozeného vzorce chování. Vaše okolí se vás v případě, že začnete vyčnívat a projevovat vyšší ambice, vždy bude podvědomě snažit stáhnout zpátky dolů do poklidného průměru. Zkrátka se příliš odchylujete od mentálních bariér určité skupiny lidí, takže vás jednoduše řečeno považují za blázna a ze svého pohledu vám jen pomáhají od „jisté katastrofy“.

Nebojte se mít nad celou situací nadhled. Vždy můžete poděkovat za názor s tím, že to přece jen zkusíte, neboť je to váš život, nebude trvat věčně, a tak není jediný důvod nespokojit se s málem. Křičet na své blízké, že nic nechápou, rozhodně ničemu neprospěje.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání