x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

V čem je pražská burza jednou z nejlepších na světě?

Jak dává tuzemská burza na frak světovým velikánům

06.04.2016 / Pavel Hejkrlík
Ač by se to někomu nemuselo zdát, přece jen pražská burza drží v něčem prvenství i mezi světovými velikány. Co do srovnání objemu obchodů je sice trpaslíkem, na frak však konkurentům dává v dividendových výnosech.

Průměrný dividendový výnos pražské burzy činil v loňském roce velmi slušných 4,7 procenta, čímž byla nejlepší nejen mezi středoevropskými burzami, ale v tomto ohledu porazila například i newyorskou burzu Nasdaq či japonský Nikkei. S výjimkou britské FTSE 100 žádná burza nepřekročila loni čtyři procenta. Dividendou se rozumí nárok držitele akcie k určitému datu na podíl ze zisku společnosti. Dividendový výnos se pak vypočítá jako podíl vyplacené dividendy na průměrné ceně akcie za uplynulý rok.

“Vysoký dividendový výnos pražské burzy je dán menším počtem titulů a z toho pramenící větší váhy firem, které dividendy vyplácejí. Na indexu pražské burzy mají největší váhu firmy jako ČEZ, Komerční banka nebo O2, přičemž všechny tyto firmy vyplácejí pravidelně dividendy,” říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

V ČR se dlouhodobý průměrný dividendový výnos pohybuje kolem pěti procent, což je téměř dvojnásobek oproti Západu. I to přispívá k atraktivitě burzy pro investory. Takový výnos je totiž stále mnohem vyšší než například v případě termínovaných vkladů, spořicích účtů či státních dluhopisů. “Pražská burza patří mezi jeden z nejvýnosnějších dividendových trhů v rámci zemí OECD. Emise, které vyplácejí dividendy, jsou pro investory bezesporu atraktivní a fakt, zda emitent vyplácí dividendu, zcela jistě hraje roli při rozhodování, zda do daného titulu investovat či nikoliv,” říká k tomu ředitel komunikace Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík.

Burza loni ztratila

Jinak ovšem pražská burza neměla příliš dobrý rok, index PX ztratil meziročně třináct procent. Nebyla to ovšem vina burzy jako takové, “vděčí” za to především špatné výkonnosti klíčových titulů. Největší váhu v indexu mají totiž kolosy jako ČEZ či rakouská Erste nebo Komerční banka, kterým se loni nedařilo. Například akcie ČEZu loni ztratily více než třicet procent, nedařilo se ani akciím pojišťovací skupiny VIG, která loni odepsala dokonce polovinu.

Zatímco ještě v roce 2005 činil objem obchodů přes bilion korun (1041 miliard korun), v dalších letech setrvale klesal. Ještě v roce 2007 se opět přehoupl přes bilion korun, o rok později propadl na 850 miliard a v roce 2009, poté, co naplno propukla a z USA dorazila finanční krize, se objem smrskl na pouhých 463 miliard korun. Pokles pokračoval až do roku 2014, kdy dosáhl dna s pouhými 153,5 miliardy korun. Loni přišel mírný nárůst na téměř 168 miliard. Jen pro představu – v londýnské City nebo na Wall Streetu se zobchodují úplně jiné peníze, objem obchodů na pražské burze by tam tvořil sotva desetiny procenta obvyklého výkonu.

Kdo byli vítězové a poražení na pražské burze v loňském roce? Které firmy z burzy plánují letos vyplácet dividendu a v jaké výši? To vše a mnohem víc se dočtete v dubnovém čísle magazínu MontyRich, kde mimo jiné také najdete rozsáhlý profil Elona Muska.

 

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek

Chcete vydělávat na zákaznících pořád dokola? Dělejte to jako Harley-Davidson

To není motorka, to je chopper, baby

Článek

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek
Další články z rubriky Podnikání