x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

3 zajímavá fakta o Wall Street, která jste neznali

Dost bylo krachů

01.12.2017 / Zdravko Krstanov
Wall Street primárně evokuje svět investičních bank, šílených financí a makléřů, kteří jezdí ve vypůjčeném Lamborghini, o víkendu konzumují kokain v kilogramech a užívají si s dívkami lehkých mravů. Jakkoli toto nepopíráme, tak vám pro narušení stereotypů přinášíme tři nepříliš známé skutečnosti o této oblasti, o níž sní každý student VŠE.

1. Zeď proti Britům

Finanční centrum dneška patřilo kdysi Nizozemcům a New York býval New Amsterdam. Není proto divu, že ani název Wall Street nebyl iniciativou dnešních finančních domů. Na místech burzovního paláce stávala zeď, která měla chránit Nizozemce před případným útokem Britů. V té době byly tyto mocnosti ve válce kvůli obchodním cestám a koloniím. Útok se nikdy nekonal, nicméně originální název “de Waal Straat” zůstal zachován.

2. Býčí trh?

Zřejmě každý si vybaví masivní sochu rozdivočelého býka, která zde stojí. Ačkoli byste si mohli myslet, že ji instalovalo město jako svůj symbol, opak je pravdou. Socha zde vyrostla přes noc v prosinci roku 1989. Na svědomí ji má umělec z newyorské artové čtvrti SoHo, Arturo di Modica. Samotná socha je tak jakýmsi gerilovým uměním. Di Modica na soše pracoval dva roky a tvrdil, že symbolizuje sílu a schopnosti amerického lidu (1987 byl rokem těžké krize). Jelikož socha vyrostla před burzovním palácem, kde blokovala provoz a neměla řádné povolení, byla odstraněna. Obyvatelé si ji však stihli natolik oblíbit, že ji město umístilo pár bloků od původního místa, a to natrvalo. 

3. Terorismus mezi bankami

Wall Street se stala místem jednoho z nejmasivnějších teroristických útoků ve Spojených státech. Téměř před sto lety, 16. září 1920, zde explodovala výbušnina přímo před bankou JP Morgan. V koňském povoze bylo schované obrovské množství dynamitu a v důsledku jeho výbuchu přišlo o život 38 lidí a přes 200 lidí bylo zraněno. Joseph Kennedy, otec bratří Kennedyů, byl v té době zaměstnán na Wall Street a výbuch osobně zažil. K útoku se nikdy nikdo nepřihlásil.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Řídit obchodní centrum je jako kormidlovat loď, říká Martin Kubík

Pořád oči na stopkách a hlídat si ponor

Článek

Kim Čong-un: Luxusní život nejznámějšího diktátora současnosti

Aneb hlad a bída se ho netýká

Článek

Poptávka po nákupu firem se zvyšuje, říká Jaroslav Havel

Doba nahrává prodeji firem

Článek

Jak vybudovat úspěšnou značku? Ukažte svůj příběh a hodnoty

Aneb miliony do reklamy nejsou vše

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Hearst Castle: Úchvatné losangelské sídlo

Aneb skromný bungalov jednoho vydavatele

Článek
Další články z rubriky Podnikání