x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Věta, kterou pronesl Bill Gates, může změnit váš život

Co jste dělali v mládí?

25.03.2017 / Zdravko Krstanov
Nejbohatší muž světa je jedním z mála lidí, kteří mohou měnit svět prakticky každou chvíli. Ať už je to rozvoj zdravotní péče, boj s extrémní chudobou či dostupnost vzdělávaní, Gates skrze svou nadaci může – a také dělá opravdu hodně. Vzorově tak reprezentuje filantropy mezi miliardáři. Proslulý televizní moderátor Charlie Rose jej nedávno vyzpovídal, čímž vznikla hodina plodné a inspirující konverzace.
Již uplynulo dlouhých sedmnáct let od doby, kdy úctyhodně skromný miliardář, jenž si po sobě umývá každý večer nádobí, sestoupil z řídící pozice Microsoftu. Od té doby své zájmy diverzifikuje mezi charitu a finanční podporu nadějných firem. V interview se rozpovídal o klimatických změnách, praktické využitelnosti slunce nebo o energetických možnostech v Africe. Řeč přišla také na otázku odblokování iPhonu, který patřil teroristovi ze San Bernardina. Bill Gates se diplomaticky nepřiklonil ani na jednu stranu. Dodal však, že v minulosti se vláda k zásahům do soukromí opakovaně uchýlila a dříve či později bude stejně Cook pravděpodobně nucen iPhone vyšetřovatelům poskytnout.

Když přišla řeč na to, jak Gates trávil svá mladistvá léta, byla vyřčena jedna důležitá a zajímavá myšlenka, která naprosto vyšuměla ve stínu ostatních otázek.
 

"Činnost, kterou jste posedlí ve věku mezi 13–18, je právě tou, ve které máte šanci být světovou třídou"


Bill Gates se již v útlém věku věnoval vytváření softwaru. "Psaní softwaru pro mě bylo vším, nechtěl jsem nic jiného než napsat dobrý software," vyprávěl. Úspěšné lidi napříč povoláními i výdělky spojuje jedno – nenechali se odradit. Warren Buffett, nejbystřejší investor všech dob, s Gatesem hrává karetní hru bridge. V rozhovoru pro CNBC řekl: "Před mnoha lety jsme [s Billem] dostali za úkol napsat na kus papíru jednu věc, která vede k úspěchu". Nezávisle na sobě napsali oba dva "soustředění". Gates se soustředil na software, Buffett na investování. Věštec z Omahy by se stal dost možná solidním investorem i v padesáti, nicméně mu takto brzký start dal obrovský náskok před ostatními, což sám potvrdil.

Výše zvýrazněná věta skýtá obrovský význam. Zkuste si vzpomenout, co naplňovalo v té době vás a čím jste žili. Dost možná jste se nechali odradit dočasným neúspěchem, rodiči nebo kamarády, kteří vás přesvědčili, ať se ubíráte jiným směrem. Byla taková změna správná? Nebylo by rozumné se k tomu vrátit? Pakliže vás vaše práce nenaplňuje, zkuste to. Nemáte co ztratit.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek

Chcete vydělávat na zákaznících pořád dokola? Dělejte to jako Harley-Davidson

To není motorka, to je chopper, baby

Článek

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek
Další články z rubriky Podnikání