x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Věta, kterou pronesl Bill Gates, může změnit váš život

Co jste dělali v mládí?

25.03.2017 / Zdravko Krstanov
Nejbohatší muž světa je jedním z mála lidí, kteří mohou měnit svět prakticky každou chvíli. Ať už je to rozvoj zdravotní péče, boj s extrémní chudobou či dostupnost vzdělávaní, Gates skrze svou nadaci může – a také dělá opravdu hodně. Vzorově tak reprezentuje filantropy mezi miliardáři. Proslulý televizní moderátor Charlie Rose jej nedávno vyzpovídal, čímž vznikla hodina plodné a inspirující konverzace.
Již uplynulo dlouhých sedmnáct let od doby, kdy úctyhodně skromný miliardář, jenž si po sobě umývá každý večer nádobí, sestoupil z řídící pozice Microsoftu. Od té doby své zájmy diverzifikuje mezi charitu a finanční podporu nadějných firem. V interview se rozpovídal o klimatických změnách, praktické využitelnosti slunce nebo o energetických možnostech v Africe. Řeč přišla také na otázku odblokování iPhonu, který patřil teroristovi ze San Bernardina. Bill Gates se diplomaticky nepřiklonil ani na jednu stranu. Dodal však, že v minulosti se vláda k zásahům do soukromí opakovaně uchýlila a dříve či později bude stejně Cook pravděpodobně nucen iPhone vyšetřovatelům poskytnout.

Když přišla řeč na to, jak Gates trávil svá mladistvá léta, byla vyřčena jedna důležitá a zajímavá myšlenka, která naprosto vyšuměla ve stínu ostatních otázek.
 

"Činnost, kterou jste posedlí ve věku mezi 13–18, je právě tou, ve které máte šanci být světovou třídou"


Bill Gates se již v útlém věku věnoval vytváření softwaru. "Psaní softwaru pro mě bylo vším, nechtěl jsem nic jiného než napsat dobrý software," vyprávěl. Úspěšné lidi napříč povoláními i výdělky spojuje jedno – nenechali se odradit. Warren Buffett, nejbystřejší investor všech dob, s Gatesem hrává karetní hru bridge. V rozhovoru pro CNBC řekl: "Před mnoha lety jsme [s Billem] dostali za úkol napsat na kus papíru jednu věc, která vede k úspěchu". Nezávisle na sobě napsali oba dva "soustředění". Gates se soustředil na software, Buffett na investování. Věštec z Omahy by se stal dost možná solidním investorem i v padesáti, nicméně mu takto brzký start dal obrovský náskok před ostatními, což sám potvrdil.

Výše zvýrazněná věta skýtá obrovský význam. Zkuste si vzpomenout, co naplňovalo v té době vás a čím jste žili. Dost možná jste se nechali odradit dočasným neúspěchem, rodiči nebo kamarády, kteří vás přesvědčili, ať se ubíráte jiným směrem. Byla taková změna správná? Nebylo by rozumné se k tomu vrátit? Pakliže vás vaše práce nenaplňuje, zkuste to. Nemáte co ztratit.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peníze v chmelovém moku aneb Jak se stát pivovarníkem (1.)

Minipivovar jako podnikatelská příležitost

Článek

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek
Další články z rubriky Podnikání