x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Miliardář Mark Cuban: „Myslíte si, že škola je k ničemu? Pak jste pitomci!"

Excentrický miliardář je zastáncem vzdělávání

30.09.2016 / Zdravko Krstanov
Škola je k ničemu? Velmi populární názor, který se v posledních letech těší velké oblibě, zejména u generace současných dvacátníků. O to nepříjemnější je pak srážka s realitou, kdy zjistí, že v nich nový Jobs nebo Gates nedřímá a jejich produkt, pakliže nějaký vůbec mají, podobnou revoluci ani zdaleka nezpůsobí. Je tedy škola ve vztahu k podnikání nutností nebo ztrátou času?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Mark Cuban (jmění 3,2 mld USD) je superstar mezi podnikateli a jeden z nejvýraznějších miliardářů. Vlastní basketbalový tým Dallas Mavericks a je investorem v úspěšném pořadu Shark Tank, kde se podnikatelé snaží prezentací svého projektu získat investici. Cuban spoluzakládal internetové rádio broadcast.com, za které Yahoo zaplatilo přes 5 miliard dolarů. Je znám svými  vysoce upřímnými výroky, které rozdělují lidi na jeho zaryté fanoušky a stejně zaryté odpůrce.

Co byste řekl lidem, kteří radí vykašlat se na školu?“, otázal se redaktor v nedávném video interview. „Jsou to idioti,“ odvětil klidným hlasem miliardář. Proč?

Účetnictví, finance či marketing. To je jen malý výčet oborů, o kterých byste měli mít jako začínající podnikatelé minimálně základní přehled. Účetnictví je jazykem byznysu. „Pokud nerozumíte účetnictví, tak už jste dávno daleko za konkurencí,“ vysvětluje Cuban. Napadne vás námitka, že si takové lidi můžete najmout, což je nepochybně pravda. Komu ale budou zodpovědní? Vám. K čemu taková zpětná vazba bude, je jasné. Druhou věcí je, že v raných fázích svého podnikání nechcete a nemůžete zbytečně vyhazovat peníze. Navíc za věc, kterou se při troše snahy naučíte. Svou aktivitou můžete dramaticky snížit vstupní náklady.

„Naučil jsem se, jak se učit,“ tvrdí Cuban a považuje tuto schopnost za jednu z nejdůležitějších. „Pokud máte v byznysu nějakou jistotu, tak je to ta, že se neustále mění. A jakmile jednou ztratíte krok a přestanete se učit, někdo vám nakope zadek a pošle vás k zemi,“ vysvětluje.

V naší zemi se za studium na státních školách zatím pořád školné neplatí. Máte tedy možnost osvojit si kýžené základy, a to zdarma. Důležité není, zda školu dokončíte a budete se pyšnit titulem, nebo ne. Základ je, že jste se naučili disciplíně, kterou použijete v podnikatelských začátcích. „Pokud jste disciplinovaní a zaplatíte si čtrnáctidenní online kurz marketingu a účetnictví, pak školu skutečně nepotřebujete,“ dodává k tématu podnikatel. Většina lidí však takovou domácí morálku nemá a k činnosti potřebuje stimulující prostředí.

Nepatříte-li do skupiny extrémně nadaných samouků, rozhodně školu nezavrhněte. Lekce jako podniková ekonomika, marketing, účetnictví a tak dále zařaďte do svého hledáčku. Mark Cuban je přesvědčený, že je to pro vás jedině dobře.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání