Čtyři aspekty, které odhalí, jak moc jste efektivní

Aneb méně někdy znamená více

Efektivita a workoholismus. Rozdíl nemusí být na první pohled zřejmý. Pokud pracujete efektivně, váš režim je dlouhodobě udržitelný. Jste-li workoholik, dřív nebo později vyhoříte. Úspěšný motivační řečník a autor Jullien Gordon sepsal několik nepatrných rozdílů mezi těmito dvěma pracovními režimy.

Zdroj: pexels.com

„Jsem zotavující se workoholik.“ Takto o sobě Gordon sám hovoří. Oba dva přístupy podle něj vypadají jako tvrdá práce. Velký rozdíl je v tom, jak jedinec vnímá sám sebe a jaký má vztah k práci. Workoholismus je dnes velmi opěvovanou závislostí, a mnohdy mylně. Obětování svých hodnot, rodiny a přátel nemusí vést ke kýženým cílům. Jullien Gordon věnoval celý rok výzkumu a experimentům – výsledkem jsou následující poznatky.

1. Odvádět 100 % ve správnou chvíli vs. 110 % pořád

Pokud pracujete efektivně, nenecháte si iluzi o 110 % vnutit. Workoholik nechápe, proč by měl zpomalit. Má problém uspořádat si priority, čili všechno vnímá jako důležité. Efektivní pracovník jede na plný plyn ve chvíli, kdy to potřebuje.

2. Byznys vs. zaneprádněnost

Cíl workoholika je být zaneprázdněný. Snaží si najít pracovní činnost každou volnou chvíli, neb jakmile nedělá nic, cítí se nejistý. Má pocit, že čím více je zaneprázdněný, tím více je důležitý. Neštetří si tedy potřebnou sílu na správný moment.

Člověk pracující efektivně má za cíl byznys. Ví, že byznys přichází ve vlnách a určité momenty mají větší hodnotu. Jediné, co se počítá, je výsledek.

3. Dost vs. nikdy dost

Workoholik postrádá efektivitu, protože nezná dostatek. „Nejsem dost dobrý, toto není dost dobré, nemám dostatek času, dostatek podpory.“ Vzpomeňte si, kolikrát jste si snažili namluvit podobné věci. Místo umělého maximalizování a hledání „dostatku“ všeho si stanovte klíčové oblasti, které jej vyžadují.

4. Vaše hodnota

Efektivní člověk zná svou hodnotu. Ta vychází z frekventovaného sebehodnocení, na zakládě kterého se může neustále zlepšovat. Pakliže takto přemýšlíte, jste mnohem svobodnější než ve druhém případě. Sebereflexi není dobré podceňovat a zanedbávat.

Workoholik má tendenci spoléhat na externí hodnocení. Svou hodnotu odvíjí od názorů druhých – kolegů, šéfa či klientů. Pokud se strachem čekáte na půlroční zhodnocení svých výkonů, něco je špatně.

Nakonec si zkuste upřímně odpovědět na následující otázku – je vaše práce skutečně důležitá nebo pracujete, abyste důležitě vypadali?
 

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam