x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Myšlenky na peníze - největší bída chudých

27.10.2014 / Tomáš Durčák
Čím více na ně myslíte, tím méně jich nakonec máte. Prostředek ke svobodě i zhouba dnešní doby pro překvapivě velké množství lidí.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
 
Každý z vás má zajisté ve svém okolí aspoň jednoho člověka, jehož realita se točí pouze kolem peněz, i když sám nemá téměř nic.
 

Peníze, peníze a zase peníze

Snaha upínat se v myšlenkách na peníze jednak zabíjí motivaci a zároveň vás dokáže překvapivě snadno poslat mimo realitu, kde finanční fanatici velmi rychle zapomenou na elementární způsob vydělávání peněz – práci. Nemají vizi úspěchu a peněz spojenou s vlastním projektem, který by chtěli vytvořit a dovést k dokonalosti.
 
Místo toho veškerou svou energii neustále vkládají do hledání systémových kliček a cest k rychlému a bezstarostnému zbohatnutí. Určitě znáte případy osob, které mají každý týden jinou senzaci a jiný „zaručený způsob“ (iluzi), jak být za měsíc ve vatě. Vůbec peníze nevidí jako pouhý prostředek k dosažení svých cílů – peníze jsou oním cílem, který podle jejich přesvědčení dokáže zajistit všechno ostatní včetně štěstí, zdraví a doživotní spokojenosti.
 

Citové pouto k penězům je nesmysl

Realita nicméně bývá většinou někde jinde a nejhorší je, že takovým lidem jejich vzdušné zámky vymluvíte jen hodně těžko. Svou touhu po snovém zbohatnutí mají totiž velmi úzce spjatou s emocemi, a pokud vše nejde jako po másle, jsou často nevrlí a chovají se až poraženecky. Naopak když se daří, jsou přehnaně sebevědomí, na všechny strany rozdávají úsměvy a slibují hory doly.

Stačí však, aby se během dalšího dne něco opět nepodařilo, a pozitivní nálada je ta tam. Dokáží takto měnit své nálady klidně každý den. Na základě neúspěchu svého nepromyšleného plánu, který držela po hromadě jen vidina nereálných zisků, jsou pak schopni dlouhodobě deptat své blízké nebo ničit pracně budované mezilidské vztahy. To vše díky něčemu tak pomíjivému, jako jsou peníze.

Dalším kritickým nedostatkem je povětšinou kompletní absence jakékoliv aspoň hrubé vize. Na získání dostatku peněz se finanční fanatici soustředí tak vehementně, že i když se k nim nakonec dostanou, nemají vůbec představu, jak dál a většinou to končí buď hromadou zakoupených nesmyslů, nebo ještě hůř vznikem nějaké gamblerské závislosti.
 

Dobrovolně pohřbené vlohy

Takoví lidé bohužel taktéž nikdy nenaleznou svou pravou vášeň, nebo o ní sice budou podvědomě vědět a dokonce se jí možná budou i sem tam věnovat, avšak v opojení myšlenkami o zbohatnutí zbrkle pohřbí svůj talent a potenciál. Činnosti, které podstupují na své cestě za uspokojením ega, toužícího po financích, je navíc často ani nijak extra nenaplňují, ani neuspokojují.

Jejich pochybné přesvědčení propaguje to, že člověk musí vydržet chvíli trpět, aby dosáhl finanční svobody, a poté si mohl do konce života užívat, což samozřejmě funguje jen v hlavě, ale tváří v tvář realitě se podobné představy velmi rychle rozplývají.
 

Ovládejte finance, nenechte se ovládat jimi

Nebo myslíte, že se světová kapacita na neurochirurgii při své 12 hodinové náročné operaci neustále zabývá tím, kolik mu ona operace vydělá? Že uznávaný právník při snaze sestavit pro vás kvalitní a neprůstřelnou obhajobu neustále sleduje hodiny a počítá, kolik mu každá minuta práce přinese na účet peněz? Ne, takto svět úspěšných skutečně nefunguje. Finanční zabezpečení je pro tyto lidi sice příjemnou, avšak vedlejší věcí.

Mít přehled a pořádek ve financích je už jiná otázka týkající se finanční gramotnosti a čísla jsou samozřejmě základem každého dobrého byznysu. Avšak při kontrole čísel vaší firmy byste rozhodně neměli být emočně naladění. Jedná se o racionální a logické výsledky, které je potřeba ve stejném duchu i přijímat, ať už jde o pozitivní či negativní výsledek. Profit je dobrá věc, ale nechat se jím unést znamená ustrnout a přestat růst minimálně na úrovni osobnosti.

Pamatujte, že když vás nějaká činnost skutečně baví, čas při ní ztrácí svou důležitost a cítíte mimořádně velké vnitřní uspokojení, budete takovou činnost pravděpodobně dělat nejlépe. A peníze už si vás pak automaticky najdou, ať chcete, nebo ne.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání