x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Apple Campus 2 se stane nejpokrokovější firemní budovou na světě

Sen, kterého se Steve Jobs už nedožil

19.01.2016 / Tomáš Bönisch
Když Steve Jobs v roce 2011 představil radě kalifornského města Cupertino návrh nového sídla Applu, již tehdy měl v plánu vytvořit nejlepší kancelářskou budovu na světě. Trvalo to celé 4 roky, než se Apple Campus 2 dočkal začátku realizace a zároveň se naplnil sen, kterého se Steve už nedožil.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Jedná se o futuristickou budovu, která by mohla sloužit jako vzor každé úspěšné společnosti, která ve světě něco znamená. Její kompletní dokončení ještě nějaký ten rok potrvá, ale už nyní je jasné, že ve světě nebude mít konkurenci. Budova v sobě skrývá nebývalou eleganci a krásu, při jejím návrhu se vzala hlavní inspirace z londýnského náměstí, kde jednotlivé domy obklopují ze všech stran zelený park. Stejné je to i u tohoto projektu. Ve svém srdci bude svírat krásný park, který zajistí zaměstnancům firmy přírodu na dosah ruky. Ačkoliv je na budově úchvatný její kruhový tvar, původně ho mít neměla. Rozhodlo se o něm až na poslední chvíli, jelikož se hledal vhodný pozemek, kde bude budova stát.

Fascinující parametry

Celý komplex pojme až 15 tisíc zaměstnanců, hlavní budova bude mít rozlohu 260 tisíc metrů čtverečních a obvod budovy bude mít jednu míli. Z celé plochy bude téměř 8 tisíc metrů čtverečních určeno pro relaxaci a odpočinek. Stěny budovy se budou skládat z největších kusů zakřiveného skla na světě a na celou budovu se jich použije přes 3000 kusů. Apple Campus se nebude rozléhat pouze nad zemí, ve výstavbě je například i podzemní sál, který pojme rovných 1000 lidí.

Nejekologičtější firemní budova

Je to šokující, ale 80 % plochy bude zabírat zeleň, pokud tedy počítáme vnitřní park budovy. Pro něj byly vybrány speciální rostliny, které potřebují k životu jen minimum vody, aby byla údržba tak velké plochy snadnější. Magické oko Campusu bude svírat park plný stromů, v celém areálu bude přes 7000 stromů. Jedná se o odolné duby, ale také o řadu ovocných stromů, ze kterých bude sklízeno ovoce, aby se mohlo podávat v jídelně pro zaměstnance. Stromy zahrnují například i olivovníky, jabloně, meruňky a řadu dalších ovocných stromů.

Soběstačná budova

Budova nebude potřebovat žádné napájení, bude dokonale soběstačná. Sto procent energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů, které zahrnují zejména biopaliva a solární energii. V areálu bude celkem 65 tisíc metrů čtverečních solárních panelů. Pokud by se přece jen stalo, že by energie nestačila, například ve špičkách, tak ji může budova doplnit energií z městské sítě. Budova bude mít jeden z nejpokročilejších ventilačních systémů, který umožní tři čtvrtiny roku nevyužívat klimatizaci nebo vytápění. Cílem budovy je demonstrovat, že i velká budova může být dokonale čistá a v souladu s přírodou. To dokáže i tím, že bude mít nulové emise skleníkových plynů.

Další zajímavosti

Velké množství zaměstnanců bude mít pochopitelně i velkou spotřebu vody, každý den poteče do budovy kolem 600 tisíc litrů vody. Nebude se využívat jen na ukojení žíznivých zaměstnanců, ale hlavně na údržbu zeleně. Jelikož je areál obrovský, chození pěšky by zde zabralo mnoho času, v celém areálu se proto bude nacházet přes 1000 kol, které lze využít pro rychlejší přesun. V celém Campusu budou vybudovány i cyklistické a běžecké trasy. Zřejmě vám vrtá hlavou, na kolik celá stavba vyjde. Podle odhadů by mělo jít o 5 miliard dolarů, tedy v přepočtu kolem 125 miliard korun.

Maximální luxus

V areálu budovy bude vždy kde zaparkovat, vyhrazeno zde bude téměř 11 tisíc parkovacích míst. Součástí budovy je například i wellness centrum za 70 milionů dolarů. Jen samotný bufet zde bude mít rozlohu téměř 6 tisíc metrů čtverečních. Samozřejmostí jsou jídelní zařízení rozmístěná po celé budově. Nechybí zde ani obří terasy, které pojmou až 1750 lidí. Aby se snížilo množství dojíždějících pracovníků, zřídí Apple ekologickou hromadnou dopravu na biopalivo, která dopraví až jednu třetinu zaměstnanců, aby nemuseli využívat vlastní vozidla. Celý tento fascinující projekt v podstatě vytvoří firemní budovu, která bude fungovat jako zcela soběstačné a dokonale zorganizované město, kde bude mít každý zaměstnanec dostatek prostoru pro luxusní život a klid na svojí práci.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

MontyRich Business Night #28

Tradiční MontyRich byznysové setkání

Článek

Z pana energetika majitelem internetové televize

Kamil Ouška míří do Evropy, stane se OBBOD konkurencí Netflixu?

Článek

7 chyb, které mohou odradit zákazníky vašeho e-shopu. Jak se jim vyhnout?

Vysoká návštěvnost internetového obchodu přijde vniveč, pokud se nestanou z návštěvníků klienti

Článek

Vlastní McDonald's nebo CrossCafe? Přečtěte si návod, jak začít podnikat v rámci franchisingu

1. díl seriálu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Chcete vést efektivní porady? Bezos, Jobs a Branson poradí

Pohled největších byznys mozků na to, jak vést porady efektivněji

Článek

Bonjour, Victor!

MontyRich Leden 2018

Článek
Další články z rubriky Podnikání