x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Recenze: Elon Musk

Po smrti Steva Jobse našla Amerika novou modlu v podobě rodáka z Jihoafrické republiky

07.01.2016 / Milan Charvát
Dlouho očekávaný kousek. Jedna z těch mála knih, u které člověk už předem minimálně tuší, že to bude stát za to. A vážně, stojí to za to!
Sice jsem v podstatě hned na začátku prozradil závěrečné hodnocení, ale i tak bude užitečné si říct, co v knize čtenář najde. Protože asi ne každý sdílí nadšení pro vizionáře a startupy. I když, může někdo takový vážně existovat?

Elon Musk pochází z Afriky, založil PayPal a dnes vyrábí auta a rakety. Zhruba takovou představu jsem měl o Muskovi před samotným přečtením knihy. Pravda, trochu umocněnou tím, že o Tesle se dnes píše tak často a s takovým nadšením, že by Apple mohl brzy závidět. Mimochodem, právě srovnání se zakladatelem Apple, Stevem Jobsem, se Musk těžko může bránit. Stejně jako již zesnulý Jobs chce Musk měnit svět. Jeho největším snem je kolonizace Marsu.

Co je na knize hodně pozitivní, to je detailní popis každé etapy Muskova života. Ať už se jedná o jeho dětství, kdy se často uzavíral do sebe a byl šikanovaný, založení jeho prvního startupu, který mu vydělal peníze na založení PayPal, nebo Muskovy komplikované vztahy, vše je perfektně vykresleno a čtenář doslova "žije" příběhem jednoho snílka.

Poměrně zajímavé je také to, že při první žádosti autora Vanceho o spolupráci Musk odmítl, stejně jako už mnoho redaktorů před ním. Ale jak se kniha začala tvořit a čím dál více lidí z Muskova okolí bylo ochotných se podělit o svou zkušenost (ti nejbližší však zachovávali mlčenlivost stejně jako jejich "guru"), rozhodl se nakonec Musk redaktora sám kontaktovat a svůj příběh mu převyprávět. Obsah díky tomu dostal punc autenticity.

Kniha se hodí jak začínajícím, tak i zkušeným podnikatelům. Ti začínající se jistě budou inspirovat v Muskových podnikatelských začátcích a překonávání prvotních překážek, zkušenější se dozví, jak překonat stagnaci a neztrácet víru v úspěch, i když vám na účtu zbývá už doslova jen pár dolarů a proti vám stojí politici i média.

Jak už jsem napsal na začátku, kniha prostě stojí za to. Má něco přes 300 stránek a pokud před sebou máte volný víkend, volba je jasná.

Hodnocení: 10/10

Kniha: Elon Musk
Autor: Ashlee Vance
Vydává: Jan Melvil
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání