x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (5.)

13.12.2015 / Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Číslo 5: Graham, Benjamin: Inteligentní investor

Patrick Vyroubal, CFA, portfolio manažer, ČSOB Asset Management

 

Proč jste vybral zrovna tuto knihu?

PV: Chtěl jsem doporučit knihu, která by měla patřit do knihovny každého investora. V knize lze nalézt základní principy hodnotového investování, díky kterému se úspěšným investorem stal i Warren Buffett, na jehož styl investování měl Benjamin Graham velký vliv.

Jak vaši investiční filozofii tato kniha ovlivnila? 

PV: Vždycky je dobré podívat se na věci jinýma očima a obohatit se myšlenkami ostatních lidí. Samozřejmě nelze slepě opakovat konání ostatních investorů, jelikož každý jednotlivec má jiný styl myšlení. Důležité je vědět, proč člověk něco dělá, a ne se snažit napodobovat někoho, aniž bych znal jeho důvody.

Jaké jsou nejdůležitější/nejzajímavější myšlenky této knihy?

PV: Jako jednu z hlavních myšlenek knihy bych viděl schopnost rozeznat investici od spekulace. Slovy autora by investice měla obsahovat nutnost důkladné fundamentální analýzy, na základě které by investor měl dosáhnout rozumné návratnosti vloženého kapitálu. Všechno ostatní, co nesplňuje tyto základní principy, je nutné označit za spekulaci.

Klíčovým pojmem knihy je margin of safety („bezpečnostní polštář“), což je rozdíl mezi cenou akcie a její vnitřní či fundamentální hodnotou. Tím, že investor nakoupí akcii za cenu, která je nižší než vnitřní hodnota akcie, si vytváří prostor pro možné nepříznivé faktory, které mohou vnitřní hodnotu akcie ovlivnit. Zároveň si tím i zvyšuje pravděpodobnost, že jeho investice bude zisková. Fundamentální hodnota bohužel není objektivně měřitelná, protože velkou roli hraje subjektivní posouzení každého investora.

Při investování je také důležité nezapomínat na diverzifikaci, tzn. rozložit riziko do více investic, které tvoří portfolio jako celek. Sázka na jednu kartu se totiž dlouhodobě nevyplácí.

Při investování je důležité být i trpělivý, jelikož trhy mohou být iracionální docela dlouhou dobu, avšak nakonec se stejně vydají směrem k fundamentální hodnotě. Jedná se o efekt přestřelování, podstřelování a návratu k normálu.

Pro jakého čtenáře/investora je tato kniha vhodná? Je vhodná pro začínajícího nebo pokročilého investora.

PV: Samozřejmě je vhodnější, když má čtenář alespoň základní znalosti účetnictví, oceňování podniku a všeobecný přehled o dění na akciových trzích, jelikož se v knize vyskytuje docela dost odborné terminologie. Ovšem určitě nebude na škodu, když si ji přečte i začínající investor. Přestože možná nebude rozumět celému textu, tak si vždycky něco užitečného odnese.

Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte?

PV: Nevybavuji si něco, s čímž bych vyloženě nesouhlasil, avšak některá doporučení již v dnešní době nemusí být aplikovatelná, jelikož od napsání knihy uplynulo mnoho let. Vlivem postupné evoluce a lepší informovanosti investorů se na současném akciovém trhu již téměř nevyskytují vyloženě „levné“ společnosti a investor musí o to pečlivěji hledat. Základní principy hodnotového investování by však měly stále přetrvávat.

Patrick Vyroubal v současnosti pracuje jako portfolio manažer ve společnosti ČSOB Asset Management, kde má na starosti správu akciových fondů zaměřených na vyspělé trhy (USA, Evropa, Japonsko) a ČR. V roce 2003 dokončil studium na Vysoké škole ekonomické v Praze (Fakulta mezinárodních vztahů) a od roku 2013 je držitelem certifikátu CFA (certifikovaný finanční analytik). V minulosti pracoval v útvaru exportního a strukturovaného financování v ČSOB, dále pak jako akciový analytik ve společnostech Atlantik finanční trhy a ČSOB Asset Management.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání