x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (3.)

17.11.2015 / Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Třetí knihu doporučil Daniel Gladiš, CEO Vltava Fund, který říká, že "tajemství úspěchu v investování je přežít prvních 30 let, kdy se učíte. Teprve dalších 30 let zkušenosti zúročujete.”

Jeho investiční filozofii nejvíce ovlivnily: 

Berkshire Hathaway Letters to Shareholders, 1965–2012.

Co o nich říká?

Proč vaši investiční filozofii zrovna ovlivnila tato kniha?

DG: Warren Buffett je největším žijícím investorem a také obrovským zdrojem ke studiu. Na rozdíl od většiny ostatních významných investorů o svých investicích a o své investiční filozofii pravidelně a obsáhle píše a Letters to Shareholders jsou jeho celoživotním dílem psaným v průběhu pěti desetiletí. Stejně jako Buffett i já jsem začínal kdysi studiem děl Benjamina Grahama. Od něj je potom k Buffettovi jen kousek. Buffettův investiční přístup je mi blízký. Od koho jiného by se měl člověk učit, když ne od těch nejlepších?

V čem konkrétním se vaše investiční filozofie změnila po přečtení této knihy?

DG: Má investiční filozofie se stále vyvíjí a upravuje. Od Buffetta jsem se naučil, že investování je potřeba dělat co nejjednodušeji  a že je potřeba být velmi trpělivý. Dále to, že je potřeba se soustředit na to, co je podstatné. Buffett říká, že dobrý investor musí umět jen dvě věci – ocenit společnost a správně pohlížet na pohyby trhu. Na to se snažím zaměřit a ostatní věci spíše považuji za okrajové.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější myšlenky této knihy?

DG: U investování nejde ani tak o jednotlivé myšlenky, jako spíše o celkový přístup. Největší hodnota této knihy je právě v tom, že správným směrem formuje charakter investora. Přitom to nedělá abstraktně nebo akademicky, ale velmi srozumitelně a na základě selského rozumu. Více než půl století praxe a hromadění zkušeností je promítnuto do skoro 700 stran knihy. Je to opravdový poklad.  

Pro jakého investora je tato kniha vhodná? Pro začínajícího investora nebo spíše investičního odborníka?

DG: Pro všechny. Začínajícímu investorovi pomůže v orientaci a zřejmě ho tím uchrání před největšími chybami. Nedocenitelnou studnicí poznání je však i pro zkušené profesionální investory. Buffettovy dopisy akcionářům čtu všechny znovu každé dva roky a pokaždé v nich najdu něco, co mi do té doby unikalo. Některé věci člověku dojdou až tehdy, když se spojí se zkušenostmi nabytými v praxi.

Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte? 

DG: Ne. Naopak. Na mnoha místech v knize je s odstupem času vidět, že Buffett měl zpravidla vždy pravdu, i když to tak třeba v té době nevypadalo.


Daniel Gladiš vystudoval VUT Brno. V letech 1993–1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a. s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999–2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a. s., a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knihy Naučte se investovat.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání