x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (2.)

12.11.2015 / Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Po deset dní se můžete těšit pokaždé na jednu z 10 knih, na které investiční odborníci nedají dopustit, ovlivnily jejich strategie a jednoduše byste si je měli přečíst i vy!
 

č. 2. Lewis, Michael: The Big Short: Inside the Doomsday Machine

Druhou knihu doporučil Jakub Skryja, portfolio manažer z Verdi Capital.

Proč jste vybral právě tuto knihu jako nejzajímavější?

JS: V době sepisování článku bylo léto, proto jsem vybral méně vážnou knihu s investiční tematikou, u které se pobavíte.

V čem vidíte hlavní přínos této knihy?

JS: Tato kniha není přímo o prezentaci investiční filozofie autora. Zabývá se atmosférou v investičních bankách a mimo ně těsně před poslední finanční krizí. Hlavní přínos této knihy vidím v poodhalení nekalých zákulisních praktik investičních bank, jejich touhy vydělat za každou cenu a parazitování na nevědomosti investorů a běžných lidí pomocí důmyslného zneužití finančních derivátů.

Mě osobně kniha naučila přistupovat k informacím více analyticky a objektivně. Zdroj informace, který má možnost informaci zpeněžit, není Váš přítel, ale s větší pravděpodobností se snaží podáním informace pouze se sám obohatit.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější myšlenky této knihy?

JS: Kniha vypráví o „outsiderech“ mimo investiční banky, kteří předpověděli finanční krizi mnohem dříve, než přišla. Snažili se na ní sami vydělat, ale častokrát narazili právě na investiční banky. Ty s nimi zpočátku odmítaly obchodovat, aby nedošlo k odhalení finančního podvodu, který banky vědomě vytvořily. Myslím, že kniha dobře ilustruje, jak by měl investor přistupovat k informacím a nakládat s nimi. Nevěřit slepě nikomu, užívat selský rozum, provádět vlastní výzkum a ujistit se o pravdivosti informací z více zdrojů. Váš broker/banka tu nejsou proto, aby Vám pomohli vydělat investováním, ale především proto, aby vydělali oni sami, Vy jste vždy na druhém místě. Pokud situace eskaluje, velcí hráči se snaží zachránit sami sebe, nebojí se hrát nečistou hru, zneužít či potopit méně informované.

Pro jakého investora je tato kniha vhodná? Pro začínajícího investora nebo spíše investičního odborníka?

JS: Myslím, že je vhodná pro všechny investory. Možná jen úplně začínajícím investorům bych doporučil strávit půl hodiny u internetu a nastudovat si, proč poslední finanční krize vznikla.

Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte? 

JS: Pro tuto knihu není myslím tato otázka relevantní, autor pouze barvitě popisuje několik příběhů kolem finanční krize, neprezentuje své názory.


Jakub Skryja je portfolio manažerem ve společnosti Verdi Capital, která se zabývá správou aktiv. Dříve ve Verdi působil jako analytik long/short akciového hedge fondu a předtím pracoval ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit jako asistent auditora. Jakub vystudoval matematické modelování na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, v ročníkových pracích se zabýval stochastickými modely úrokových měr a optimalizací alokace aktiv. Investiční proces zakládá na fundamentální a kvantitativní analýze, zaměřuje se na likvidní investice ve střední a západní Evropě a v USA.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání