x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

10 knih, které by žádnému investorovi neměly uniknout (1.)

09.11.2015 / Milan Charvát
Investiční akce podzimu je za námi. Kdo 2. Českou investiční konferenci nestihl, nebo patří mezi ty, kteří se rádi vzdělávají neustále, nemusí smutnit. Ve spolupráci s organizátory, Lenkou Schánovou a Danielem Gladišem, a hosty konference jsme si pro Vás připravili seznam knih, které by neměly správnému investorovi v knihovně chybět.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
 Po deset dní se můžete těšit pokaždé na jednu z 10 knih, na které investiční odborníci nedají dopustit, ovlivnily jejich strategie a jednoduše byste si je měli přečíst i vy!
 
Seznam top 10 investičních knih

č. 1. Fisher, Philip: Common Stocks and Uncommon Profit

První knihu doporučil Ján Hájek, jeden z nejlepších českých portfolio manažerů. Řídí akciový fond ISČS Top Stocks s majetkem 6,4 mld. Kč a spoluřídí sektorový fond ESPA Stock Biotec.
 
Jeho investiční filozofii nejvíce ovlivnila kniha Common Stocks and Uncommon Profit od Philipa Fishera, jednoho z nejvlivnějších investorů všech dob. Co o ní říká?
 
Proč vaši investiční filozofii zrovna ovlivnila tato kniha?
 
JH: Dalo by se říci, že jsem se v ní našel. Moje investiční filozofie se postupně formovala už předtím z vlastních investičních zkušeností a studia různé odborné literatury. Pak jsem ale přečetl tuto knihu, která jako kdyby mi promluvila z duše. Už jenom to, že závěry, ke kterým jsem postupně docházel, někdo již před mnoha lety úspěšně uplatnil, bylo pro mě velmi cenné poznání. Dodalo mi to důvěru, že mohu být na správné cestě. Během čtení této knihy se také narodily první představy, jak by jednou mohl vypadat fond Top Stocks.
 
V čem konkrétním se vaše investiční filozofie změnila po přečtení této knihy?
 
JH: Pro mně jsou to hlavně tyto dvě myšlenky, které dodnes považuji za velmi důležitou součást své investiční filozofie:
 
  1. Jsem dlouhodobý růstový investor – radši si koupím vysoce kvalitní růstovou společnost za férovou cenu, než bych si koupil podhodnocenou průměrně rostoucí společnost. Myslím si, že při dlouhém investičním horizontu je nadprůměrný růst ziskovosti/cash-flow společnosti mnohem důležitější než růst ocenění na její férovou hodnotu. 
  2. Také věřím tomu, že má smysl investovat spíše do menšího počtu vysoce kvalitních společností než do široce diverzifikovaného portfolia. Mít menší portfolio je podle mě důležité i proto, že investor nemůže mít neomezené množství velmi dobrých investičních nápadů. Bude jich spíše méně než více, protože najít kvalitní dlouhodobou růstovou příležitost bude stát velké úsilí.
 
Jaké jsou podle vás nejdůležitější myšlenky této knihy?
 
JH: Kromě výše zmiňovaných dvou myšlenek, je to její nadčasová hodnota, která podle mě spočívá také tom, že velmi detailním způsobem popisuje, jak nalézt vysoce kvalitní růstovou společnost. Jak a kde hledat relevantní informace, které mi pomohou udělat si obrázek o dané společnosti a proč jsou stejně důležité kvalitativní ukazatele společnosti a nejenom ty kvantitativní.
 
Pro jakého investora je tato kniha vhodná? Pro začínajícího investora nebo spíše investičního odborníka?
 
JH: Myslím si, že si z této knihy může každý investor odnést nějaké ponaučení. Ostatně jinak by asi nemohla patřit mezi tzv. investiční klasiku. 
 
Jsou v knize nějaké myšlenky, se kterými nesouhlasíte? 
 
JH: Nic významného mě nenapadá. Samozřejmě jsou tam některé drobnosti, které byly důležitější před 60 lety, kdy tato knížka poprvé vyšla, než tomu je dnes, ale co se týče samotné investiční filozofie, myslím si, že její myšlenky jsou stále platné.

Ján Hájek, CFA, působí na akciovém trhu od roku 1994, původně jako akciový analytik, portfolio manažer a proprietary trader. Manažerem podílového fondu ISČS Top Stocks je od jeho založení v srpnu 2006. V současnosti řídí akciový fond ISČS Top Stocks s majetkem 6,4 mld. Kč a spoluřídí sektorový fond ESPA Stock Biotec.  
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání