Chcete zazářit znalostí jazyka? Na angličtinu zapomeňte!

Kolik jazyků ovládáš, tolikrát jsi člověkem… nebo ne?

Lze se shodnout na tom, že znalost alespoň jednoho cizího jazyka je v dnešní době nutností. Může to však být i dobrá investice. Jak tedy správně využít své jazykové schopnosti? A jak se nové jazyky učit?

Mluvím, mluvíš, mluvíme…

K velkému údivu většiny z nás neplatí, že těmi nejrozšířenějšími jazyky jsou ty nejčastěji vyučované. I když se mezi patnáct nejužívanějších řečí řadí angličtina, čínština, španělština nebo francouzština, najdeme mezi nimi i ty méně známé. Podle jazykovědného serveru Ethnologue.com se mezi jazyky s největším počtem rodilých mluvčích řadí i bengálština, javánština nebo telugština. Nejvíce jich má momentálně čínština, následují španělština a angličtina. Zajímavostí je, že ještě v devadesátých letech bylo anglických mluvčích více nežli španělských.

Málokdo se ale pustí do studia takové bengálštiny nebo korejštiny, která je v žebříčku patnácti nejrozšířenějších jazyků světa rovněž zmíněna. Tak například ve Spojených státech jsou krom anglického jazyka nejčastěji vyučovány španělština a francouzština. Společně s angličtinou a čínštinou tvoří pomyslnou velkou čtyřku světových jazyků. Dále jsou v oblibě němčina, italština, portugalština nebo holandština a arabština.

Nejrůznější výukové metody

Pokud se chce moderní člověk naučit jazyk, nemusí se bát toho, že by jen seděl v lavici a byl nucen psát písemné práce. Éra, kdy byl tento způsob výuky jediným dostupným, je naštěstí pasé. Existuje celá řada inovativních metod, jak si osvojit základy cizí řeči, případně jak si prohloubit již nabyté znalosti.

Mezi trendy současnosti patří výuka v terénu. Lektor jazyka s vámi zajde na kávu, následně na nákup či do restaurace a mluví s vámi o běžných věcech. Tím se vás snaží naučit co nejvíce nových slovíček a frází tím nejpřirozenějším způsobem. Je to přece jen něco jiného než vysedávat za stolem v učebně a snažit si zapamatovat význam zdánlivě nesmyslných skupin hlásek.

Ve firmách se pak hojné využívá techniky Work Shop, kdy se simulují běžné denní situace. Například v bance to může být rozhovor mezi klientem a zaměstnancem. Celý dialog se nahraje na videokameru a oba účastníci simulace mohou sami sebe zhodnotit a okomentovat.

V anglicky mluvících zemích se často setkáváme s metodou takzvaného split teachingu. Ve zkratce to znamená, že lektora nahradí na jeden, či dva kurzy někdo úplně cizí. To proto, aby si posluchači nezvykli na jednu metodu výuky, ale také na výslovnost a způsob vyjadřování pouze jediného mluvčího.

Pro ty, kdo se raději učí sami v soukromí, existuje celá řada CD, výukových filmů a programů, různých učebnic pro samouky i možnosti individuálních kurzů. Nevýhodou studijních materiálů, jejichž autory bývají nerodilí mluvčí, bývají chyby v textech, které mohou studentům utkvět v hlavě.

Který si mám vybrat?

I když je momentálně v módě učit se anglicky, čínsky nebo německy, rozhodně bychom neměli zapomínat i na ostatní jazyky. Například zahraniční firmy, které zřizují své pobočky právě v Česku, nebo taková knižní nakladatelství mají o lidi se znalostmi jazyků velký zájem. Anglicky se dnes domluví většina populace, ale pro pana generálního ředitele je příjemnější si přečíst čtvrtletní hodnocení v mateřském jazyce. Je tedy velmi pravděpodobné, že překladatel se znalostí takové švédštiny nebo norštiny bude žádanější než ten se zaměřením na angličtinu či španělštinu.

Zatím se dá ale říct, že studium takto neobvyklých jazyků není v módě. Alespoň ne u nás. Většina jazykových škol mongolštinu nebo finštinu, po nichž je také poptávka, běžně nenabízí. Pak je zapotřebí kontaktovat třeba rodilého mluvčího žijícího v Česku, nebo využít možnosti vzdělávání přes internet a sehnat si lektora přímo v dané zemi. Díky videohovorům přes Skype dnes vzdálenost není překážkou.

O češtině ve světě

Tak jako se nám zdají mnohé jazyky exotické, je i čeština pro řadu cizinců něco neobyčejného. Odhaduje se, že česky mluví okolo 12 milionů lidí, tedy o dva miliony více, než je součet obyvatel naší země. V pomyslné tabulce jazyků podle počtu všech mluvčích se tak český jazyk umísťuje na 66. místě.

Šíření povědomí o českém jazyce a naší kultuře obecně má na starosti stát, jenž v posledních letech financoval projekt Česká škola bez hranic. Bohemistika je na mnohých světových univerzitách jedním z možných studijních oborů, avšak počet zájemců je nízký. Znalost češtiny však může být velkým kladem. Do zahraničí putuje poměrně dost našich knih i celá řada filmů, takže překladatelé jsou potřeba. A to nemluvíme o turismu a o mnohých produktech, které vyvážíme do zahraničí. A pak je tu i velká poptávka po lektorech češtiny v zahraničí, zejména pak pro rodiny českých přistěhovalců. Tvrzení, že v životě se hodí jen světové jazyky, není tak úplně pravdivé.

Podobné články

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu
Podnikání

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Redakce magazínu MontyRich - 10.10.2018

Třetí díl našeho seriálu rozhovorů s vrcholnými představiteli největších českých stavebních spořitelen. Tentokrát jsme hovořili s Michaelem Pupalou,…

AFTER SALE jako cesta k vyšším ziskům. Jak na to?
Podnikání

AFTER SALE jako cesta k vyšším ziskům. Jak na to?

Redakce magazínu MontyRich - 04.10.2018

V dnešním náročném světě obchodu a podnikání je dovednost obstát čím dál tím složitější. Chceme-li být úspěšní, musíme být neustále o krok napřed…

Investor Brad Feld pozná během 60 sekund, jestli investovat do projektu. Jak?
Podnikání

Investor Brad Feld pozná během 60 sekund, jestli investovat do projektu. Jak?

Redakce magazínu MontyRich - 03.10.2018

Během šedesáti sekund se může stát mnoho věcí a jedna minuta života stačí, aby jedno rozhodnutí změnilo váš život – osobní, pracovní, zdravotní.…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam