x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Chcete zazářit znalostí jazyka? Na angličtinu zapomeňte!

Kolik jazyků ovládáš, tolikrát jsi člověkem… nebo ne?

09.11.2015 / Radek Karkovský
Lingvisté odhadují, že na světě existuje kolem sedmi tisíc živých jazyků. Domnívají se ale, že do konce jednadvacátého století velká část z nich zanikne. Může za to hlavně současná globalizace, kdy například majitelé zahraničních firem preferují komunikaci se zaměstnanci ve svém mateřském jazyce. A pak zde figuruje také anglický termín world languages, jenž označuje mezinárodně známý a používaný jazyk. Lze se shodnout na tom, že znalost alespoň jednoho cizího jazyka je v dnešní době nutností. Může to však být i dobrá investice. Jak tedy správně využít své jazykové schopnosti? A jak se nové jazyky učit?

Mluvím, mluvíš, mluvíme…

K velkému údivu většiny z nás neplatí, že těmi nejrozšířenějšími jazyky jsou ty nejčastěji vyučované. I když se mezi patnáct nejužívanějších řečí řadí angličtina, čínština, španělština nebo francouzština, najdeme mezi nimi i ty méně známé. Podle jazykovědného serveru Ethnologue.com se mezi jazyky s největším počtem rodilých mluvčích řadí i bengálština, javánština nebo telugština. Nejvíce jich má momentálně čínština, následují španělština a angličtina. Zajímavostí je, že ještě v devadesátých letech bylo anglických mluvčích více nežli španělských.

Málokdo se ale pustí do studia takové bengálštiny nebo korejštiny, která je v žebříčku patnácti nejrozšířenějších jazyků světa rovněž zmíněna. Tak například ve Spojených státech jsou krom anglického jazyka nejčastěji vyučovány španělština a francouzština. Společně s angličtinou a čínštinou tvoří pomyslnou velkou čtyřku světových jazyků. Dále jsou v oblibě němčina, italština, portugalština nebo holandština a arabština.

Nejrůznější výukové metody

Pokud se chce moderní člověk naučit jazyk, nemusí se bát toho, že by jen seděl v lavici a byl nucen psát písemné práce. Éra, kdy byl tento způsob výuky jediným dostupným, je naštěstí pasé. Existuje celá řada inovativních metod, jak si osvojit základy cizí řeči, případně jak si prohloubit již nabyté znalosti.

Mezi trendy současnosti patří výuka v terénu. Lektor jazyka s vámi zajde na kávu, následně na nákup či do restaurace a mluví s vámi o běžných věcech. Tím se vás snaží naučit co nejvíce nových slovíček a frází tím nejpřirozenějším způsobem. Je to přece jen něco jiného než vysedávat za stolem v učebně a snažit si zapamatovat význam zdánlivě nesmyslných skupin hlásek.

Ve firmách se pak hojné využívá techniky Work Shop, kdy se simulují běžné denní situace. Například v bance to může být rozhovor mezi klientem a zaměstnancem. Celý dialog se nahraje na videokameru a oba účastníci simulace mohou sami sebe zhodnotit a okomentovat.

V anglicky mluvících zemích se často setkáváme s metodou takzvaného split teachingu. Ve zkratce to znamená, že lektora nahradí na jeden, či dva kurzy někdo úplně cizí. To proto, aby si posluchači nezvykli na jednu metodu výuky, ale také na výslovnost a způsob vyjadřování pouze jediného mluvčího.

Pro ty, kdo se raději učí sami v soukromí, existuje celá řada CD, výukových filmů a programů, různých učebnic pro samouky i možnosti individuálních kurzů. Nevýhodou studijních materiálů, jejichž autory bývají nerodilí mluvčí, bývají chyby v textech, které mohou studentům utkvět v hlavě.

Který si mám vybrat?

I když je momentálně v módě učit se anglicky, čínsky nebo německy, rozhodně bychom neměli zapomínat i na ostatní jazyky. Například zahraniční firmy, které zřizují své pobočky právě v Česku, nebo taková knižní nakladatelství mají o lidi se znalostmi jazyků velký zájem. Anglicky se dnes domluví většina populace, ale pro pana generálního ředitele je příjemnější si přečíst čtvrtletní hodnocení v mateřském jazyce. Je tedy velmi pravděpodobné, že překladatel se znalostí takové švédštiny nebo norštiny bude žádanější než ten se zaměřením na angličtinu či španělštinu.

Zatím se dá ale říct, že studium takto neobvyklých jazyků není v módě. Alespoň ne u nás. Většina jazykových škol mongolštinu nebo finštinu, po nichž je také poptávka, běžně nenabízí. Pak je zapotřebí kontaktovat třeba rodilého mluvčího žijícího v Česku, nebo využít možnosti vzdělávání přes internet a sehnat si lektora přímo v dané zemi. Díky videohovorům přes Skype dnes vzdálenost není překážkou.

O češtině ve světě

Tak jako se nám zdají mnohé jazyky exotické, je i čeština pro řadu cizinců něco neobyčejného. Odhaduje se, že česky mluví okolo 12 milionů lidí, tedy o dva miliony více, než je součet obyvatel naší země. V pomyslné tabulce jazyků podle počtu všech mluvčích se tak český jazyk umísťuje na 66. místě.

Šíření povědomí o českém jazyce a naší kultuře obecně má na starosti stát, jenž v posledních letech financoval projekt Česká škola bez hranic. Bohemistika je na mnohých světových univerzitách jedním z možných studijních oborů, avšak počet zájemců je nízký. Znalost češtiny však může být velkým kladem. Do zahraničí putuje poměrně dost našich knih i celá řada filmů, takže překladatelé jsou potřeba. A to nemluvíme o turismu a o mnohých produktech, které vyvážíme do zahraničí. A pak je tu i velká poptávka po lektorech češtiny v zahraničí, zejména pak pro rodiny českých přistěhovalců. Tvrzení, že v životě se hodí jen světové jazyky, není tak úplně pravdivé.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání