x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Budou alternativní měny platidlem budoucnosti, nebo pouhým úkrokem stranou?

Jejich budoucnost ukáže až čas

20.10.2015 / Simona Rottová
V současné turbulentní době se kromě klasických, již zaběhnutých, běžně obchodovaných a širokou veřejností vnímaných měn můžeme setkat také s měnami alternativními. Ty vznikají buď spontánně jako následek podnětů nebo chování určitého trhu, nebo uměle, většinou jako jedna z možností, kam investovat volné prostředky.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Na tyto alternativy k měnám lze pohlížet čistě jako na platidlo nebo jako na investici, kterou v určitém časovém horizontu čeká zhodnocení. Proto někteří nakupují alternativní měny tak, jako se kupují třeba akciové fondy, komodity nebo jiné investiční nástroje.

 Měna alternativní ale stále plnící svojí hlavní funkci

Jako klasická alternativa k měně vznikl třeba „tem“, který je paralelní měnou na severu Řecka. V okolí přístavu Volos se běžně platí za ovoce, rýži, ale třeba i za olivový olej poukázkami zvanými „tem“, běžně se s těmito poukázkami platí za služby u lékaře nebo v kadeřnictví. Tem jako ekvivalent k euru má zhruba podobnou hodnotu, funguje ale na úplně odlišných principech. Používá ho jen několik málo stovek lidí, kteří se řídí přísnými pravidly komunity. Hlavním cílem je celková nižší hodnota zboží a služeb při výměně za používání „temu“, než je cena v obchodech. Za povšimnutí určitě stojí, že vláda tuto měnu podporuje a nikterak proti ní nebrojí.

Na území tohoto, ekonomickou krizí zmítaného, státu však nefunguje pouze tato alternativní měna. V Aténách narazíme třeba na "časovou banku", jejíž princip spočívá v tom, že její členové shromažďují kredity, které sbírají za hodinu svých služeb. Mezi nabízenými službami najdeme jak služby lékařů, tak cvičitelů jógy, stejně jako instalatérů, elektrikářů a jiných řemeslníků. 

V Řecku tedy skutečně vznikají alternativy k měně, tyto jsou běžně používány jako platidlo místo klasických oběživ. Nikdo s touto měnou nespekuluje a nikdo ji nekupuje za účelem investic. 

 Platidlo jako investice?

Spíše spekulativní podnět předcházel vzniku měny nazvané bitcoin. Tato, dnes již široké veřejnosti známá, alternativní měna byla z počátku velmi oblíbená pouze u finančních geeků, avšak ve správný čas na ni upozornila média, takže si následně našla své příznivce mezi širokou masou. A jak tomu u některých investičních nástrojů bývá, už na ní stihla splasknout i bublina.

Tato měna, která nemá jedinou centrální banku ani ministra financí, během pár let naakumulovala hodnotu několika miliard dolarů. Od svého vzniku v roce 2009 má Bitcoin pevně dán objem měny, který v určitý konkrétní čas půjde do oběhu. V současné době je v oběhu přes 11 milionů kusů této měny, v roce 2033 to již bude bezmála dvojnásobek této sumy. Za první rok obchodování s touto měnou se její hodnota zvýšila stokrát – z hodnoty menší než 0,01 USD až na 1 USD, čímž dorovnala hodnotu dolaru. Tato bublina ovšem během roku 2011 vrátila bitcoin svojí hodnotu opět na cenu okolo dvou dolarů. Což byla asi nejvhodnější doba k nákupu této měny, která se během následujících měsíců odrazila ode dna a dokázala vyrůst až na neuvěřitelných 266 USD v současné době.

Cena bitcoinu je tak dána především nabídkou a poptávkou, případně působením dalších externích vlivů. Z toho plyne závěr, že bitcoin lze považovat za měnu deflační. Pokud totiž tuto měnu bude akceptovat stále více lidí a prestiž poroste, hodnota měny vůči americkému dolaru se bude neustále zvětšovat. Bitcoin je ale vysoce volatilní měnou, která v průběhu své historie dokázala vystoupat až přes tisíc USD, následně ale i během velmi krátké doby spadnout na polovinu této hodnoty.

Našel si bitcoin uplatnění?

Ani bitcoin ovšem neztratil svoji hlavní funkci, a to funkci oběžnou, funkci platidla. Můžeme s ním zaplatit mimo jiné nákup, dovezenou pizzu, stejně tak služby třeba u lékařů, dokonce se prý i s  bitcoinem uzavírají drogové obchody, čímž tato měna přispívá k nekalé a protizákonné činnosti.

 Jak tedy alternativní měny při jejich nákupu chápat a brát? Lokální alternativní měny ve své fyzické podobě patří především k platidlům, která v důsledku neuspokojivé situace na určitém území vznikla a začala se používat ke směně zboží a služeb. Naopak třeba takový bitcoin má silně investiční potenciál, takže na jeho držení můžeme až několikanásobně vydělat, ale jak je tomu u podobných investic, můžeme i prodělat. Je třeba tedy právě u bitcoinu brát v úvahu tak zvané bubliny na trhu, při kterých cena určitého aktiva velmi rychlým tempem vzroste  a následně někde okolo svého vrcholu ztratí hodnotu tempem až několik desítek procent za velmi krátký časový úsek. 

Alternativní, odlišné měny můžeme tedy chápat jako alternativu ze dvou pohledů. Buď jako klasické platidlo, nebo jako alternativu k finančním investicím, kde směle konkurují akciovým, komoditním, ale i forexovým trhům.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání