x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Miliony lidí v otroctví: Odporný byznys, který stále roste

Jak je možné, že se obchodování s lidmi stále rozšiřuje?

06.09.2015 / Tomáš Bönisch
Mnoho lidí má otroctví spojené s Afričany, kteří byli přiváženi do Ameriky za účelem nucené práce. Otroctví bylo odjakživa na celé planetě a ostudnou skutečností je, že nikdy nevymřelo. Ještě v současné době jsou v různých formách otroctví desítky milionů lidí, kteří mají svého majitele, pro kterého musí pracovat i dýchat.

Podle odborných odhadů je v současné době po celém světě zhruba 36 milionů otroků, kteří vydělávají obchodníkům s lidmi kolem 150 miliard dolarů ročně.

 

Kolem 78 procent otroků je zneužíváno k těžké manuální práci, zbylých 22 procent připadá zejména na sexuální otroctví. Manuálně pracující otroci jsou využíváni hlavně pro práci v zemědělství, těžbu v dolech, výrobu stavebních materiálů, pro práci sluhů a služek, práce v čistírnách, ale i továrnách, včetně těch chemických.

 

Otroctví je skutečným problémem současnosti a velmi šokujícím faktem je, že velkou část otroků tvoří děti. 26 procent všech sexuálních otroků jsou děti nucené k prostituci. Statistiky jsou vedené samotnou organizací OSN a organizací sledující globální index otroctví.

Moderní otroctví na vzestupu

 

Otroctví existuje již tisíce let, ale ekonomické a sociální síly umožnily jeho alarmujícího oživení v posledních několika desetiletích. Na vzestupu otroctví se podílí i populační exploze, zejména v rozvojových zemích se počet obyvatel téměř ztrojnásobil. Počet lidí mnohdy roste rychleji, než ekonomika a to z nich dělá snadno zranitelné oběti. Požáry, povodně, sucha, lékařská pohotovost i hlad způsobují, že se mnoho lidí stává obětí lichvářů, kteří se nebojí je zotročit.

 

Migrace jako pohroma

 

Miliony lidí jsou aktuálně na cestě za lepším životem. Pro migranty je složité dorozumět se na novém místě cizím jazykem, jsou bez prostředků, daleko od rodiny a přítel, slabí a zranitelní. Toho využívají pašeráci, kteří jim nabídnou legitimní práci, za kterou se ve skutečnosti nachází otroctví. Velká část otroků se skládá právě z migrantů a světovým organizacím se nedaří najít účinné řešení, jak trvale zamezit zotročování lid, kteří jsou daleko od domova.

Korupce

 

V mnoha zemích je otroctví běžné i přes skutečnost, že je ilegální. Vládní orgány jsou si často této skutečnosti vědomi, ale aktivně proti ní nezasahují. Mnoho otroků tak nemá žádnou policejní ani právní ochranu a je dál zneužívána pro nucené práce. V mnoha zemích se na otroctví podílí i diskriminace a nejde pouze o diskriminaci zahrnující rasu, ale také pohlaví, rod nebo kastu.

Moderní otroctví vytváří otroky na jedno použití

 

Otroctví neustále nabírá na síle, namísto toho, aby sláblo a mohou za to i ceny, za které jsou otroci prodáváni. Vždy platilo, že lidská síla je ten nejlevnější faktor a jinak tomu není ani dnes. V roce 1850 byla průměrná cena otroka na americkém jihu zhruba 40 tisíc dolarů (v přepočtu na dnešní peníze). Dnes je cena otroka jen kolem 90 dolarů, tedy něco málo přes 2 tisíce korun.

Stopy otroctví na každém kroku

 

Otroci jsou dnes využívání na celou škálu prací a to dokonce i těch kancelářských. V západní Africe je nespočet otroků pracujících na sklizni kakaa, která je v čokoládách na našem trhu. V Brazílii pracují otroci na těžké těžbě uhlí putujícího do hutí, kde se vyrábí ocel pro naše vozy. Pokud si rádi zakoupíte tuňáka, krevety, bavlnu, diamanty, železo, cukr nebo zlato, kupujete produkty nebo suroviny poznamenané otroctvím.

 

 

V současné době je více otroků, než kdy v historii, přesto se tomuto problému neklade dostatek zájmu, protože se jedná jen o malou část celkové populace. Jedná se o globální problém, který je většinové společnosti zcela neznámý. Obchod s lidmi každým dnem nabírá na síle a pokud se někdo chce aktivně podílet na redukci tohoto odporného byznysu, je zapotřebí zejména osvěta. Čím více se bude o problému mluvit, tím větší je naděje, že se konečně začne řešit adekvátním způsobem.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání