x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Investice do p2p půjček přitahuje miliony investorů, vyplatí se i vám?

21.08.2015
Jsou p2p nová příležitost pro investory nebo jenom další z řady spekulativních chimér?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Co vlastně jsou a jak fungují P2P půjčky jsem psal v tomto článku. Představili jsme si i základní rizika, jež jsou na rozdíl od ostatních rizikových investic prozatím lehce zahaleny tajemstvím, jelikož p2p segment existuje na mezinárodním trhu zatím pouze necelou dekádu a v ČR je ve fázi testovacího provozu. Výraznější reklamní kampaň ze strany zprostředkovatelských společností přijde, dovolím si tipnout, koncem letošního / začátkem příštího roku. V dnešním článku se zaměříme podrobněji na rizika, se kterými se můžete potkat jako investor.

Bankovní rating z obýváku

Každá obchodní platforma nabízí řadu "typů" půjček. Respektive jednotlivé půjčky se od sebe liší svou rizikovostí. Bankovní žargon "A,B,C" přetrvává i v rámci P2P půjček. "A" označuje půjčky klientům s bezproblémovou platební historií (popř. s nějakým typem zajištění), "B" označuje klienty, jež už nějaký ten úvěr mají, ale přesto si drží kredibilitu a konečně "C" označuje klienty, jež mají např. sem tam nějaký škraloup v platební historii. A kdo se stará o  rating jednotlivých dlužníků? Zprostředkovatelská společnost! A to může být jeden záludný bod hned na začátek.

Touha vydělat vás ponouká k investování do rizikovějších půjček sama o sobě. Protože narovinu, jenom na "áčkových" půjčkách nic moc nevyděláte. Jeví se poněkud riskantní investovat do rizikovějších půjček, když nikdy nemáte k dispozici kompletní informace, jak rating probíhá. Naštěstí bývají na stránkách platforem k dispozici alespoň historické údaje. Vždy jim proto věnujte maximální pozornost.

S tím souvisí i fakt, že drtivá většina půjček je uzavírána na 3-5 let. Na hodnocení výsledků si tak musíte slušnou dobu počkat a historický vývoj půjček v současné době vlastně neexistuje.

Očekávaný rychlý pokles zájmu o půjčky

A jsme u toho. Většina půjček, do kterých budete investovat, tak bude spadat s největší pravděpodobností do kategorie rizikových. Jako investor na sebe berete závazky v podobném rozsahu jako kreditní společnost, avšak ve výsledku za nižší úrok. Uznávám, že prozatím není konkurence, vlastně ani trh p2p vůbec vytvořen. V tuto chvíli tak můžete narazit na poměrně solidní výnosy. Jakmile se trh více saturuje, a to vzpomeňme, jak jsou Češi podnikaví - např. boom slevových portálů, budou výnosy rapidně klesat společně s poptávkou ze strany dlužníků.

To považuji za klíčový bod č.2. Věřím, že vývoj p2p trhu bude mít rychlý spád. Kdo prováhá začátek, už nebude mít šanci vydělat nějaké solidní peníze (s přiměřeným rizikem). Na druhou stranu lze jistě oponovat, že právě rozjezd p2p bude jistě provázet nejedna bolístka, kterou nyní v současné době nikdo nedokáže domyslet.

Nástroje (bez)moci

Další z řady "chytáků", jež p2p investice sdílí společně s traderskými platformami je vytváření pocitu kontroly ze strany zprostředkovatelů. Dají vám do ruky nástroj na filtrování stovek žádostí o půjčky. S největší pravděpodobností tak budou činit v podobě sofistikovaných software, jež ještě více umocní váš pocit, že můžete své peníze řídit. Pravda je však takové, že ve skutečnosti nemáte možnost ověřit, zda jsou data aktuální nebo vůbec věrohodná.

O zvláštních marketingových praktikách zaoceánských p2p platforem se snad ani nemá smysl rozepisovat. Ostatně jsem na nějakou větší kampaň ze strany p2p společností v ČR velmi zvědavý. Za oceánem se reklamní kampaně nápadně podobají agresívním promo pro hazardní online servery a rizikové akciové investiční příležitosti, kdy cílí hesly jako "pravidelný pasivní příjem, jež vám zajistí brzký důchod, zajištění pro každého, bezriziková investice z obýváku" apod. Věřím, že se máme na co těšit.  

 

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek

Chcete vydělávat na zákaznících pořád dokola? Dělejte to jako Harley-Davidson

To není motorka, to je chopper, baby

Článek

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek
Další články z rubriky Podnikání