x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nekončící turbulence v Číně - jsou obavy na místě?

12.08.2015
Krize na čínském akciovém trhu z minulého měsíce vyústila ve snížení hodnoty čínských firem o tři biliony dolarů. Zdá se, že se jednalo o pověstnou poslední kapku, jež donutila čínskou vládu jednat a naplno vstoupit do měnové války.

Peking se včera rozhodl devalvovat juan o necelá dvě procenta (1,9%). Zřejmým cílem Pekingu je snaha o podporu exportu, jež v posledních měsících dostává mimořádně zabrat (informovali jsme zde). Dle navazujícího vývoje na světových burzách lze očekávat výrazné turbulence na měnových trzích. Reuters se domnívá, že by tento krok mohl přinutit Fed k pozastavení plánovaného zvýšení úrokových sazeb.

Co začne v Číně, dostane se všude

V řadě zemí - v USA dlouhodobě, v EU od letošního března v rámci současné řecké krize, ale i v Japonsku jsou úrokové sazby dlouhodobě na nule, tisknou se další a další peníze na podporu ekonomiky a zamezení deflace. A přestože čínská ekonomika již delší dobu zpomaluje, juan neustále na měnových trzích posiloval vůči dolaru celkově až o 10%. Tím výrazně stouply náklady na export a podrážely jeho konkurenceschopnost na mezinárodních trzích, což je pro Čínu jako pro největšího exportéra na světě zásadní rána.

Americké trhy na devalvaci v úterý zareagovaly celkovým propadem o 1%. Analytici se nejvíce obávají, zda se zásah výrazně nepodepíše na globálním růstu. Učiněný krok si vykládají jako důsledek vážné obavy Pekingu o národní ekonomiku. Přímá reakce trhů na sebe nenechala dlouho čekat a všechny měny, jež jsou navázány na čínský juan - singapurský doalr, jihokorejský won a tchajwanský dolar - v průběhu dne oslabovaly.

Dění v Číně má vliv i na to, za kolik si zítra natankujete

Devalvace juanu dále podpořila další propad ropy na světových trzích, kdy burzy v úterý v noci zavíraly na nejnižších hodnotách za posledních šest let - 43.08 dolaru za barel. Trhy se obávají, že Čína jako jeden z největších světových odběratelů ropy, omezí s propadem juanu už tak v současné době nízkou poptávku.

Stranou nezůstaly ani evrospké trhy, jež v úterý také oslabovaly. Index Stoxx Europe 600 (největších 600 akciových firem v EU) oslabil o 1,6%. Naštěstí, zdá se, situace v Řecku konečně směřuje k dohodě, což na závěr dne způsobilo drobnou korekci směrem vzhůru. Propad juanu nedělá radost evropským vývozcům luxusního zboží do Číny, zejména BMW zaznamenává masivní propad poptávky.

Co můžeme dle analytiků očekávat v následujícíh měsících? Po propadu čínského exportu v červenci se většina analytiků domnívá, že Peking pouze maskuje výrazné zpomalení ekonomiky, které postupně vypluje na povrch a kartami na mezinárodních trzích pořádně zamíchá teprve až za několik týdnů či měsíců.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání