x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jakou roli hrálo bohatství na Titanicu?

Jedna z největších lodních katastrof sebrala život mnoha členům tehdejší smetánky

02.07.2015 / Tomáš Durčák
Ranní titulky zdobí obrovské šokující nadpisy. Bill Gates, Warren Buffett, Larry Ellison a mnoho dalších jsou mrtví. Elita současného byznysu je náhle pryč. Jak by taková událost zacloumala světem? Když se podíváme do historie, konkrétně do poloviny dubna roku 1912, můžeme si udělat dost reálný obrázek o tom, co dokáže náhlé úmrtí velkých byznysmenů a nejbohatších osob ve společnosti způsobit.

Tehdy se svět probudil do nového dne po noci, kterou nepřežilo několik nejbohatších lidí na světě. Většina euroamerické elity se totiž plavila na palubě Titaniku, a jelikož šlo téměř výhradně o muže, nedostali se na záchranné čluny a šli s lodí ke dnu. Nejbohatším mužem na palubě byl člen prominentní americké rodiny Astorů, John Jacob Astor IV, považovaný rovněž za nejbohatšího muže planety.

Gentlemanské činy bohatých tváří v tvář jisté smrti

V době úmrtí mu bylo pouhých 47 let a disponoval majetkem v tehdejší odhadované hodnotě 85 milionů dolarů. Šlo o všestranného byznysmena, který se věnoval budování lukrativních realit, investování, vynalézání nebo psaní. Rod Astorů měl byznys v krvi.

Praděda Johna Jacoba IV, John Jacob I, byl prvním multimilionářem v americké historii a zakladatelem prestižního newyorského hotelu Waldorf Astoria. John Jacob IV cestoval na Titaniku se svou osmnáctiletou těhotnou ženou, kterou se mu podařilo dostat do záchranného člunu. Nakonec osudnou noc přežila, avšak její muž už nikoliv.

Astor však nebyl jediným bohatým pasažérem na palubě, který tuto osudnou noc nepřežil. Byl zde i těžební magnát Benjamin Guggenheim se svou ženou a sloužícím. Jeho příběh z oné osudné noci před více než sto lety je i dnes stále fascinující. Také Guggenheim cestoval na Titaniku se svou ženou a i on považoval za jasnou prioritu to, aby ji dostal do bezpečí na jeden ze záchranných člunů.

Když se se svou ženou loučil, měl jí říct, ať se neobává, že jde jistě o nějakou drobnost, která se opraví. V tu chvíli si však s největší pravděpodobností byl vědom toho, že Titanik půjde ke dnu i s ním na palubě. Poslední (neověřená) svědectví jej popisují, jak v nejlepších šatech sedí se svým sluhou v jedné z hlavních společenských hal první třídy, popíjí brandy a kouří. Oba šli ke dnu s lodí a jejich těla nebyla nikdy nalezena.

Nedávné výzkumy prokázaly, že Guggenheimův sluha byl Egypťan Victor Guglio. Lze proto s jistotou říct, že i kdyby jej milionář chtěl zachránit, nebylo by to kvůli tehdejším rasistickým předsudkům vůči osobám tmavé pleti možné. Některé teorie proto tvrdí, že Guggenheim odmítl záchranu za cenu toho, že by svého loajálního společníka nechal samotného na pospas smrti.

Umřít s pocitem zadostiučinění, nebo přežít s vědomím viny?

Zajímavým paradoxem ve světle dnešní doby je fakt, že ani jeden z těchto majetných mužů se neuchýlil k tomu, aby si místo v záchranném člunu pokusili získat díky svým penězům a moci. Šlo velmi pravděpodobně o otázku cti, a jak údajně krátce před svou smrtí prohlásil Guggenheim: "Žádná žena nezůstala na palubě proto, že Ben Guggenheim byl zbabělec."

Místo záchrany svého vlastního života se i v takové chvíli rozhodli, že jejich prioritou je záchrana svých partnerek, jak se na pravého gentlemana sluší a patří. Nabízí se otázka, zda by dnes podobný scénář dopadl stejně. A co vy? Byli byste v kůži nejbohatších mužů světa ochotni obětovat bez problémů svůj život, nebo byste raději nějakou ženu připravili o její místo ve člunu, a tedy velmi pravděpodobně i o život?

Několika mužům na palubě se na čluny pro ženy a děti dostat podařilo, ať už pod pohrůžkou násilí, nebo díky příslibu tučné odměny pro personál Titaniku. Faktem však zůstává, že i když onu osudnou noc přežili, nezažívali po zbytek života zrovna šťastné chvíle. Někteří byli dokonce za své chování usvědčeni soudním dvorem a odsouzeni do vězení.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání