x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Apple Music – Přichází nový lídr hudebního průmyslu

Uhájí Spotify svou pozici největší placené hudební služby světa? A co vydavatelství?

30.06.2015 / Tomáš Durčák
Streamování hudby je dneska nekompromisně nejčastějším kanálem, skrz který se hudba z celého světa dostává do uší posluchačů. Služby jako Spotify, Pandora nebo Google Play Music jsou na vrcholu tohoto trendu. Nyní ovšem přichází nový gigant, který má díky svým miliardám dolarů i nově nabytým zkušenostem se streamovaním hudby na to, aby všechny výše zmiňované z jejich současných pozic svrhnul. A nejen je.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Kdo se totiž Apple Music bojí zřejmě úplně nejvíc, není Spotify ani další podobné streamovací portály. Ano, Apple nabídne na své nové platformě každému po dobu tří měsíců zdarma volný přístup téměř k veškeré oficiální hudbě na planetě. V principu se ale od svých konkurentů příliš lišit nebude, proto volí takto dlouhou možnost svého uživatelského trialu. Za to hudební vydavatelství už možná pomalu odpočítávají svůj konec.

Švédská společnost Spotify, o které lze říct, že nyní globálnímu průmyslu s online placeným posloucháním hudby dominuje, protože má 75 milionů registrovaných uživatelů, z čehož 20 milionů je ochotno za poslech hudby platit, se ovšem podle svých slov Applu nebojí.

Pochlubila se i dalšími čísly. Například jen letos už získala 5 milionů nových zákazníků. Proběhla také neveřejná nabídka akcií Spotify, která podle neoficiálních zdrojů měla přinést 526 milionů dolarů. Značce věří například i gigant Coca-Cola, který do ní již dříve investoval. Je jasné, že peníze nyní proudí především na posílení pozice, protože dnes vstupuje do tohoto miliardového ringu Apple a bez pochyby začne bitva titánů.

Má vlastně Apple nějakou výhodu?

Je tomu 12 let, co svůj provoz zahájil online obchod s hudbou iTunes Music Store, který z dnešního pohledu bez pochyby přinesl světu hudební revoluci, protože zcela změnil způsob, jakým si muziku všichni nakupujeme.

Takže existují určité důkazy o tom, že Apple to s hudbou umí. Další výhodou je bez pochyby to, že jde o Apple. V byznysu je značka všechno a i když je Spotify bez diskuze zavedenou a velmi populární značkou, Apple u posluchačů svým příchodem minimálně vzbudí pozornost.

Americký technologický gigant tohle moc dobře ví, a aby tuto psychologickou marketingovou výhodu využil naplno, láká na tříměsíční zkušební dobu pro kohokoliv zdarma. Když si nějakou službu můžete vyzkoušet na týden, možná vás zaujme, bude vám příjemná, ale velmi pravděpodobně se po týdnu vrátíte zpět k té, kterou už dlouho používáte a jste na ni zvyklí.

Tři měsíce je ale mnohem delší doba a mnoha posluchačům určitě nebude dělat problém zvyknout si na Apple Music do té míry, že už se jim pro změnu nebude chtít zpět k původní platformě. Má to ještě jednu výhodu. Na čtvrt roku získá Apple pozornost téměř celého hudebního světa, protože asi jen málokdo si novou platformu aspoň ze zvědavosti nevyzkouší.

Vydavatelstvím zvoní umíráček (nebo ne?)

Jedna skutečnost se ale zdá být čím dál tím víc pravděpodobnější. V tomto souboji gigantů o miliardy už jsou hudební vydavatelství jen malými rybkami, které se schovávají mezi kameny u dna. Nemají vizi, nemají strategii a v posledních letech jen pomalu a jistě vymírají.

A skutečně by se mohlo zdát, že hudební průmysl už vydavatelství nikdy potřebovat nebude. Jenže přichází Apple, což není nějaký ambiciózní start-up, který si chce ukousnout kousek trhu. Apple přichází ovládnout minimálně většinu trhu, což mu pak umožní nalákat pod svá křídla všechny velké umělce hudebního světa.

Ti samozřejmě kývnou, protože se z nich vcelku garantovaně stanou boháči, jaké už dneska najdeme ve světě aplikací. Místo toho, aby museli platit horentní sumy vydavatelství, dají nějaký podíl Applu a díky jeho platformě si pořádně vydělají. Mnoho z nich už to tak dneska provozuje na YouTube, kde se více než dobře uživí jen z reklamy. A Apple Music? Z toho se de facto stane jedno velké globální vydavatelství, které v žádném případě nepřijde zkrátka.

Nevěříte? Předně je Apple nejbohatší firmou na světě, takže lze s nadsázkou říct, že se může vydat prakticky do jakékoliv branže a kompletně ji převrátit vzhůru nohama. Dalším typickým znakem Applu je, že nikdy neskáče do nových nápadů po hlavě. A ani do streamování hudby nejde společnost tak úplně slepá. Akvizice společnosti Beats neproběhla kvůli jejich slavným, ale výkonnostně průměrným sluchátkům. Šlo o cenné zkušenosti se streamováním muziky, které chtěl Apple využít

Jak to celé dopadne? To se dozvíme už hodně brzy, protože dnes v 17 hodin celá služba oficiálně odstartuje.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Článek

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek

5 největších výzev, kterým čelí každý malý podnik. Jak je zvládnout?

Podnikání není procházka růžovým sadem, zejména v začátku

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 1/5

Článek

Strategie k udržení zaměstnanců v době akutního nedostatku pracovní síly

S nezaměstnaností na bodu mrazu se nábor nových lidí mění v otevřenou válku

Článek
Další články z rubriky Podnikání