x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Zázračný příběh Kataru

Z chudé země rybářů a lovců perel ropným a plynovým magnátem. To vše během pár desítek let!

04.06.2015 / Karin Szczyrbová
Fotbalovým světem otřásá v posledních dnech další z nekonečné řady korupčních skandálů, tentokrát mezinárodních rozměrů. Jedním z jeho aktérů je i Katar, malý emirát v jihozápadní části Perského zálivu. Tato země byla ještě před pár desítkami let domovem lovců perel a ryb. Dnes však údajně neváhá vydat 5 milionů dolarů na úplatky jen proto, aby si pojistila organizaci fotbalového šampionátu. Čemu tedy tato země vděčí za nebývalý růst bohatství, kterým disponuje?

O Kataru se, s výjimkou posledních dnů, hovoří převážně v superlativech. Přestože je tato země rozlohou zhruba sedmkrát menší než Česká republika, její hrubý domácí produkt přepočtený na obyvatele pomocí parity kupní síly je zhruba pětinásobně vyšší než v tuzemsku.

Katar se v posledních letech pravidelně řadí mezi nejbohatší země světa (spolu s Lucemburskem nebo Norskem). Zároveň je to také země s největším počtem milionářů na obyvatele. Každá šestá až sedmá katarská domácnost má v bance úspory, které převyšují jeden milion dolarů. Za toto své bohatství vděčí malý emirát a jeho obyvatelé hned několika okolnostem.

Od lovu perel k těžbě 233 tisíců barelů ropy denně

Synonymem současného Kataru, a částečně i jeho úspěchů, je dynastie al-Sání, která zemi vládne od roku 1825. Významnými historickými milníky byly pro tento emirát roky 1916, kdy se stal britským protektorátem, a 1971, kdy získal nezávislost.

Z ekonomického pohledu byl Katar až do konce třicátých let minulého století velmi chudou zemí, jejíž obyvatelé trpěli podvýživou a chudobou. Díky objevu ropy v roce 1939 se však začalo hospodářství země měnit k nepoznání. Ve čtyřicátých letech minulého století, jejichž počátek byl poznamenán druhou světovou válkou, však ke změnám docházelo jen pomalu a postupně. Ještě v roce 1951 těžil Katar pouhých 46,5 tisíc barelů ropy denně. S objevem dalších, šelfových ropných polí se však produkce ropy zvýšila až na 233 tisíc barelů denně. Příjmy z této těžby putovaly nejenom do kapes vládnoucí dynastie al-Sání, ale byly určeny také na výstavbu prvních škol, nemocnic, elektráren apod.

Přelomový rok 1971 a objev zemního plynu

Ačkoliv byl ve své době objev ropy pro rozvoj Kataru velmi významný, ve světle dnešních informací by jej bylo možné označit za „nicotný“. V roce 1971 bylo totiž objeveno na podmořském území, které emirátu náleží, třetí největší naleziště zemního plynu na světě. Většími zásobami této suroviny disponují jen Rusko a Írán. Některé zdroje uvádí, že plocha naleziště, které obsahuje podle odhadů až 25,4 bilionů metrů krychlových plynu, je větší než rozloha samotného emirátu.

Pokud uvážíme současné bohatství Kataru, mohlo by se zdát, že za ním stojí zejména zmíněný objev zemního plynu a jeho těžba už od počátku sedmdesátých let. Faktem však je, že teprve až pád cen ropy v osmdesátých letech donutil zemi začít zemní plyn těžit. Bohužel se však ani po tomto kroku ekonomická situace emirátu nezlepšovala, a proto v roce 1995 svrhl Hamád Ibn Chalífa al-Sání z trůnu svého otce, který byl zrovna ve Švýcarsku, a ujal se tak vlády nad zemí, která stála na pokraji bankrotu.

Hamád Ibn Chalífa al-Sání

Řešení ekonomické situace Kataru viděl emír Hamád Ibn Chalífa al-Sání zvláště v rozvoji těžby zemního plynu. Začal tedy intenzivně spolupracovat se zahraničními těžebními společnostmi a přistoupil také k výstavbě továren na zkapalňování této suroviny, které usnadňuje její transport na dlouhé vzdálenosti. 

Až dojdou zásoby nerostných surovin…

Hamád Ibn Chalífa al-Sání, který abdikoval v roce 2013 ve prospěch svého syna Tamíma Ibn Hamad al-Sání, si velmi dobře uvědomoval závislost katarské ekonomiky na příjmech z vývozu nerostných surovin, jejichž zásoby se postupem času vyčerpají. Z toho důvodu se snažil začít diverzifikovat ekonomiku země - vybudoval například Education City, ve kterém sídlí kampusy šesti amerických, jedné britské a jedné francouzské univerzity.

Jedna z budov Education City

V roce 2005 založil bývalý emír také fond Qatar Investment Authority – investiční fond, který spravuje přebytky výnosů z prodeje ropy a zemního plynu a který investuje podobně jako hedgeové fondy. Mezi významné investice tohoto fondu patří například podíl v bankách Barclays Bank nebo Credit Suisse. Dále své prostředky vložil fond do proslulého obchodního domu Harrods nebo automobilky Volkswagen. V neposlední řadě je také jedním z největších majitelů různých londýnských nemovitostí.

Fotbalové nadšení, které nezná hranic?

Hamád Ibn Chalífa al-Sání je velkým fanouškem fotbalu. Jeho sen uspořádat v Kataru fotbalové Mistrovství světa začal nabývat reálnou podobu před necelými pěti lety, kdy fotbalová federace FIFA oznámila, že se šampionát v roce 2022 odehraje právě v tomto malém emirátu.

Pro mnohé byla tato informace velkým překvapením. Katar byl totiž opakovaně kritizován za špatné pracovní podmínky zahraničních dělníků. Navíc zde nejsou vhodné klimatické podmínky pro světový fotbalový turnaj. Katar proto přislíbil vybudování speciálně klimatizovaných stadionů. A z rozhodnutí FIFA nebyli zrovna nadšení ani další uchazeči o možnost organizace turnaje, a to například Spojené státy americké či Austrálie.

Kvůli pochybnostem, zda nedošlo ze strany Kataru k ovlivňování výsledku a rozhodnutí fotbalové federace, proběhlo již ke konci loňského roku vyšetřování údajné korupce, která nebyla prokázána. Jak se však ukazuje, i po více než půl roce od tohoto vyšetřování je případ stále „živý“ a jeho vývoj můžeme sledovat takzvaně v přímém přenosu.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání