Kim Čong-un: Luxusní život nejznámějšího diktátora současnosti

Aneb hlad a bída se ho netýká

Jak si žije nejnenáviděnější diktátor současnosti? Zatímco se jeho lid topí v chudobě a dře bídu s nouzí, Kim Čong Un si užívá luxusu, jaký si nemohou dovolit ani mnozí šejkové. Kim má dvě tváře. Jednu, kterou můžeme vzácně vidět v médiích, a tu druhou, kterou bychom si raději nepřáli vidět vůbec. Nahlédněte do života člověka, který se narodil v zemi, kde je zakázané věřit v boha a kde se musí uctívat jen jediný vůdce – on sám.

Rád bych vám ukázal skutečný pohled na Severní Koreu a jejího vůdce. Pohled, se kterým se v médiích příliš nesetkáte a který vás může šokovat. Extravagantní a velmi drahý životní styl není Kim Čong-unovi ničím neznámým. Jeho údajný přítel, americká basketbalová hvězda Dennis Rodman, popsal jeho život jako „sedmihvězdičkový luxus“.

Pokud si myslíte, že je Kim schovaný někde ve vojenském zařízení, kde kuje plány na poražení svých jižních sousedů nebo Spojených států, jste na omylu. Podle odhadů dokáže za svůj rozmarný život ročně utratit přes 17,5 miliardy korun. Na jeho denním programu nechybí výlety luxusními jachtami, návštěvy soukromých ostrovů, jízdy na vodních lyžích, nekonečné přísuny koktejlů a všeho ostatního, co se dá zaplatit penězi. Největší Kimova jachta má na délku téměř 30 metrů a pro cestování po své zemi používá nejčastěji speciální opancéřovaný vlak.

Většina lidí zná Kim Čong-una jako tichého muže, který poučuje své generály a plánuje zničit svět. Jedná se o žalostný pohled, který nám ukazují média, ale už bohužel neodkrývá celý obrázek jeho pompézního životního stylu.

Skutečná image severokorejského diktátora

Tmavé ponuré oblečení, ponurý výraz a společnost generálů se zápisníky. To je obraz, jaký uniká pravidelně skrz média o severokorejském vůdci do světa. Pravou tvář pomohly odhalit až celebrity, které do Severní Koreji zavítaly a strávily s Kimem nějaký čas. Velmi rád se totiž obklopuje slavnými celebritami a nepatří mezi ně zdaleka jen Dennis Rodman.

Na svých soukromých ostrovech utratí za drahý alkohol přes 750 milionů korun. Nechutná zde není představa nad jeho luxusním životem, ale především fakt, že celý národ pracuje na finančním pokrytí jeho blaha a jeho záměrů. Řada nejbohatších lidí světa má obří společnosti, které se jim starají o blaho, Kim Čong-un má na to svůj stát.

Na rozdíl od společností si zde pravidla určuje jen on. V minulých letech docházelo v odlehlých oblastech Severní Koreje v důsledku hladomoru i ke kanibalismu. Severní Korea je země, kde vládne největší cenzura na celém světě. Je zde přísně zakázáno sledovat zahraniční filmy nebo mít u sebe bibli. Severokorejské pracovní tábory připomínají tábory koncentrační a většina lidí zde nemá žádná práva. Pokud vám přijde Severní Korea jako jedno velké služebnictvo u dvora diktátorského a bohatstvím oplývajícího vůdce, nejste daleko od pravdy.

Jak to v Severní Koreji chodí?

Většina populace zde nemá žádný přístup k běžné občanské vybavenosti. Televize je plně ovládaná vládou a prostor pro rozptýlení zůstává jen velmi minimální. Severokorejci mají zpravidla malý nebo žádný přehled o okolním světě a mnozí díky propagandě věří, že jsou na tom ve srovnání s ostatními zeměmi mnohem lépe. Vůdce velmi dobře pochopil, že se lid nejlépe ovládá strachem.

Země je proto dokonale odstřižena od proudu informací a neinformované obyvatelstvo zcela izolované od okolního světa. Přísná pravidla a tresty dokreslují finální podobu této země. Jen těžko by se dala obdivovat nějaká z vlastností Kim Čong-una. V očích svých krajanů je vnímán jako geniální vůdce, který disponuje neuvěřitelnými schopnostmi. Chrabré příběhy z jeho života slouží jako jeden z nástrojů, jak přesvědčit obyvatelstvo, že tento polobůh má neuvěřitelné schopnosti a předurčení jim vládnout.

V roce 2013 uvedla Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství, že Severní Korea patří mezi jednu z 34 zemí, které vyžadují vnější pomoc k nakrmení obyvatelstva. Pohled na tělnatého vůdce tak jen umocňuje myšlenku, jak moc mu na krajanech záleží.

Předchůdci Kinm Čong Una

Kim Čong-un a jeho život

Ačkoliv to není dlouho, co Kimovi bylo třicet a na trůnu se zatím příliš neohřál, považuje se za víc než jen vůdce. Zatímco jeho otec a děd si oba dokázali získat velký respekt, většina světa dnes vnímá Kim Čong-una spíš jako nezralého chlapce, který převzal otěže svých slavnějších předků. Jeho otec Kim Čong-il byl u moci 17 let. Jeho dědeček Kim Ir-sen vládl 46 let a lidé ho měli skutečně rádi.

Jeho předchůdci se setkali se zcela jinými poměry, od válek až po období strachu. Není divu, že se na Kima hledí často jako na zbohatlického synka, který nedokáže poznat skutečné hodnoty, dokonce ani hodnotu lidského života.

Kim Čong-un utrácí tak vysoké částky, že OSN přijalo speciální rezoluci, která omezuje vývoz luxusního zboží do Severní Koreji. Cílem je aspoň takto nepřímo nasměrovat část peněz směrem k obyvatelstvu.

Od smrti svého otce utratil Kim přes 16 miliard korun jen za luxusní zboží dovezené ze zahraničí. Pro zajímavost sem patří třeba nejdražší likéry světa, nejdražší hodinky, šperky a mnoho dalších vymožeností. Drahé likéry jsou kromě hojné konzumace i jedním z prostředků, které rád používá k uplácení a odměňování svých hodnostářů či generálů.

Tady ale výčet zdaleka nekončí. Tento severokorejský tyran nepohrdne ničím, co si běžní lidé nemohou dovolit. Vlastní soukromou závodní dráhu s luxusními vozy většiny značek, zakoupil velké množství drahých závodních koní, nejmodernější elektroniku, luxusní sauny, bazény a mnoho dalšího. Navzdory tomu, že má Kim manželku, je často viděn ve společnosti jiných žen. Jeho žena Ri Sol-ju je mezitím držena od veškeré publicity a pohybu na veřejnosti. Když už se ale výjimečně objeví, lze ji spatřit třeba s kabelkou od Dioru, jejíž hodnota je bez problémů větší, než průměrný roční plat několika občanů.

Nekonečné útraty

Kim Čong-un má celou řadu luxusních rezidencí, u kterých nechybí například ani tobogány. Někteří říkají, že nerad jezdí opakovaně ve stejných vozech, a tak je mění rychleji než většina lidí ponožky. Ačkoliv zde panuje přísná cenzura, a většina obyvatel nikdy neviděla prakticky nic ze zahraničí, Kim má v oblibě sledování zahraničních filmů. Mezi jeho nejoblíbenější patří Godzila a Rambo. Jeho sbírka údajně obsahuje na 20 tisíc filmů.

Kim Čong-un mluví plynně anglicky, francouzsky a německy. Spekuluje se o tom, že ho vládnutí příliš nebaví a podle všeho se jedná o velmi neschopného vůdce. K důležitým úkonům používá své generály a vysoce postavené úředníky. V roce 2010 odměnil své nejvěrnější 160 vozy Mercedes-Benz. Na méně věrné pro změnu čeká pracovní tábor nebo popraviště.

Jaký je váš vlastní názor na Kim Čong-una? Obdivujete ho, nebo nenávidíte? Detaily z jeho života jsou až na výjimky nedostupné, jelikož na veřejnost proniká jen jeho hraná image neohroženého vládce a poloboha. Genocida vlastních lidí je proto často překrývána, ale naštěstí není zbytkem světa přehlížena. Sami si udělejte obrázek a posuďte, jestli by měli mít lidé jako Kim Čong-un na světě místo, nebo jestli se spíš jedná o ostudný pozůstatek z dob minulých.

Podobné články

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout
Podnikání

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout

Redakce MontyRich - 19.09.2018

Jakmile poprvé v životě získáte status CEO, dostane vaše kariéra nový rozměr. Vaše obzory a kontakty se začnou rozšiřovat, stejně jako se vaše…

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů
Podnikání

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů

Redakce magazínu MontyRich - 18.09.2018

Po autonehodě přišel o rodinu a o střechu nad hlavou. Ocitl se na ulici jako bezdomovec. Z největší životní beznaděje napsal knihu svých myšlenek, za…

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví
Podnikání

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Neexistuje jeden ultimátní recept na úspěch. Stejně jako neexistuje jeden ultimátní recept na zdraví. To ale neznamená, že si nemůžeme stanovit…

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS
Podnikání

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Ačkoliv státní podpora stavebního spoření již není taková jako v minulosti, zájem Čechu o tento finanční produkt stále neuvadá a jak říká Tomáš…

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?
Podnikání

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?

Redakce MontyRich - 17.09.2018

Ok, tohle už vážně zní jako nějaký reklamní slogan. Knihu za 10 minut? Jakoukoliv? Co když má 600 stran? I tu? Jasně, mozek má problém něco takového…

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 17.09.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam