x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Steve Jobs: Vytvořil jsem největší jablko na světě

16.03.2015 / Tomáš Bönisch
Představíme si jednoho z nejznámějších mužů západu, jenž se postaral o vznik největšího jablka na světě. Steve Jobs vytvořil jednu z nejznámějších značek a také komunit, které nemají obdoby. Ačkoliv k němu nebyl osud příliš vstřícný, jeho odkaz se nesmazatelně ponese historií a my se podíváme, proč.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Steve Jobs; foto: Detroity2k (CC BY-NC 2.0)

Steva Jobse si většina lidí představí jen v souvislosti s Applem a hned v něm vidí zapáleného programátora. Za vznikem Applu však nestojí zapálený programátor, ale dokonalý manažer, který za celý svůj život nenapsal jediný řádek kódu. Steve měl schopnost kolem sebe shromáždit ty nejschopnější lidi, aby dohromady vytvořili jednu z nejbohatších společností světa. Jen v prvním čtvrtletí roku 2014 dokázal jeho Apple vydělat více než Google, Facebook a Amazon dohromady.

Jobsův život

O Stevovi bylo natočeno mnoho dokumentů a dokonce i známý film. Podíváme se tedy spíše na ty informace, které o něm možná nevíte. Steve Jobs se narodil 24. února 1955, ovšem ne tak, jako většina dětí. Steve byl adoptovaným dítětem, jeho biologickým otcem byl Abdulfattah Jandali, syrský muslim, který v USA studoval politologii. Jeho matkou byla americká vysokoškolačka. Své příjmení dostal až po svých adoptivních rodičích, kteří se o něj starali. Jeho kariéra začala už v jeho 16 letech a to přátelstvím se Stephenem Wozniakem. Jejich prvním úspěchem byl počítač Apple I., o který se postaral mladý Wozniak. Samotná společnost Apple Computer vznikla v garáži v roce 1976, kdy ji dvojice založila společně s Ronaldem Waynem. Finančně je podporoval inženýr z Intelu, Mike Markkula.

Společnost Apple se rozjela raketovým tempem a dosáhla mnoha důležitých milníků. Pro Jobse to byl i rok 1985, kdy z Applu odešel po neshodě s vedením, kde figuroval sok, kterého sám přijal, John Sculley ze společnosti Pepsi-Cola. Jobs po odchodu z Applu založil společnost NeXT Inc. Nebyla tak slavná a úspěšná, jak si představoval. Právě Apple ji od něj ale později odkoupil. Jobs zakoupil mimo jiné v roce 1986 studio Pixar, a to za pouhých 10 milionů dolarů. Mnohem zajímavější však byla skutečnost, že se později do Applu vrátil a v roce 1997 se stal jeho ředitelem. Od té doby již z Applu neodešel.

Apple

Toto Jobsovo “dítě“ je jednou z nejbizarnějších společností, jakou svět dosud poznal. Pobočky se nachází v každém větším městě. Apple má po celém světě přes 80 tisíc stálých zaměstnanců. V samotné centrále Applu se pracuje na nejdůležitějších projektech, které nezahrnují jen vývoj telefonů a počítačů, ale třeba i automobilů, módy, doplňků a veřejnosti dosud neznámých technologií.

Zaměstnanců si Steve vždy vážil a za kvalitní práci je také velmi štědře odměňoval. Týkalo se to však jen schopných zaměstnanců, ty neschopné okamžitě vyhazoval a to i za maličkosti. V hlavní centrále Applu, která sídlí v Kalifornii, pracuje kolem 12 tisíc zaměstnanců a jejich průměrný plat se pohybuje v přepočtu kolem 250 tisíc korun měsíčně. Apple nechce, aby jeho zaměstnanci odcházeli za lepšími podmínkami, tak jim sám raději nabídne ty nejlepší. Samotná centrála Applu je takové město ve městě. Nachází se ve městě Cupertino a je tak velká, že zde mají jednotlivé budovy svá popisná čísla. Společnost se rozléhá na ploše 130000 metrů čtverečních.

Rekordy a zajímavosti Applu

V současné době jsou na světě 3 značky, které jsou považovány za nejcennější a jsou to Apple, Microsoft a Google. Společnost Apple překonala celou řadu zajímavých rekordů, v roce 2012 prodávala v průměru 340000 iPhonů každý den. S tak velkým odbytem se pochopitelně raketově zvedal zisk a společnost si mohla dovolit mnoho inovací.

Pokud jste všímaví, jistě jste zaznamenali, že každý oficiálně představený iPhone ukazuje čas 9:41. Jedná se o čas, kdy Steve v roce 2007 světu představil vůbec iPhone. Steve Jobs bývá velmi často porovnáván s Billem Gatesem a Apple s Microsoftem. Zajímavé je, že iPhony mají větší prodejnost, než jakýkoliv produkt, jaký kdy Microsoft ve své historii nabízel. Produkty iPod, iPad a iPhone se však stejně jako Windows staly světovým fenoménem.

Jobs dokázal v lidech poznat skutečnou kvalitu a díky tomu posunout Apple o něco dál. Důkazem je například tvůrce iPodu. Nejprve nabídl svůj nápad společnostem Philips a RealNetworks. Tyto společnosti v něm však neviděly dostatečný potenciál. Ujal se ho až Steve Jobs a vytvořil z něj jeden z nejprodávanějších produktů.

Dokonalý lídr, atypický manažér

Steve nebyl génius, ale uměl dokonale vést lidi, kteří z něj měli často až hrůzu. Byl dokonce dyslektik. Většina lidí o něm tvrdí, že to byl minimalista, který se zanedbával. Veškerou svojí energii věnoval svým vizím. O minimalismu svědčí i jeho typické oblečení, tedy džíny, tenisky a dlouhý rolák. Jeho pohublá postava byla přisuzována skutečnosti, že neměl ani příliš času na jídlo.

Za studentských let spal na zemi u spolužáků a peníze si zajišťoval vracením lahví od koly. Na své zaměstnance byl vždy velmi přísný a vyžadoval dokonalost. Tato dokonalost vedla k tomu, že kolem sebe shromáždil jen ty nejlepší, kteří se postarali o jeho velkou kariéru. O perfekcionismu svědčí i průzkum, který odhalil, že máte větší šanci, že budete přijati na Harvard, než že se jako vývojář dostanete do Applu.

Jednoho dne se Jobsově sekretářce stalo, že dorazila pozdě do práce. Stevovi se za to okamžitě omluvila s tím, že jí nestartovalo auto. Okamžitá reakce Jobse byla ta, že jí předal klíčky od nového Jaguáru se slovy, že už nechce vidět, aby ještě někdy přišla pozdě do práce. Pokud by někdo chtěl jít v Jobsových stopách, měl by se obloukem vyhýbat vysoké škole. Ačkoliv na ní chvíli byl, tak se řadí, společně s Einsteinem, Gatesem, Zuckerbergem, Fordem a Edisonem, mezi ty, kteří nemají žádný vysokoškolský diplom.

Byť nutno dodat, že například základy kaligrafie, kterou zřejmě později Jobs přetavil a perfektně zobrazil v čistém designu produktů Apple, mu daly právě lekce na vysoké, které navštěvoval i přes to, že už samotnou školu prakticky nestudoval.

Jeho jmění bylo odhadováno na 8,3 miliardy dolarů a se dvěma partnerkami měl celkem 4 děti. Poslední Jobsovou manželkou byla Laurene Powell. Mnoho lidí se domnívá, že se na jeho úspěchu výrazně podílí i skutečnost, že byl budhistou.

Smutný konec

To, že Steve z Applu už neodešel, není tak docela pravda. Odešel dne 25. srpna 2011, kdy sám rezignoval. Důvodem byly kritické zdravotní potíže. I přesto, že byl bohatým a slavným, možná že jeho posedlost prací ho nakonec stála život. V roce 2005 mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, a ačkoliv se mohl včas svěřit lékařům, chirurgický zákrok odkládal celých devět měsíců, během kterých se raději svěřil alternativní medicíně.

Mnozí tvrdí, že se jednalo o rozhodnutí, které ho zabilo. Těžko říci, jestli by tu byl mezi námi, kdyby dal práci stranou a naplno se věnoval léčbě. Rakovinu se při operaci z těla bohužel úplně dostat nepodařilo. Metastáze se postaraly o rychlý rozvoj nemoci a 5. října 2011 Jobs zemřel na zástavu dechu. Od své smrti byl oceněn za 141 nových patentů, zůstala po něm nejcennější společnost na světě a rovněž i velké poselství. Za svůj život řekl mnoho citátů, které se doslova přes noc staly kultovními. Mě osobně nejvíce zaujal: „Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv.“

Víra v jeho vlastní schopnosti změnila svět. Toto poselství bude ještě dlouho zachováno, minimálně do té doby, dokud budou produkty Apple světovou jedničkou na trhu.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání