x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nejbohatší rodinný klan na světě: Cargill – MacMillan a jejich zemědělské impérium

10.03.2015 / Karin Szczyrbová
S nejbohatšími lidmi a rodinami na světě jsou tradičně spojována jména jako Rockeffeller, Rothschild nebo Oppenheimer. Pokud však jde o počet rodinných příslušníků, kteří mohou být označováni za dolarové miliardáře, pak na celé čáře vítězí rodina Cargill – MacMillanů. V jejích řadách je totiž možné najít hned 14 super bohatých.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Společnost Cargill Inc. se sice nedostává příliš často do hledáčku různých médií, avšak podle nejnovějších informací jde bez jakýchkoliv pochybností o korporaci, kterou vlastní největší rodina miliardářů. Hned čtrnáct z potomků zakladatele rodinné firmy Cargill - Williama W. Cargilla se může pyšnit miliardovým bohatstvím. Jde tak o podnik a rodinu, ve které je více miliardářů než v jakékoliv jiné super bohaté firmě či rodině. Jen pro srovnání – Česká republika má dolarových miliardářů „jen“ pět.

Soukromé impérium, které předčí ekonomiky nejbohatších států

Historie Cargill Inc., která sídlí v americkém Minneapolis ve státě Minnesota, se datuje do neklidných šedesátých let 19. století, konkrétně do roku 1865, kdy vrcholila Americká občanská válka známá jako válka Severu proti Jihu. Letos tedy tato nadnárodní korporace oslavuje své 150. výročí.

Zemědělský a potravinářský gigant Cargill je největší soukromou americkou společností. Pokud bychom jej porovnali s firmami, na jejichž řízení se podílí i americká vláda, pak by se zařadila do první desítky. Tuto nadnárodní korporaci je možné srovnávat například s Ford Motor Company nebo Valero Energy.

Se svými tržbami kolem 135 miliard dolarů převyšuje například příjmy státního rozpočtu Kuvajtu – jednoho z nejbohatších států na zemi. Tento kolos zaměstnává napříč kontinenty více než 143 tisíc osob. Jeho hodnota je odhadována na 50 – 60 miliard dolarů.

Od obilí, přes risk management až po kontroverze

Dnes se společnost zabývá nejenom pěstováním obilí, ale také obchodem s cukrem, glukózovým sirupem, rafinovaným olejem, čokoládou nebo drůbeží. Zajímavostí například je, že čtvrtina amerického exportu obilí pochází právě ze společnosti Cargill; a vejce, která jsou určena americkému řetězci McDonald´s a jeho americkým pobočkám, prochází právě přes společnost Cargill.   

Kromě potravinářství zajišťuje tento nadnárodní gigant také dopravu, obchod s dalšími komoditami nebo risk management.

Podnik se však nevyhnul ani kritice. Do hledáčku médií se dostal například v souvislosti s porušováním lidských práv ve svých pobočkách v Mali, uvolňováním kontaminovaného obilí nebo masa do oběhu či odlesňováním Amazonského pralesa.

Miliardové jmění řídí uznávaní manažeři

Jednou z dědiček miliardového impéria je Pauline MacMillan Keinath (81). Její jmění je odhadováno na 5,8 miliardy amerických dolarů a loni se stala 16. nejbohatší ženou ve Spojených státech amerických.

Její o pět let starší bratr – Whitney MacMillan, který zastával v korporaci post výkonného ředitele v letech 1976 – 1996, se může pochlubit jměním o zhruba miliardu nižším, konkrétně jde o 4,7 miliardy amerických dolarů.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Gregory_R._Page_World_Economic_Forum_2013.jpg

Gregory Page - manažér, který gigant Cargill vedl přes 40 let

Řízení světového kolosu neponechává rodina náhodě, ale svěřila jej do rukou známých manažerů. Dnes celou firmu řídí David MacLennan (56), který před časem v rozhovoru pro Economic Times uvedl, že jako absolvent si nedokázal představit, že by společnost Cargill řídil, protože právě tato společnost a její produkty byly všude kolem něj.

Předchůdcem Davida MacLennana v pozici výkonného ředitele byl Gregory Page (63), jež pro společnost pracoval déle než 40 let a dnes zastává funkci předsedy představenstva.      

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání