x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Mikroskopy za miliony dolarů? Výrobce hledejte v Brně!

09.02.2015 / Karin Szczyrbová
Pivo, auta nebo spotřební elektronika. Tak by pravděpodobně zněla nejčastější odpověď na otázku, v čem je Česká republika v mezinárodním srovnání výjimečná a proslavená. V jistém slova smyslu tomu tak může být, avšak obor, ve kterém patří Češi mezi světovou špičku, je třeba hledat jinde. Je jím totiž výroba a vývoj elektronových mikroskopů.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Podobně jako je například Francie spojována s dobrým vínem, Nizozemsko s lahodným sýrem nebo Japonsko s hi-tech, tak pro mnohé je Česká republika spojena zejména s pivem nebo automobily. Málokdo však tuší, že právě Češi jsou světovou špičkou ve výrobě a vývoji elektronových mikroskopů a za hlavní město světa, pokud jde o elektronové mikroskopy, je považováno Brno.

Elektronový mikroskop, jehož vynálezcem je německý fyzik a elektroinženýr Ernst Ruska, oslavil na počátku letošního roku své 84. narozeniny. Od roku 1931 se však mnohé změnilo. Elektronový mikroskop, který dnes může zabírat třeba i polovinu místnosti, v sobě spojuje moderní techniku a špičkový software. Jeho výroba navíc vyžaduje i specifické podmínky. Důležitý je mimo jiné i výběr lokality výrobního závodu, kdy inženýři zkoumají například sílu elektromagnetického pole v lokalitě nebo hodnotu vibrací podloží.

Výzkum a vývoj navázal na tradici

Tradice výroby mikroskopů se v Česku, respektive Československu začala psát ještě v dobách socialismu, kdy v Brně působila společnost Tesla. Jedním z jejích zaměstnanců byl i servisní inženýr Jaroslav Klíma. Ten v roce 1991, tedy po rozpadu společnosti Tesla, založil s dalšími čtyřmi bývalými kolegy malou firmu Tescan, ve které zprvu mikroskopy jen opravovali a vyráběli příslušenství pro starší typy mikroskopů. Ve druhé polovině devadesátých let však začali sami vyvíjet a montovat mikroskopy zcela nové. První úspěchy pak na sebe nedaly dlouho čekat a firma v roce 2001 získala Ocenění Zlaté Medaile a také Ocenění inženýrské akademie ČR za mimořádné technické dílo. Dnes patří společnost Tescan mezi pětici elitních a nejvýznamnějších výrobců elektronových mikroskopů na světě.

Tato společnost díky vývoji a zdokonalování svých produktů (jen v roce 2013 investovala do výzkumu a vývoje 40,4 milionů korun) na svých hospodářských výsledcích v podstatě vůbec nepocítila dopady nedávné ekonomické krize. Její produkty putují do zhruba šedesáti zemí světa, a to konkrétně nejenom do evropských zemí, ale také do USA, Ruska, Číny, Venezuely, Brazílie, Saúdské Arábie, Izraele, Jižní Koreje nebo dokonce do Bruneje. Mezi odběratele patří světové univerzity, průmyslové podniky (například Hyundai, LG nebo Samsung), kriminalisté a forenzní laboratoře nebo třeba americká armáda.

Kvalita produktu se odráží v jeho ceně i prestižních oceněních

Za nejlevnější elektronový mikroskop společnosti Tescan zaplatí zákazník zhruba 2 miliony korun. Cena za největší a nejdražší mikroskop se může vyšplhat až na 23 milionů korun. Průměrný elektronový mikroskop pak stojí kolem 4,5 milionů korun, skládá se zhruba z pěti tisíc součástek a jeho výroba trvá pět měsíců.

Pro společnost Tescan byl z mnoha důvodů významný rok 2013. Dokončila totiž výstavbu svého nového areálu v Brně - Kohoutovicích a také odkoupila francouzskou společnost Orsay Physics, jež jí dodává iontové tubusy. Ve stejném roce podnik také získal 2. místo v soutěži Firma roku Jihomoravského kraje a o rok dříve vyhrál 9. ročník soutěže Štiky českého byznysu. Její zakladatel Jaroslav Klíma se stal podnikatelem roku v letech 2009 a 2011. Od zmíněného roku 2013 se společnost podílí také na výrobě zcela nového a unikátního holografického mikroskopu, který získal evropský patent.

Čtvrtina světových výdajů na nákup elektronových mikroskopů končí v Brně

Tescan však není v Česku jedinou firmou, která se specializuje na výrobu elektronových mikroskopů. V Brně totiž sídlí i společnost FEI Czech Republic, která je součástí světového koncernu FEI. Jde o druhého největšího výrobce elektronových mikroskopů na světě, ke kterému proudí čtvrtina všech peněz, které se na světě vydají právě na nákup elektronových mikroskopů (v roce 2013 dosáhly tržby společnosti FEI Czech Republic 7,5 miliardy korun). Ročně společnost vyrobí zhruba 600 mikroskopů, přičemž jejich průměrná cena je jeden milion dolarů. Nejdražší mikroskop, který firma vyrobila, má cenu pět milionů dolarů. Na výzkum a vývoj svých produktů společnost ročně vyčleňuje kolem 180 milionů korun.

Společnost FEI, kterou řídí Jiří Očadlík, začínala v roce 1993 se třemi desítkami zaměstnanců. Dnes zaměstnává zhruba šest stovek lidí a patří mezi největší exportéry v Česku. V letech 2012 a 2014 získala titul největšího exportéra v Jihomoravském kraji a náleží jí také 2. místo v soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2014 v kategorii do 5.000 zaměstnanců.

Zákazníky jsou univerzity, instituce i firmy

Produkce této společnosti je určena zejména na vývoz. Podnik vyváží do více než šedesáti zemí světa a mezi jeho zákazníky patří jak univerzity, vývojová centra nebo akademické komplexy (například Harvard), tak i společnosti (Intel, IBM, Ford, BMW, Nokia, Pfizer apod.), nebo instituce, jako je americký Department of Justice nebo Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA.

Loni v září otevřela společnost FEI Czech Republic své nové technologické centrum v průmyslové zóně v Brně na Černovické terase, do kterého investovala 700 milionů korun. V tomto centru může v budoucnu pracovat až 1.100 zaměstnanců.

Praktické využití mikroskopů

A k čemu tedy mohou elektronové mikroskopy sloužit a komu pomáhají? Mikroskopy již dnes nezobrazují jen zvětšený povrch zkoumaného vzoru, ale poskytují i bližší informace o tomto povrchu, o jeho krystalické struktuře, o atomovém čísle apod.

Prostřednictvím elektronových mikroskopů tedy poznají například kriminalisté podle stop na oděvu, kdo střílel z pistole. Poznatky získané elektronovým mikroskopem využívají také těžaři, kteří podle vzorku z hlubinného vrtu mohou zjistit, zda se již blíží k ložisku (ropy, plynu, drahých kovů). Automobilky pak mohou testovat složení slitin využívaných při konstrukci svých vozů a stavbaři mohou otestovat vlastnosti vysokopevnostní oceli.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání