Rodinné podnikání ve velkém stylu (1.): Metalimex

Na první příčce žebříčku největších rodinných firem se umístila společnost Metalimex. Metalimex ale není právě typickým příkladem rodinné firmy, která vyrostla z původně malé „garážové“ firmičky do obří velikosti. Příběh Metalimexu je spíš typickým příkla

O radostech a strastech rodinného podnikání jsme v Podnikovém zpravodaji už psali. Klasickou představu rodinné firmy ale naplňuje spíše menší firmička ve stylu „táta, máma, syn“. Mezi rodinnými firmami ale jsou i velcí hráči – a to i na českém trhu. K trojici největších českých rodinných firem patří Metalimex, Synot Holding a Safichem Group. Rodinnou firmou je ale i třeba i Kofola, která patří k nejcennějším českým značkám a lídrům na českém i slovenském trhu nealkoholických nápojů.

Rodinné firmy tvoří kolem 30 procent všech podnikatelských subjektů v České republice a připadá na ně zhruba 40 % HDP. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR z loňského roku se rodinné firmy nejčastěji zaměřují na potravinářství, druhým nejčastějším oborem je stavební činnost a třetím výroba nábytku. Poměrně častá je autodoprava, zemědělství a textilní výroba. V drtivé většině jde o malé a střední firmy – nejčastěji malé do 20 zaměstnanců s obraty v jednotkách milionů, ty větší pak v desítkách milionů. K rodinným firmám ale patří i velcí hráči s obraty v řádu miliard. Jak vypadá svět největších českých rodinných firem?

Gigant s černým svědomím

Žebříček největších českých rodinných firem by neměl stát jen na vlivu rodiny na firmu. Důležitou roli musí hrát i zvládnuté střídání generací.

Na první příčce takto sestaveného žebříčku se umístila společnost Metalimex s ročním obratem kolem 20 miliard a zisky ve stamilionech korun, vlastněná rodinou Otavových. Metalimex ale není právě typickým příkladem úspěšné rodinné firmy, která vyrostla z původně malé „garážové“ firmičky do obří velikosti. Příběh Metalimexu je spíš typickým příkladem z divokých dob „budování kapitalizmu v Čechách“.

Příběh Metalimexu a podnikatele Petra Otavy je i příběhem privatizace OKD. S někdejším státním podnikem byla rodina Otavových spjata už v dobách budování reálného socialismu – otec Petra Otavy coby prověřený komunistický kádr řídil podnik na přelomu 70. a 80. let a jeho syn sem nastoupil krátce poté, co na Vysoké škole báňské vystudoval ekonomii. I on patřil ke kariérním komunistům, byl členem krajského výboru KSČ. Své schopnosti však osvědčil i po pádu vlády jedné strany a velmi rychle se zorientoval v prostředí rodící se tržní ekonomiky. Dost při tom zbohatl a rozjel úspěšné podnikání, vypadá to ale, že zčásti na úkor státu.

Podivné transakce

Po roce 1989 potkala OKD tak, jako jiné někdejší státní molochy restrukturalizace. Části podniku byly vyčleněny v rámci privatizace do jiných firem, v dolech se utlumovala těžba. Podnik nicméně byl stále dost lákavou dojnou krávou. A parta komunistů s podnikatelskou duší vymyslela, jak tuhle zlatou krávu podojit a ještě výhodně zpeněžit. Zlé jazyky tvrdí, že v přelévání peněz z OKD na soukromé účty hrála velkou roli i firma Metalimex, která byla založena právě za tímto účelem – a byla provázaná s OKD.

OKD se v rámci restrukturalizace přeměnily na akciovou společnost ve vlastnictví státu, v souvislosti s kuponovou privatizací se podíl státu ztenčil – 40 % akcií podniku bylo rozprodáno drobným investorům - stát tak měl stále majoritní podíl, který držel prostřednictvím Fondu národního majetku. Ten byl pak podivně nečinný, když v roce 1997 akcionáři na valné hromadě odsouhlasili snížení základního jmění společnosti OKD kvůli ztrátám spojeným s náklady na restrukturalizaci podniku, snížení základního jmění bylo ale vymyšleno velmi vychytrale – nesnížilo se plošně, ale pouze to, cos e týkalo podílu Fondu národního majetku. Stát touto více než zvláštní operací ztratil v OKD část svého podílu.

Po oslabení vlivu státu v OKD začala skupina ostravských podnikatelů potají skupovat akcie OKD od drobných akcionářů, kteří své minipodíly získali v OKD na základě kuponové privatizace a od investičních fondů, které už část těchto podílů skoupily – a získala tak majoritní podíl zhruba srovnatelný s tím, jaký měl do té doby stát. A stát to nechal být.

Akcie OKD skupovala makléřská firma Eurobrokers pro kontroverzního ostravského byznysmena Stanislava Prose. Ten ale nekupoval majoritu v OKD pro sebe, ale pro jiné dva zájemce, kteří měli s OKD pevně spojenu svou dosavadní profesní kariéru – Viktora Koláčka a Petra Otavu. Otava s Koláčkem ale neměli to hlavní, co bylo pro zdárné dokončení transakce potřeba – peníze. A tak to udělali chytře – koupili si rozhodující podíl v OKD z jeho vlastních peněz.

Pros coby majoritní vlastník dosadil Otavu a jeho spolupracovníka Františka Gajdoše v srpnu 1998 do dozorčí rady OKD. Představenstvo OKD pak v září schválilo koupi firmy K. O. P., za níž stáli Otava, Viktor Koláček a Jan Przybyla, firma měla podíly v Českomoravských dolech, Metalimexu a Sokolovské uhelné. Zároveň schválilo, že si OKD vezmou úvěr 2,5miliardy od IPB. To byly peníze, které Koláček s Otavou potřebovali na odkoupení Prosova podílu v OKD. V září 1998 byla zároveň založena firma Karbon Invest, za kterou v té době figurovali nastrčení „bílí koně“, ve skutečnosti nejspíš stál za firmou Pros. A rozjela se velká hra, jejímž cílem bylo dosáhnout toho, aby Otava s Koláčkem koupili podíl v OKD bez nutnosti cokoli zaplatit z vlastní kapsy (vše zaplatí OKD).

Někdejší „otec kuponové privatizace“ Tomáš Ježek nazval tuto operaci „kapitálovým incestem“. OKD zaplatila 3,9 miliard za nákup sta procent akcií firmy K. O. P. Hned jak platba za podíl v K. O. P. přistála na firemním účtu, poslali Otava s Koláčkem 2,4 miliardy na účet společnosti Karbon Invest a ta za ně obratem koupila od Prose jeho podíl v OKD. Karbon Invest pak odeslal zbytek z necelých čtyř miliard (1,6 mld) na účet kyperské společnosti Lagur Trading Limited, která za ně „koupila“ 100 procent akcií Karbon Investu a s nimi i většinový podíl v OKD. A Otava s Koláčkem měli, co potřebovali.

Podivná operace byla prověřována policí, nakonec ale vždy vyšetřování vyšumělo do ztracena. V roce 2009 pak soud zprostil kvůli nedostatku důkazů Koláčka, Otavu i Przybylu viny z obvinění z tunelování OKD.

Metalimex k Bakalovi a zpět

Roku 2004 Koláčkem a Otavou ovládaný Karbon Invest dostal šanci získat i zbytek státního podílu, když se Fond národního majetku rozhodl prodat zbývající balík zhruba 46 % akcií. Stát jednal o prodeji exkluzivně s Karbon Investem, nereflektoval na finančně velkorysejší nabídku finanční skupiny Penta – mimochodem, prodej tohoto zbývajícího podílu měl na starosti tehdejší ministr financí, dnes premiér Bohuslav Sobotka. Na podzim roku 2004 pak Karbon Invest prodal OKD firmě RPG Industries ovládanou Zdeňkem Bakalou.

S OKD padl do impéria Zdeňka Bakaly i Metalimex, Otava si ho však poté koupil zpět. Koncem loňského roku pak od Bakalovy NWR koupil ztrátovou dceřinou firmu OKK Koksovny – ta se tak stala součástí Metalimexu.

Konec dobrý – všechno dobré?

Otava Metalimex plně ovládá, na řízení firmy se však podílejí i jeho dcera a syn. Firma vydělává řádově stamiliony ročně.

Stala se z ní silná a stabilní obchodní společnost s působností nejen na tuzemském, ale i zahraničním trhu. Zaměřuje se především na obchod s barevnými kovy, pevnými palivy, ocelovými výrobky, železnou rudou a dalšími komoditami. Opakovaně se zařazuje mezi nejvýznamnější firmy v České republice v rámci soutěže „100 nejvýznamnějších firem ČR“. Zkrátka vzor úspěšného podnikání. Jen se tu člověk nesmí moc dívat do skříní. Aby na něj nevyskočil nějaký kostlivec z minulosti.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam