x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Pobídka za půl miliardy zpečetěna: Hyundai Mobis míří do Ostravy

29.07.2014 / Roman Peterka
Premiér Bohuslav Sobotka dnes podepsal smlouvu s jihokorejskou společností Hyundai Mobis. Za korejskou stranu podepisoval dokument prezident společnosti Myung Chul Chung. Obří investice za miliardy mohutně podpořená investičními pobídkami ze strany českéh

Premiér Bohuslav Sobotka dnes podepsal smlouvu s jihokorejskou společností Hyundai Mobis. Za korejskou stranu podepisoval dokument prezident společnosti Myung Chul Chung. Obří investice za miliardy mohutně podpořená investičními pobídkami ze strany českého státu je tak zpečetěna.

 

Hyundai Mobis je klíčovým dodavatelem firmy Hyundai Motors, s Hyundai Motors je navíc majetkově provázaná. Společnost byla založena roku 1977 pod názvem Hyundai Precision Industry, původně se prosadila jako výrobce kontejnerů, v průběhu devadesátých let se ale přeorientovala na automobilový průmysl. Vyráběla vozy Hyundai Galloper a Hyundai Santamo. Koncem 90. let ale jejich výrobu předala společnosti Hyundai Motor Company a stala se jejím dvorním dodavatelem – ke konci roku 1999 spustila výrobu modulů náprav a v listopadu 2000 proběhla formální transformace společnosti včetně změny názvu na Hyundai MOBIS.

 

V České republice už Mobis působí – zatím v rámci „nošovické“ investice Hyundai Motors v průmyslové zóně v Nošovicích. V rámci své nové investice chce Mobis v průmyslové zóně Ostrava-Mošnov vybudovat závod na výrobu světlometů. Firma očekává výrobu světel pro 750 tisíc automobilů ročně.

 

Mobis chce investovat do vybudování výrobního závodu čtyři miliardy korun. Slibuje také vytvořit dohromady až 935 přímých pracovních míst –v první fázi jich má být 600, dalších více než tři sta zaměstnanců má přibýt v letech 2021—2022. Další stovky pracovních míst pak mají vzniknout nepřímo u subdodavatelů.

 

Nebude to zadarmo. Česká republika se ve smlouvě zavazuje k investičním pobídkám ve výši 433 milionů korun. Až 302 milionů korun se firmě Hyundai Mobis vrátí v podobě slevy na dani z příjmu v průběhu následujících deseti let, stát přispěje také 131 miliony korun na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. Přispěje i město Ostrava – od něj dostane Mobis dotaci 69 milionů korun v podobě slevy na pozemek v průmyslové zóně Mošnov, kde závod vznikne.

 

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se ale tento obchod České republice vyplatí. „Tato významná investice korejské společnosti dokazuje, že je Česká republika stabilním partnerem pro zahraniční investory. Těší mě, že jsme obstáli v konkurenci ostatních zemí, především Slovenska, kde také společnost Mobis zvažovala výstavbu závodu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání