x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Tak tenhle tah Kellnerovi moc nevyšel

01.07.2014 / Milan Charvát
Petr Kellenr v O2 potřebných 90 procent nezískal.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Docela stranou pozornosti, dost v ústraní, probíhal důležitý souboj v telekomunikačním operátorovi Telefónica O2, dnes již pouze O2 Czech Republic. Již dříve avizovaný výkup akcií menšinových akcionářů.
 
Výkup skončil a přestože přesná čísla dosud nejsou známá, je již jisté, že tentokrát většinový vlastník PPF a potažmo Petr Kellner svého cíle nedosáhl. Alespoň v této etapě ne. Dosavadní dvoutřetinový vlastník firmy kýžených minimálně 90 procent stále nemá.
 
O Petru Kellnerovi je známo, že se snaží ovládat své firmy sám, do společného vlastnictví se příliš nehrne. Názorně to bylo vidět například na Sazce, kde společné vlastnictví s Karlem Komárkem vydrželo pouze chvíli a oba podnikatelé si nakonec majetek rozdělili. Sazku i O2 arénu. Jedinou déletrvající výjimkou z tohoto pravidla byl Energetický a průmyslový holding, ale i z něho nakonec Kellner nedávno vycouval.
 
A na řadu přišla Telefónica. Už když v ní Kellner od Španělů kupoval dvoutřetinový podíl, bylo jasné, že bude chtít firmu ovládnout celou. K dosažení tohoto cíle nasadil tvrdé zbraně. Sám podíl koupil za 305 korun za akcii, menšinovým akcionářům nabídl o deset korun méně. Sice podle kurzu na burze, mám-li ale prodat, jistě chci něco navíc.

Svůj tlak ještě přitvrdil, když firma letos vyplácela dividendu pouhých 18 korun před zdaněním. Jak se však dá tušit, řada malých akcionářů tlaku nepodlehla a za tuto cenu neprodala.

Magických 90 procent

A tím se dostáváme k oné metě 90 procent, které nakonec Petr Kellner nedosáhl. Tato meta je totiž velmi důležitá. Vlastník více než devadesáti procent totiž může zahájit proces takzvaného vytěsňování malých akcionářů. Což je legální proces, proti němuž se malí akcionáři mohou bránit jen velmi těžko. Své o tom mohou vyprávět malí akcionáři například Třineckých železáren, jihomoravských či východočeských plynáren, z dřívějších dob třeba ČSOB. Koneckonců i Petr Kellner už tuto metodu kdysi dávno, v ještě výrazně drsnějších dobách než nyní, uplatnil, když získával Českou pojišťovnu.
 
Tento tah tedy Petru Kellnerovi tentokrát nevyšel. Prozatím. Nelze předpokládat, že by se mu současný stav zamlouval. A přestože PPF zatím nechce své další kroky zveřejňovat, lze očekávat, že tvrdý zákulisní boj bude probíhat ve výrazně vysokých obrátkách.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání