x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

České firmy začínají mít strach z mobilů

01.07.2014 / Tomáš Durčák
Chytré telefony dnes představují prodlouženou ruku každého podnikatele. Manažeři korporací své telefony neodkládají nikdy a díky pokroku je mohou kdykoliv používat k vyřizování e-mailů nebo i přístupu k firemním datům. Po zabezpečení proti útokům na firem

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Chytré telefony dnes představují prodlouženou ruku každého podnikatele. Manažeři korporací své telefony neodkládají nikdy a díky pokroku je mohou kdykoliv používat k vyřizování e-mailů nebo i přístupu k firemním datům. Po zabezpečení proti útokům na firemní servery tak jde o druhou největší hrozbu ztráty dat každé firmy – a její zaměstnanci s sebou tuto hrozbu nosí v kapse.

Problém se přitom netýká jen manažerů a pracovníků na vysokých postech. Přístup k firemním datům ze svého mobilu mohou z různých důvodů potřebovat také asistenti a lidé pracující v terénu. Nikdo z nich většinou přirozeně ochraně dat nevěnuje zvýšenou pozornost – veškerou odpovědnost často přenášejí na firemní IT oddělení a doufají, že za ně vše vyřeší.

Domácí brána do firemního systému dokořán

Taková premisa platí u firemní sítě, ale v případě soukromých mobilů je každý za ochranu firemních dat zodpovědný sám. Jak už bylo navíc zmíněno výše, mnoho zaměstnanců (až 83 procent) si často „nosí práci domů“, čímž se hrozba průniku do firemních informačních systémů rozšiřuje také na soukromá zařízení (soukromý telefon, domácí PC).

V kombinaci s alarmující statistikou, podle které více než 60 procent pracovníků firem nemá svá přenosná zařízení nikterak chráněná (často dokonce ani heslem), se pomalu a jistě začínají smazávat rozdíly mezi prací a soukromím. Díky tomuto trendu se rovněž citlivé firemní materiály stále častěji dostávají mimo prostředí firmy, čehož útočníci patřičně využívají. Dokazují to škody, napáchané každoročně kyberzločinci, jejichž hodnoty jdou jen u nás do stovek milionů korun (celosvětově jde o stovky miliard dolarů).

Proč útočit přes mobily? Nikdo se nebrání

Analytikům poradenské společnosti Gartner se podařilo zjistit, že paradoxně až 75 procent všech bezpečnostních hrozeb spojených s mobilními telefony nemá nic společného s cílenými naplánovanými útoky (zatím), ale za ztrátu dat může často jednoduše špatné nastavení celé řady mobilních aplikací. Každý chytrý telefon nabízí svému majiteli tisíce doplňků a aplikací pro jednodušší a rychlejší práci.

Mnoho z nich však vyžaduje jistou pozornost a péči, aby nemohly být potenciálně nebezpečné. Některé méně kvalitní aplikace pak vůbec zabezpečit nejde a jsou tak pro každého zájemce doslova otevřenými dveřmi do firemního mobilu. Větší firmy si proto začínají zpracovávat seznamy zneužitelných aplikací, které by se na firemních zařízeních nikdy neměly objevit.

Velký problém začínají představovat rovněž stále oblíbenější cloudové sklady dat, ke kterým má každý zaměstnanec přístup jak z počítače, tak z mobilu. Čím větší počet zařízení má do takového cloudu přístup, tím vyšší je riziko, že se někomu cizímu podaří do firemní online úschovny dat dostat.

Nejohroženější jsou v Česku malé a střední firmy

I když jsou korporátní data zpravidla cennější, u menších firem bývá jejich získání mnohem jednodušší. Podle Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR jsou menší podnikatelské subjekty aktuálně největším problémem kybernetické obrany a ochrany v českém byznysu. Jejich zaměstnanci totiž mnohem častěji nevědomě porušují mobilní bezpečnost, čímž ohrožují informační systémy celé společnosti. Podniky menšího rozsahu také zároveň kladou na ochranu svých dat menší důraz.

Zapomínají, že útok skrze elektronická zařízení nemusí přijít jen za účelem odcizení firemních dat. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku obsahoval seznam všech mobilních virů a potenciálně nebezpečných aplikací již dva miliony položek a tempo, s jakým zákazníci chytré telefony nakupují, zapříčiní podle výše zmíněné asociace zhruba do roku 2017 to, že se tvůrci virů a hackeři přeorientují z PC na mobilní telefony. Během následujících tří let se proto rovněž předpokládá, že dojde ke změně aktuálního trendu a počet útoků na bezpečnost chytrých telefonů výrazně přesáhne počet útoků na počítače.

foto: freeimages.com

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání