x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Registr účtů – nač a proč a v jaké podobě

30.06.2014 / František Prokop
Před týdnem vznikl speciální protikorupční útvar Kobra a hned narazil na velký problém. Problém zvaný Centrální registr účtů. Tedy spíše jeho neexistence.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Před týdnem vznikl speciální protikorupční útvar Kobra a hned narazil na velký problém. Problém zvaný Centrální registr účtů. Tedy spíše jeho neexistence. Rozhořívá se tak opět spor, doprovázený řadou emotivních názorů o špiclování apod. Jak to tedy ve skutečnosti vypadá?

Tým Kobry může dnes zjistit, kde má prověřovaný člověk či firma účet jen dotazy u bank. Navíc policie nemůže oslovit všechny banky najednou, to jí nedovolí státní zástupci. Takže policista si musí vytipovat několik bank a pokud se netrefí na tu správnou, absolvuje celé kolečko znovu. Což při existenci více než čtyř desítek bank trvá týdny. A jelikož se v krajinách českých pranic neututlá, má dotyčný prověřovaný jedinec dost času přesunout peníze jinam.

Proto policie a ministerstvo financí chtějí, aby vznikl centrální registr účtů. Ten by pod správou České národní banky soustředil přehled, kdo má u jaké banky účet a kdo s tímto účtem může disponovat. Nic víc. Žádný přehled o stavu financí na jednotlivých účtech. To si musí policie vyřešit až s konkrétní bankou. Takže jde hlavně o rychlost.
 
Česká národní banka má vůči tomuto řešení výhrady. Zatím oficiálně proto, že jde o drahý systém, neoficiálně se proslýchá, že se centrální bance do centralizované správy tolika citlivých údajů prostě vůbec nechce. Podobně se k věci staví i Bankovní asociace. A upozorňuje na jiný existující systém, který dnes používají například exekutoři. Takzvaný systém doptávání u bank.
 
Jistě, i tento systém byl v průběhu června testován jak Kobrou, tak i analytiky ministerstva financí a Národním bezpečnostním úřadem. Ano, je rychlejší, ale bohužel se ukázaly jeho některé vážné nedostatky. Co stačí exekutorům, je pro policii málo.  Tento systém dává pouze jméno majitele účtu, nikoliv jména osob s účtem disponujících. Což je v zemi vyznačující se pravděpodobně jednou z nejvyšších hustot bílých koní na světě, dost zásadní problém. Systém také neumožňuje hledat v historii. Takže účet zrušený včera se již ve výpisu neobjeví. A všechny banky vědí, na koho se policie dotazuje. Což se u nás opět ihned provalí.
 
Co tedy vlastně chceme? Aby všichni podvodníci byli co nejdříve odhaleni, aby peníze nemizely nezdaněné v něčích kapsách. K tomu potřebují všechny protikorupční útvary, ať již finanční správy, policie atd. zkoumat velmi složité toky peněz mezi mnoha účty. K tomu však potřebují co nejdříve vědět, kde má dotyčná osoba či firma vedené účty. A pak se svolením dozorujícího státního zástupce  jednat již s konkrétní bankou. Docela jednoduché, že? Ale v našich podmínkách je i to jednoduché velmi složitým.
 
Ještě jedna poznámka na závěr. Přiznávám, že ani já nejsem z tohoto registru příliš nadšený. Ale chápu jej jako nutnost. Nabízí se analogie z před několika let, kdy se začaly hromadně zavádět na mnoha místech kamery. Mnoha lidem se také nelíbily. Ale zvykli jsme si a v řadě případů pomohly. Registr účtů, ať již v jakékoliv, ale funkční podobě může být podobným nástrojem.
 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání