x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Poznámka: Nad jedním výrazným zemětřesením

29.06.2014 / František Prokop
Zemětřesení známe v končinách tuzemských dvojího druhu. První případ je geograficky omezen na Chebsko a opravdu se při něm třese skutečná země. Naštěstí pouze s mírnými následky.
To druhé se odehrává většinou ve čtyřletých intervalech po parlamentních volbách a postihuje zejména státní úřady, instituce a firmy, v nichž má rozhodující slovo stát. Prostě je třeba umístit své přátele a přátele přátel a ti, co tam seděli doposud, jsou přece neschopné nuly.
 
Minulý pátek takto zahřmělo hned ve čtyřech státem ovládaných firmách. Obměnily se, někde přímo vyměnily jejich dozorčí rady, někde i představenstva. A je zajímavé, že se v nových vrcholných orgánech neobjevil žádný poslanec apod. Možná, že nově vytvořený vládní personální výbor není tak úplně od věci. Ale chce to ještě čas.
 
A co jednotlivé firmy? Ponechme nyní stranou Čepro a Mero. Ne že by tyto firmy nebyly  významné, doprava a skladování ropy je důležitá věc. Ponechme stranou i ČEZ. I když v jeho případě lze spekulovat, že ještě není všem výměnám konec. Bude zajímavé sledovat, zda se generálnímu řediteli Danielu Benešovi podaří udržet či spíše přesvědčit, že „deromanizaci“ firmy provede opravdu důkladně. Zatím se snaží odstavovat lidí bývalého šéfa Martina Romana, zda to bude stačit, se teprve uvidí.
 
Zajímavě se vyvíjí situace v další firmě, Českém aeroholdingu. V něm bylo vyměněno celé představenstvo. Profese nových členů představenstva jsou manažer, auditorka a právník. Což může být dobrá kombinace. O zmíněném manažerovi a konzultantovi, Václavu Řehořovi, se navíc mluví jako o budoucím šéfovi firmy, který by měl firmu přivést na burzu. Přesněji řečeno, podle vyjádření ministra financí Andreje Babiše, zhruba čtyřicet procent firmy.
 
Proč na burzu a co může Aeroholding nabídnout? Důvodem jsou samozřejmě peníze, které se rozdávačnému vládnímu bumbrlíčkovi stále silně nedostávají.  Co může firma investorům nabídnout? Když vynecháme malé součásti aeroholdingu, většinou zajišťující služby na pražském letišti, jsou to dvě velké firmy. Vlastní a výdělečné Letiště Václava Havla.  A také ztrátové České aerolinie. Což je zatím fakt, který však nemusí platit do budoucna. Dá se věřit, že relativně noví a silní podílníci ČSA, Korean Air a soukromý letecký dopravce Travel Service, dokáží nemocné aerolinky zotavit. Zkušeností na to mají oba dopravci více než dost. Korean Air patří mezi největší světové letecké společnosti a Travel Service dokázal za necelých dvacet let od vzniku na zelené louce výrazně přerůst i samotné ČSA. Že by prosperující ČSA dokázaly zvýšit i hodnotu celého aeroholdingu a jeho atraktivitu pro investory, je nabíledni.
 
Jistě, je možné jít i jinou cestou. Na burzu nechodit, počkat, až se zvednou i ČSA a veškeré zisky pak kasírovat sám. To je však běh na podstatně delší trati a někteří ministři trpí velkou chutí rozdávat další a další peníze. Příjem z prodeje podílu na burze přijde dřív. A koneckonců, podobný model s účastí na burze docela dobře funguje u ČEZu, takže i dobrý příklad působí.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání