Pyramidové hry v Česku: Stručná historie pyramidových podvodů

Super příležitost k podnikání nebo investici. Vkládejte peníze a kupte si tak účast na skvělém projektu, který z vás udělá boháče. Ale musíte pro to něco udělat – shánět další, kdo pošlou peníze a ti zase další a ti další… Podobných útoků na peněženky dův

Super příležitost k podnikání nebo investici. Vkládejte peníze a kupte si tak účast na skvělém projektu, který z vás udělá boháče. Ale musíte pro to něco udělat – shánět další, kdo pošlou peníze a ti zase další a ti další… Podobných útoků na peněženky důvěřivců už byla v České republice celá řada. Není na škodu si je připomenout. Kulisy se mění, ale podstata zůstává. A podvodné pyramidy se staví dál.

Letadla a pyramidy

Princip pyramidových her či podvodů založených na tzv. Ponziho schématu (tzv. letadla), je stále stejný. Vždy jde o systém, který žije pouze z dalšího a dalšího přísunu peněz a jejich přerozdělování k horním patrům pyramidy. V případě letadla – podvodu pracujícího na bázi Ponziho schématu – jsou lidé lákáni ke vkladu peněz s vidinou jejich vysokého zhodnocení. Tyto vklady však nejsou ve skutečnosti nijak zhodnocovány, slouží k výplatám „výnosů“ pro ty investory, kteří vložili své peníze dříve.
 
Problém je, že množství lidí, kteří musí přibýt, aby bylo možné těm nad nimi vyplatit slibované peníze, roste s každým patrem této struktury exponenciálně – a zakrátko tak potřebný počet lidí k nasycení všech pater nad nimi převyšuje celosvětovou populaci.
 
Stejný problém je i u pyramidových her. Ty se od „letadel“ odlišují tím, že se tu počítá s aktivní účastí vkladatelů. Ti si za svůj vklad „kupují“ možnost lákat do pyramidové struktury další zájemce, z jejichž vkladů pak dostávají provizi.  Jediným zdrojem příjmu jsou tu vklady členů pyramidové struktury. Problém je stejný, jako u letadel – množství lidí, které je nutné do systému nalákat, aby se těm nad nimi vrátili jejich peníze a ještě na tom vydělali, s každým patrem pyramidy exponenciálně narůstá. Než se ale pyramida zhroutí, do těch nejvyšších pater dorazí ze stále se rozšiřující základny vkladatelů pod nimi obrovské množství peněz.

Létalo se už za totáče

Už koncem osmdesátých let se objevily v tehdejším Československu podvody typu „letadlo“. Byly to řetězové dopisy. Osoba, která obdržela řetězový dopis, byla instruována, aby zaslala určitou sumu peněz člověku, který je na začátku seznamu adres, jenž je součástí řetězového dopisu. Tohoto člověka pak bylo nutné vyškrtnout ze seznamu – ten už inkasoval. Své jméno pak příjemce řetězového dopisu dopsal na konec seznamu (dopis mu sliboval, že časem obdrží i on značné množství peněz) a rozeslal několika dalším příjemcům, kteří měli postupovat úplně stejně.
 
Po pádu železné opony sem dorazil systém multi-level marketingu a rozjely se tu i klasické podvodné pyramidové hry, kde žádný reálně prodejný produkt neexistoval a smyslem bylo jen rozšiřovat pyramidu vkladatelů peněz, kteří pod sebe budou shánět další vkladatele.

Nebeská lajna

K mediálně nejproslulejším pyramidovým hrám patří projekt Skyline International. Za vysoký vstupní poplatek (1900 dolarů, bylo to na přelomu 90. let a 21. století, kdy byl kurz dolaru podstatně vyšší, než dnes, kolem 30 Kč) získal člověk právo lákat další účastníky k zaplacení vstupního poplatku. „Kvalifikoval se“ přivedením dalších dvou účastníků, z jejichž vkladu měl provizi. Pak mohl čekat, až tito nešťastníci přivedou další, z jejichž vkladů mu také něco přiteče, nebo se mohl pokoušet rozšiřovat strukturu „vkladatelů“ dál.
 
Jak už to u pyramidových her (ale mnohdy i při „náborových akcích“ MLM) bývá, důvěřivci byli lákáni na prezentace připomínající sektářské vymývání mozků, jejichž jediným cílem bylo přimět lákané, aby vypnuli i poslední zbytky logického uvažování.
 
Do celé podvodné hry se podařilo organizátorům zapojit odhadem asi 13 tisíc lidí, především na Moravě. Většina z nich už své peníze nikdy neviděla, natož nějaký slibovaný výnos – vydělali manažeři stojící na vrcholku pyramidy. Česká legislativa nebyla – a ani nyní moc není – na podobné podvody připravena. Policie se hrou Skyline zabývala už v roce 1998, nakonec ale musela trestní stíhání proti organizátorům zastavit. Nakonec byli lidé zapojení do organizování této pyramidové hry odsouzeni nikoli za podvod či nezákonnou pyramidu (pyramidové hry jsou alespoň teoreticky nelegální i podle českých zákonů), ale za úvěrový podvod.
 
Organizátoři totiž společně se spřízněnou zaměstnankyní úvěrového oddělení České spořitelny pomáhali na základě zfalšovaných potvrzení o příjmu získat úvěr na uhrazení vstupního poplatku. Mnohým z těch, kdo se nechali zlákat do Skyline, tak zbyly nejen oči pro pláč, ale i dluhy. Zaměstnankyně České spořitelny dostala v roce 2004 4,5 roku za úvěrový podvod, další dva muži stojící na vrcholku pyramidy, Jaroslav Bednář a Radek Vild, byli potrestáni 2,5 a 2 roky vězení. Další čtyři organizátoři stejně jako za pomoci zfalšovaného potvrzení o příjmu zadlužení hráči Skylinu odešli s podmínkami. Celkem bylo souzeno (a odsouzeno) 89 lidí.

Astran, Vanilla a další

Na stejném principu jako Skyline fungovala i pyramidová hra Astran – odstartovala také na konci 90. let. Princip byl stejný, jako u Skyline – účastníci vložili do hry vklad, aby ho znásobili, museli přivést další účastníky s penězi. U Astranu se pyramida maskovala za nákup „produktu“ – za svůj vklad účastník dostal motivační příručku. Za 45 tisíc korun to byla motivační příručka opravdu za všechny peníze. V roce 1999 policie zatkla tři z  hlavních organizátorů. 
 
Přezdívku „Skyline pro chudé“ dostala pyramidová hra Vanilla, která slibovala „nový marketingový systém k akumulaci kapitálu“. Podvodná pyramida se tu halila do hávu investice do zlatých mincí. Holandská (či spíše v Holandsku papírově sídlící) firma Vanilla nabízela zlaté mince. Účastník složil zálohu 500 švýcarských franků a měl dvě možnosti – buď přivést do roka dalších 14 účastníků, kteří složí stejnou zálohu, a získat tak zlatou minci v hodnotě 2500 franků (případně si těch 2500 franků nechat vyplatit v hotovosti), nebo (pokud se mu nepodařilo sehnat dost dalších lidí, co by také složili zálohu) doplatit zbytek peněz a minci si koupit. Pokud se mu podařilo sehnat potřebný počet dalších, co složili zálohy, odešel jako vítěz – ti, co složili zálohy také, měli „skvělou“ možnost shánět další, kdo jim přispějí svými zálohami na zlatou minci. Pokud vám to připomíná některé ze současných projektů investic (např. do objednávek na zlato), podobnost to zcela jistě není čistě náhodná.

Pyramidy pod pláštíkem finančního poradenství

Velmi sofistikovanou podobu měl pyramidový podvod jménem Avalanche, později provozovaný pod jménem Avareal. Tuto vykutálenou věc rozjela kolem roku 2000 akciová společnost Rhinoceros.
 
Účastníci byli do pyramidy jménem Avalanche lákáni řečmi o možnostech vydělat obří sumy v krátké době, celá pyramida se ale halila do pláštíku finančního poradenství. Myšlenka prezentovaná „prospektům“ byla zdánlivě lákavá – pojďte se stát sami sobě finančními poradci, uzavírejte si své pojistky či stavební spoření sami, uzavírejte je i svým blízkým a všichni na tom ušetříte. O část provize, kterou jinak shrábne celou finanční poradce, co vám smlouvu uzavřel, nebo zůstane bance či pojišťovně, pokud si sjednáte smlouvu přímo na přepážce, v případě spolupráce s Avalanche vrací firma vám. Mimochodem – podobně láká na své „vzdělávací semináře“ (jak nazývá své náborové akce, za účast na nich musí lákaný „prospekt“ zaplatit ještě ne úplně malé vstupné) finančně-poradenská společnost ZPF Akademie. Vzhledem k tomu, že samospotřebitelstvím coby cestou k výdělku (či výrazným úsporám) argumentují i „legální“ MLM systémy, sedlo na tuto vějičku dost lidí.
 
Avalanche ale tento obchodní model doplnila o jeden fígl – kdo se chtěl účastnit projektu a podílet se na jeho výhodách, musel firmě Rhinoceros půjčit peníze: 68 000 Kč na 20 let s úrokem 0,5 % p. a. Tato „půjčka“ byla dobře zakamuflovanou verzí poplatku za vstup do pyramidy. Z částky 68 000 korun bylo 23 000 Kč vráceno do pyramidy jako odměna za nového člena – 10 000 jako odměna pro toho, kdo nového platícího účastníka přivedl, zbytek se rozdělil do vyšších pater struktury. 18 000 korun údajně šlo na nákup amerických dluhopisů a zbytek měl být použit jako kapitál pro sjednávání finančních produktů.
 
Víc než přimět členy struktury k uzavírání pojistek a spoření (produktu, kterým se celá tato pyramida zaštiťovala) se v Avalanche snažili tlačit členy k přivádění nových účastníků (a tím i nových peněz do struktury v podobě jejich vstupních poplatků).
 
Společností Rhinoceros se nakonec začala zabývat v srpnu 2006 policie, která obvinila tři z osob spojených s firmou Rhinoceros z podvodu. V listopadu 2011 stanuli před soudem v této souvislosti čtyři obžalovaní – podle státního zástupce podvedli téměř 6000 lidí a způsobili škodu 437 milionů korun.
 
Trochu jinak na to šli v Institutu finančního poradenství (IFP). I tato společnost vymyslela model, kde se spojoval prodej finančních produktů s jejich „samospotřebou“, šla na to ale trochu jinak, než Rhinoceros.
 
Společnost primárně nabízela lidem se zájmem o přivýdělek možnost působit jako pojišťovací zprostředkovatel České podnikatelské pojišťovny. Kdo si chtěl takto přivydělávat, musel se ale zároveň stát klientem - podmínkou k uzavření smlouvy o spolupráci tak byl podpis pojistné smlouvy s Českou podnikatelskou pojišťovnou zavazující novopečeného zprostředkovatele pojištění platit po dobu dvou let dva tisíce korun měsíčně.
 
A aby se nemohl z téhle povinnosti jen tak snadno „vykroutit“, zajistil si IFP jeho věrnost směnkou. Finanční poradce IFP tak byl zároveň i klientem této instituce a také jejím dlužníkem. Zároveň ale měl před sebou vidinu 12 tisíc korun odměny za každého nového zákazníka, poradce a dlužníka v jedné osobě, kterého do pyramidy získá.
 
Když se celá pyramida začala hroutit, IFP vymáhala směnkami jištěné pokuty po těch, kteří chtěli z hroutící se pyramidy odejít. Praktiky IFP nakonec neunikly bankovnímu dohledu a Česká národní banka udělila společnosti šestimilionovou pokutu – stalo se tak koncem roku 2011, IFP podal rozklad, ČNB svůj verdikt definitivně potvrdila v únoru 2012. Povedená firma pak skončila v likvidaci.

Letadlo po česku

Kromě pyramidových her má česká společnost už řadu zkušeností také s investičními „letadly“. Jedním z největších byl projekt společnosti All Property Limited, která byla zaregistrována v Dubaji (exotické destinace coby sídlo firmy jsou také jedním z typických znaků letadel). Společnost podnikala mezi roky 2007 – 2010 mohutné náborové akce, kde se snažila přesvědčit další a další „investory“, aby zaplatili vklad (v minimální částce 1030 eur) a slibovala skvělé zhodnocení – zaručený roční výnos 36 % se stoprocentním zajištěním celkové investice (tak to slibovaly obchodní podmínky společnosti). Kromě „zhodnocovaného“ vkladu bylo nutné také uhradit ještě registrační poplatek (210 euro na rok nebo 400 euro na dva roky).

Problém byl, že společnost ve skutečnosti peníze klientů nijak nezhodnocovala – „zisky z investic“ byly vypláceny na základě Ponziho schématu, z investorských vkladů. Minimálně 118 investorů pak zaplakalo, když po žádosti o zpětný převod (výběr investovaných peněz) nedostali nic. Celkovou škodu policie odhadla na 1,5 milionu eur.

Navzdory tomu, že "posametová" česká historie už zažila řadu podvodných pyramid a letadel, lidé znovu a znovu sedají na lep snu o snadném zbohatnutí. Lidská chamtivost je zkrátka u mnoha jedinců silnější, než selský rozum. A nahaněči do pyramidových struktur jsou zdatní manipulátoři, kteří umí vymluvit i ostražitějšímu člověku "díru do hlavy". A tak se i dnes staví nové pyramidy a startují nová letadla. I těm se budeme v Podnikovém zpravodaji věnovat. Už brzy.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam