x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Kampeličky si v roce 2013 pověst nevylepšily

30.12.2013 / Milan Charvát

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Pár dní před Vánoci nabylo právní moci rozhodnutí České národní banky, kterým odňala Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD) povolení působit jako družstevní záložna.

Kampelička vznikla v roce 1999 a do května letošního roku byla se 14 tisíci členy největším tuzemským ústavem tohoto typu. V květnu 2013 jí však Vrchní státní zastupitelství v Praze zablokovalo účty pro podezření z několika trestných činů včetně praní špinavých peněz, v téže době jí ČNB zakázala přijímat vklady a poskytovat úvěry.

V září pak centrální banka vydala rozhodnutí o odebrání licence z důvodu závažných nedostatků v podnikání, které ohrožovaly zájmy vkladatelů. Rozhodnutí nabylo právní moci 18. prosince. 23. prosince poslal Městský soud v Praze záložnu do konkurzu. Následně oznámila ČNB, že MSD není schopno splatit závazky a oprávněným osobám tak peníze vyplatí Fond pojištění vkladů.

MSD považuje postup centrální banky za mimořádně tvrdý a likvidační. V prohlášení na webových stránkách kampelička uvádí, že ČNB postupovala cíleně a záložně byla upřena jejich procesní práva. Její zástupci proto podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Podáním se bude zabývat Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

MSD přitom není jedinou kampeličkou s problémy. Česká národní banka zahájila v květnu správní řízení také s družstevní záložnou WPB Capital. Banka prověřuje její obchody s cennými papíry. Družstvo dočasně nepřijímá nové členy a vklady a neposkytuje nové úvěry, členové však mohou disponovat svými penězi. V současné době záložna jedná s možnými investory a připravuje se navýšit základní kapitál. Stále je také v kontaktu s ČNB a snaží se o odstranění problémů, aby mohla opět obchodovat.

Po vlně krachů kampeliček na přelomu tisíciletí se v posledních letech situace na trhu družstevních záložen stabilizovala a lidé jim opět začínají důvěřovat. Lákají je vyšší výnosy a uklidňují je přísnější pravidla, než platila v prvních letech jejich existence. V letošním roce fungovalo 13 družstevních záložen, které měly na 70 tisíc členů. Přesto se čas od času vyskytnou problémy a krachy.

Poslední kampelička zkrachovala v březnu roku 2012. Družstevní záložna Unibon měla přes 4000 klientů a o licenci přišla z podobných důvodů, jako MSD, tedy kvůli nedostatkům v podnikání, které negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Kvůli neschopnosti dostát závazkům vůči oprávněným osobám vyplatil peníze členům družstva Fond pojištění vkladů.

V prosinci 2010 odňala ČNB licenci další kampeličce, Vojenské družstevní záložně, protože nebyla dlouhodobě schopna plnit zákonné minimální požadavky na kapitálové vybavení. Ke krachu kampeličky přispělo nejen špatné hospodaření, ale také zpronevěra zaměstnankyně, která ukradla 9 milionů korun. I v tomto případě musel klienty vyplatit Fond pojištění vkladů.

Rok 2010 znamenal konec Úvěrního družstva PDW Praha. O licenci přišlo, protože nemělo dostatečné zajištění vkladů, nemonitorovalo obchody a porušovalo dalšími způsoby licenci i vlastní jednací řád. Kampelička, která se specializovala na rusky mluvící klienty, měla přes 350 členů. V únoru 2013 začal peníze klientům vyplácet Fond pojištění vkladů.

Vzhledem k tomu, že je oblast družstevních záložen méně stabilní, varovala střadatele před kampeličkami i ČNB. Hlavní příčinou rizikovosti je udržování vysokých úrokových sazeb v době nízkých sazeb, což podle vyjádření ČNB vede k poskytování rizikových úvěrů. Kampeličky navíc mají takových rizikových úvěrů hodně, což ohrožuje jejich stabilitu. Centrální banka kritizuje také malou obezřetnost při poskytování úvěrů.

O zpřísnění podmínek pro družstevní záložny se pokusila Nečasova vláda. Odhlasovala návrh zákona, který však už nestihla schválit Poslanecká sněmovna. Jestli se tedy do budoucna ještě zpřísní podmínky pro kampeličky a jejich členy, ukáže čas.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání